Ārlietu ministrs Artis Pabriks šodien, 21.jūlijā, tiekoties ar Japānas premjerministra īpašo sūtni Koki Čumu (Koki Chuma), aicināja Japānas uzņēmējus ieguldīt Latvijā. "Vēlamies, lai Japāna aktīvāk izmantotu iespējas, ko sniedz Latvijas ekonomiskais potenciāls, izdevīgais ģeogrāfiskais novietojums un attīstītais ostu tīkls", akcentēja ministrs. Artis Pabriks aicināja Japānu kā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dalībvalsti atbalstīt Latvijas vēlmi iestāties šajā organizācijā. Latvijai ir būtiski pievienoties OECD, kas apvieno pasaules ekonomiski attīstītākās valstis.

Abas amatpersonas bija vienisprātis par nepieciešamību attīstīt jauniešu apmaiņas programmas un tūrismu. "Japānas tūrists valstī, kuru tas apmeklē, vidēji iztērē 1000 ASV dolāru. Viegli aprēķināt, cik Latvija iegūtu, kad to apmeklētu 10 tūkstoši. japāņu", sprieda viesis no Japānas.

"Par spīti attālumam starp mūsu valstīm Latvijai un Japānai ir daudz kopīga. Mums ir kopīgi kaimiņi un kopīgi draugi. Japāņu spēja radīt augstas tehnoloģijas, vienlaikus saglabājot senas tradīcijas un kultūru, kalpo kā piemērs arī mums Latvijā: izmantojam tās attīstības iespējas, ko sniedz dalība ES, un uzskatām par svarīgu saglabāt latvisko identitāti", atzīmēja Artis Pabriks.

Koki Čuma pauda atzinību par Latvijas sasniegumiem kopš neatkarības atjaunošanas, kā arī Latvijas kā ES dalībvalsts ieguldījumu starptautiskajos procesos. Japānas valdības pārstāvis pateicās par Latvijas atbalstu iniciatīvai, kas paredz paplašināt ANO Drošības padomes sastāvu ar vairākām ietekmīgām valstīm, tai skaitā Japānu.

Ārlietu ministrs augsti novērtēja Japānas atbalstu Latvijai, īpaši nozīmīgiem kultūras projektiem, un novēlēja turpināt labo sadarbību kultūras jomā. Jāatgādina, ka Japānas atbalsts sniegts gan Latvijas Nacionālās operas orķestrim, iegādājoties instrumentus, gan arī Liepājas Simfoniskajam orķestrim. Iegādāta aparatūra arī Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva vajadzībām.

Amatpersonas pārrunāja arī Japānas un Latvijas sadarbību starptautiskajās organizācijās, kā arī apsprieda situāciju Tālo Austrumu reģionā. Koki Čuma pauda satraukumu par procesiem Ziemeļkorejā.

Japānas premjera īpašais sūtnis vienlaikus ir arī administratīvo reformu ministrs, un ir pirmais Japānas ministrs, kas apmeklē Latviju. Koki Čumas vizīte Latvijā ilgst no 20. līdz 22.jūlijam, un vizītes laikā īpašais sūtnis tiksies arī ar citām Latvijas amatpersonām: Valsts prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu, Ministru prezidentu Aigaru Kalvīti un ekonomikas ministru Aigaru Štokenbergu.

2006.gads ir ļoti nozīmīgs Latvijas – Japānas attiecībās: 10. jūlijā akreditācijas rakstu Japānas imperatoram iesniedza Latvijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Japānā Pēteris Vaivars. Aprīlī darba vizītē Japānā uzturējās Ministru prezidents Aigars Kalvītis, vizītes laikā svinīgi tika atklāta Latvijas vēstniecība Japānā. Savukārt 2006.gada februārī oficiālā vizītē Japānā uzturējās ārlietu ministrs Artis Pabriks.