Latvijas un Itālijas divpusējās attiecības ir labas, politiskais dialogs notiek dažādos līmeņos. 2021.gadā Latvija un Itālija atzīmē nozīmīgas gadadienas simtgadi kopš diplomātisko attiecību nodibināšanas un 30 gadus kopš atbalsta Latvijas neatkarības atjaunošanai un diplomātisko attiecību atjaunošanas. 

01.07.2014.31.12.2015.  Latvija un Itālija kopā ar Luksemburgu veidoja trio ES prezidentūru. Gatavojoties trio prezidentūrai, notika intensīvs Latvijas un Itālijas politiskais dialogs par ES dienaskārtības aktuālajiem jautājumiem, kā arī abu valstu ES prezidentūru laikā tika īstenota sekmīga sadarbība ES jautājumos, kas deva pozitīvu impulsu turpmākai Latvijas un Itālijas divpusējo attiecību attīstībai.

DIPLOMĀTISKĀS ATTIECĪBAS

Itālija kopā ar citām Sabiedrotajām valstīm atzina Latvijas valsti 1921. gada 26. janvārī un oficiāli nekad nav atzinusi Baltijas valstu aneksiju PSRS. Latvijas neatkarības atjaunošanu Itālija reizē ar citām Eiropas Kopienas valstīm atzina 1991. gada 27. augustā. Diplomātiskās attiecības starp abām valstīm tika atjaunotas 1991. gada 30. augustā.

Itālija bija starp pirmajām valstīm, kas jau 1992. gadā atklāja vēstniecību Rīgā. Pašreizējais Itālijas vēstnieks Latvijā Alesandro Monti (Allesandro Monti) akreditēts 2022. gada 29. martā.

1995. gadā tika atklāta Latvijas vēstniecība Itālijā un nozīmēts pagaidu pilnvarotais lietvedis. Latvijas Republikas vēstnieki Itālijā:

  • 10.09.2018. – vēstniece Solvita Āboltiņa
  • 09.08.2013. – 26.08.2018.  vēstnieks Artis Bērtulis
  • 17.01.2012. – 08.08.2013. vēstniece Elita Kuzma
  • 20.09.2006. – 31.08.2011. vēstniece Astra Kurme
  • 08.10.2002. – 30.06.2006. vēstnieks Jānis Lūsis
  • 1997. – 2002. vēstnieks Mārtiņš Perts

Latvijai ir divi goda ģenerālkonsuli un trīs goda konsuli Itālijā:

Goda ģenerālkonsuls Nikolo Rozitāni Sukerts (Niccolo Rositani Suckert) Florencē ar konsulāro apgabalu Toskānā (kopš 1996. gada);

Goda ģenerālkonsule Patrīcija Siņorīni (Patrizia Signorini) Milānā ar konsulāro apgabalu Lombardijā (kopš 2004. gada);

Goda konsuls Kanio Trione (Canio Trione) Bari ar konsulāro apgabalu Apūlijā, Kalabrijā, Bazilikātā un Molīzē (kopš 2002. gada);

Goda konsuls Paolo Nikolusi (Paolo Nicolussi) Vičencā ar konsulāro apgabalu Veneto reģionā (kopš 2009. gada);

Goda konsuls Alberto Bankero (Alberto Banchero) Dženovā ar konsulāro apgabalu Ligūrijā (kopš 2017. gada).

PARLAMENTĀRĀ SADARBĪBA  

14. Saeimā deputātu grupas sadarbībai ar Itālijas parlamentu vadību turpina priekšsēdētāja Inga Bērziņa (JV).

2018. gada 16. oktobrī Itālijas parlamentā izveidota deputātu grupa sadarbībai ar Baltijas valstīm. Tās vadītāja ir senatore Izabella Rauti (Isabella Rauti). 2018. gada 18. decembrī Saeimas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere tikās ar Itālijas Republikas parlamenta deputātu grupas sadarbībai ar Baltijas valstīm vadītāju Izabellu Rauti (Isabella Rauti), pateicoties Itālijai par ieguldījumu Baltijas drošībā. 2022. gada 5.–8.aprīlī Itālijas parlamenta iepriekšminētā deputātu grupa, bija vizītē Rīgā.

EKONOMISKĀ SADARBĪBA

Plašāk skatīt Latvijas Bankas un Centrālās statistikas pārvaldes mājas lapās:

SADARBĪBA KULTŪRĀ UN IZGLĪTĪBĀ

Līgumtiesiskā bāze

1996. gada 23. oktobrī tika noslēgts Latvijas Republikas valdības un Itālijas Republikas valdības līgums par sadarbību kultūrā, zinātnē un tehnoloģijā. 2018. gada 26. aprīlī Latvijas Kultūras ministrijā tika parakstīta „Latvijas Republikas un Itālijas Republikas kultūras, izglītības un zinātniskās sadarbības programma 2018.2020. gadam”, kas papildina augstākminēto sadarbības līgumu.  

Kultūrizglītība

Notiek aktīva sadarbība kultūrizglītības jomā, ir noslēgti vairāki augstskolu sadarbības līgumi ar Itālijas augstākās izglītības iestādēm Eiropas Savienības programmu ietvaros. Vienlaikus Itālijas valdība nodrošina stipendijas Latvijas studentiem studijām Itālijā. Latvijas un Itālijas divpusējo attiecību starpā tiek attīstītas sadarbības iespējas kosmosa jomā, kopīgi piedaloties Eiropas Savienības un Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) konkursos.

Aktīva sadarbība ar Itālijas izglītības iestādēm ir Latvijas Kultūras akadēmijai (LKA), invierno Latvijas Mākslas akadēmijai (LMA) un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijai (JVLMA).

