NATO Briseles samits

Flickr

Briseles samitā dalībvalstu vadītāji apliecināja Alianses vienotību, transatlantisko attiecību spēcīgumu un uzticību kopējām vērtībām. Dalībvalstis atzīmēja sasniegto progresu ASV aktīvi virzītajā jautājumā par sabiedroto aizsardzības izdevumu palielināšanu, tostarp sabiedrotie augstu novērtēja Latvijas aizsardzības budžeta pieaugumu līdz 2% no IKP.

Latvijai īpaši svarīgs ir samita laikā paziņotais lēmums par daudznacionāla divīzijas līmeņa štāba “Ziemeļi” izveidi Latvijā. Pēc NATO kaujas grupu izvietošanas Latvijā 2017. gada vasarā NATO komandvadības elementu izvietošana Baltijas valstīs ir uzskatāms par vienu no svarīgajiem soļiem NATO klātbūtnes nostiprināšanā mūsu reģionā.

Tāpat īpaši izceļams ir Briseles samita lēmums par Gatavības iniciatīvas (Readiness Initiative) īstenošanu. Tā paredz, ka NATO ir jāspēj 30 dienu laikā nodrošināt vismaz 30 mehanizētos bataljonus, 30 aviācijas eskadriļas un 30 karakuģus, kas būtu gatavi iesaistīties NATO krīžu reaģēšanas un kolektīvās aizsardzības pasākumos. Iniciatīva būtiski papildina lēmumus par NATO reaģēšanas spēju attīstību, kas tika pieņemti, sākot ar Velsas samitu 2014. gadā.

NATO valstu līderi vienojās turpināt pašreizējo pieeju attiecībām ar Krieviju – atturēšana un aizsardzība paralēli jēgpilnam dialogam. Tāpat samitā tika pieņemti arī lēmumi, kas vērsti uz drošības izaicinājumu pārvarēšanu Alianses dienvidos. Galvenā prioritāte šajā jomā ir turpināt cīņu pret starptautisko terorismu.

NATO Briseles samits norisinājās 2018. gada  11. un 12. jūlijā.