ANO sistēmu veido tās galvenās struktūras, tām pakļautās organizācijas, ANO specializētās aģentūras, programmas un fondi, kā arī saistītās organizācijas.
Arvien plašāka pārstāvība starptautisko organizāciju struktūrās ir viens no priekšnosacījumiem Latvijas ārpolitikas interešu īstenošanai. Aktīva dalība starptautiskajās organizācijās veicina arī valsts atpazīstamību.
Latvija šobrīd ir ievēlēta ANO Ekonomisko un sociālo lietu padomē (ECOSOC), ANO Sieviešu statusa komisijā, ANO Dzimumu līdztiesības un sieviešu iespēju veicināšanas (UN-WOMEN) izpildpadomē, ANO Zinātnes un tehnoloģiju attīstības komisijā un ANO Miera veidošanas komisijā.
Kopš 2021. gada aprīļa Latvija ir pārstāvēta ANO Informācijas komitejā, kas nodarbojas ar informācijas un komunikācijas jautājumiem, tostarp izvērtē ANO darbību un progresu šajā jomā.
Latvijas pārstāve Ilze Brands-Kehris kopš 2020. gada janvāra pilda ANO ģenerālsekretāra vietnieces cilvēktiesību jautājumos (UN Assistant Secretary-General for Human Rights) pienākumus. Šis ir līdz šim augstākais amats ANO struktūrās, kurā iecelts Latvijas pārstāvis. I. Brands-Kehris vada ANO augstā komisāra cilvēktiesību jautājumos biroju Ņujorkā un sniedz atbalstu ANO ģenerālsekretāram cilvēktiesību jautājumos.
2021. gada maijā Latvijas pārstāve Dr. Elīna Šteinerte tika ievēlēta par ANO darba grupas par patvaļīgu aizturēšanu priekšsēdētāju. E. Šteinerte ir pirmā Latvijas pārstāve, kura ieņem vadošu amatu kādā no ANO Speciālajām procedūrām, esot ievēlēta šajā darba grupā kopš 2016. gada. No 2023. gada Dr. Elīna Šteinerte ievēlēta par Latvijas pārstāvi ANO Spīdzināšanas novēršanas apakškomitejā.
Latvijas eksperte Ilvija Pūce bija ievēlēta ANO Spīdzināšanas novēršanas komitejā (UN Committee against Torture) uz termiņu no 2020. līdz 2023. gadam.
Pirmais Latvijas un Baltijas valstu pārstāvis Dr. Mārtiņš Paparinskis ir ANO Starptautisko tiesību komisijas eksperts no 2023. līdz 2027. gadam.
2024. gada 11. oktobrī Latvijas eksperts Nils Muižnieks tika apstiprināts ANO īpašā ziņotāja par cilvēktiesību situāciju Baltkrievijā amatā.
Latvija ir ievēlēta arī šādās UNESCO struktūrās – UNESCO Starptautiskās programmas komunikācijas attīstībai (IPDC) Starpvaldību padomē, kurā Latvijas pārstāve līdz 2023. gadam ir žurnāliste Rita Ruduša, no 2020. līdz 2023. gadam Latvija darbojās UNESCO Starptautiskajā bioētikas komitejā (IBC), kur Latvijas pārstāve un komitejas biroja priekšsēdētāja vietniece bija Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore Signe Mežinska, savukārt no 2022. līdz 2025. gadam Latviju UNESCO Starpvaldību bioētikas komitejā (IGBC) pārstāv RSU docents Dr. phil. Ivars Neiders.
No 2019. līdz 2022. gadam Latvijas eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga darbojās UNESCO Izglītības nākotnes iniciatīvas Starptautiskajā komisijā (International Commission of UNESCO’s Futures of Education Initiative).
Latvijas Universitātes Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits kā Latvijas pārstāvis ir iekļauts ANO Pirmiedzīvotāju valodu desmitgades (2022–2032) īstenošanas globālā darba grupā.