Latvijas Kultūras akadēmijā (LKA) kopš 2005. gada ir atvērta studiju programmas Starptautiskie kultūras sakari apakšprogramma Starpkultūru sakari Latvija–Itālija.

Kino

Latvijas filmas tiek regulāri pieteiktas nozīmīgākajos festivālos Itālijā: Venice IFF, Rome IFF, Trento IFF, Trieste IFF, Torino IFF. No 2022. gada 6.–8. septembrim, pirmo reizi Latvijā norisinājās Itālijas Jaunā kino festivāls, sniedzot skatītājiem iespēju noskatīties Itālijas jauno režisoru filmas.

Literatūra

Starptautiskajai rakstnieku un tulkotāju mājai Ventspilī ar Itāliju ir neliela, bet ļoti produktīva sadarbība. Kopš 2016. gada rakstnieku un tulkotāju mājā viesojās Silvija Pozi (Silvia Pozzi), Margarita Karbonaro (Margherita Carbonaro), Džiovanna Karideja (Giovanna Caridei), Klaudio Pozani (Claudio Pozzani).

SADARBĪBA AIZSARDZĪBĀ

1998. gadā tika parakstīta Latvijas un Itālijas Aizsardzības ministriju Vienošanās par attiecību un kontaktu attīstīšanu militārās sadarbības jomā. Pamatojoties uz Vienošanos, katru gadu tiek izstrādāts sadarbības plāns. 

Latvijā izvietotās NATO paplašinātās klātbūtnes (eFP) kaujas grupā Itālija piedalās ar aptuveni 250 karavīriem un kaujas tehniku.

Itālija periodiski piedalās arī NATO Baltijas gaisa telpas patrulēšanas misijā. No 2023. gada 4. – 16. jūnijam Baltijas jūrā norisinājās starptautiskās militārās mācības BALTOPS 23”, kā rezultātā Latvijas un Itālijas spēki attīstīja savstarpējo sadarbību un operacionālo savietojamību NATO līmenī.

Sakarā ar itāļu dalību eFP Latvijā ir notikušas vairākas augsta līmeņa gan politiska, gan militāra līmeņa Itālijas pārstāvju vizītes, ieskaitot Itālijas aizsardzības ministres divpusējo vizīti Latvijā, kā arī Latvijas un Itālijas bruņoto spēku komandieru divpusējo tikšanos.

NOZĪMĪGĀKĀS VIZĪTES

Latvijas amatpersonu vizītes Itālijā

2022. g. 15. martā Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča tikšanās ar Itālijas ārlietu ministru Luidži Di Maio
2021. g. 11.–12. maijā Valsts prezidenta Egila Levita oficiālā vizīte 
2019. g. 24. aprīlī Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa darba vizīte
2017. g. 25. martā

Ministru prezidenta M. Kučinska dalība Romas līgumu 60. gadadienas sanāksmēs Romā

2016. g. 14.15. jūnijā Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča darba vizīte  
2015. g. 1. aprīlī

Valsts prezidenta Andra Bērziņa darba vizīte Itālijā, tikšanās ar Itālijas Republikas prezidentu Serdžo Matarellu (Sergio Matarella)

2014. g. 30. jūnijā Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča darba vizīte. Tikšanās ar Itālijas Ārlietu ministri Federiku Mogerīni (Federica Mogherini), darba pusdienas ar trio prezidentūras ārlietu ministriem un tikšanās ar Itālijas valdības valsts sekretāru ES lietās Sandro Goci (Sandro Gozi)

Itālijas amatpersonu vizītes Latvijā

2023. g. 10. jūlijā Itālijas premjerministres Džordžijas Meloni vizīte Latvijā un tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu
2022. g. 5.8.aprīlī Itālijas Kongresa Baltijas valstu sadraudzības grupas vizīte
2018. g. 13.–14. septembrī

Itālijas Republikas prezidenta Serdžo Matarellas vizīte Latvijā, "Araijološas" ES dalībvalstu prezidentu tikšanās ietvaros 13.–14. septembrī

Itālijas Republikas prezidenta Serdžo Matarellas valsts vizīte Latvijā 2.-4.jūlijā
2017. g. 6. septembrī Itālijas ārlietu un starptautiskās sadarbības ministra vietnieka Vinčenco Amendolas (Vincenzo Amendola) darba vizīte  
2014. g. 22. decembrī Itālijas ārlietu ministra Paolo Džentiloni (Paolo Gentiloni) vizīte

2009. g. 7.–8. septembrī

Itālijas ārlietu ministra Franko Fratīni (Franco Frattini) darba vizīte  

2009. g. 23.–24. janvārī Itālijas ārlietu ministra vietnieka Alfredo Mantikas (Alfredo Mantika) darba vizīte  
2007. g. 10.–11. aprīlī Valsts prezidenta Dž. Napolitāno (Giorgio Napolitano) vizīte Latvijā, "Araijološas" ES dalībvalstu prezidentu tikšanās ietvaros
2006. g. 28.–29. novembrī

Itālijas premjerministra R. Prodi (Romano Prodi), ārlietu ministra M. D`Alemas (Massimo D`Alema) un aizsardzības ministra A. Parisi (Arturo Parisi) vizīte Latvijā NATO Rīgas samita ietvaros

INFORMĀCIJAS AVOTI

Datubāzes ar informāciju par divpusējiem līgumiem: Itālijas Republika

Saites par Itālijas Republiku

Itālijas Republikas Ārlietu ministrija: http://www.esteri.it

Itālijas Republikas prezidenta mājas lapa: http://www.quirinale.it/

Itālijas Republikas Parlaments: http://www.parlamento.it/home

Itālijas Republikas valdība: http://www.governo.it/