Uzbekistāna ir viens no Latvijas svarīgākajiem sadarbības partneriem Centrālāzijas reģionā. Līdztekus divpusējo attiecību attīstībai Latvija veicina Eiropas Savienības ciešāku sadarbību ar Centrālāzijas valstīm, tai skaitā Uzbekistānu.

Latvijas un Uzbekistānas attiecības ir labas, notiek regulārs un aktīvs politiskais dialogs, kā arī konstruktīva nozaru sadarbība.  Uzbekistāna ir viena no prioritārajām Latvijas attīstības sadarbības politikas partnervalstīm.

DIPLOMĀTISKĀS ATTIECĪBAS

Diplomātiskās attiecības starp Latviju un Uzbekistānu tika nodibinātas 1992. gada 3. novembrī.

Latvijas pārstāvība Uzbekistānā

Latvijas Republikas vēstniecība atrodas Taškentā. Latvijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Uzbekistānas Republikā kopš 2021. gada 27. decembra ir Reinis Trokša.

Uzbekistānas pārstāvība Latvijā

Uzbekistānas Republikas vēstniecība atrodas Rīgā. Uzbekistānas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā kopš 2019. gada 5. novembra ir Kadambajs Sultanovs (Kadambay Sultanov).

NOZĪMĪGĀKĀS VIZĪTES

Latvijas amatpersonu vizītes Uzbekistānā

2022. g. 7.–10. februāris        

ārlietu ministra Edgara Rinkēviča darba vizīte

2021. g. 12.19.jūlijs          

zemkopības ministra un Latvijas-Uzbekistānas Starpvaldību komisijas līdzpriekšsēdētāja Kaspara Gerharda vizīte, dalība starptautiskajā konferencē “Centrālāzijas un Dienvidāzijas savienojamība: izaicinājumi un iespējas”

2018. g. 14. –19.aprīlis

Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces oficiālā vizīte

2014. g. 27.–29. maijs     

Valsts prezidenta Andra Bērziņa valsts vizīte         

2013. g. 16. –17. maijs

ārlietu ministra Edgara Rinkēviča vizīte

2010. g. 6.–8. jūlijs        

ārlietu ministra Aivja Roņa vizīte

2008. g. 5.–7. oktobris         

Valsts prezidenta Valda Zatlera valsts vizīte

2002. g. 16.–19. jūlijs    

ārlietu ministra Induļa Bērziņa oficiālā vizīte

Uzbekistānas amatpersonu vizītes Latvijā

2017.g. 28.–30.augusts

Uzbekistānas ārējās tirdzniecības ministra Eljora Gaņijeva (Elyor Ganiyev) vizīte

2017.g. 15.–18.maijs

Uzbekistānas Senāta priekšsēdētāja Nigmatillas Juldaševa (Nigmatilla Yuldashev) oficiālā vizīte

2013. g. 16.–17. oktobris

Uzbekistānas prezidenta Islama Karimova (Islam Karimov) oficiālā vizīte

2004. g. 7.–8. aprīlis     

Uzbekistānas prezidenta Islama Karimova (Islam Karimov) valsts vizīte

2004. g. 27.–28. februāris    

Uzbekistānas ārlietu ministra Sodika Safojeva (Sodiq Safoyev) oficiālā vizīte   

PARLAMENTĀRĀ SADARBĪBA

14. Saeimā darbojas Deputātu grupa sadarbības veicināšanai ar Uzbekistānas parlamentu, kuru vada Andris Kulbergs. Uzbekistānas parlamentā darbojas Deputātu grupa sadarbības veicināšanai ar Latvijas parlamentu, kuru vada Likumdošanas palātas vicespīkers Ulugbeks Inojatovs (Ulugbek Inojatov).

ATTĪSTĪBAS SADARBĪBA

Uzbekistāna ir viena no Latvijas prioritārajām attīstības sadarbības partnervalstīm. Latvija atzinīgi vērtē Uzbekistānā uzsākto reformu procesu un sniedz atbalstu reformu īstenošanai. Galvenās sadarbības jomas ir laba pārvaldība, izglītība, lauksaimniecība, dzimumu līdztiesība un zaļās tehnoloģijas. Kopš 2015. gada Latvija vada Eiropas Savienības robežu pārvaldības programmu Centrālāzijā BOMCA. 2021. gada 1. aprīlī Latvijas Valsts robežsardzes vadībā tika uzsākts programmas 10. posms BOMCA10.

EKONOMISKĀ SADARBĪBA

Uzbekistāna ir Latvijas lielākais tirdzniecības partneris Centrālāzijā. Perspektīva abu valstu sadarbība ir tirdzniecības, lauksaimniecības, mežsaimniecības, zaļo tehnoloģiju un IT jomās. Ņemot vērā centienus attīstīt Eiropas un Āzijas savienojamību, abām valstīm nozīmīga ir sadarbība transporta jomā. Latvijas ekonomiskās intereses Uzbekistānā pārstāv Latvijas vēstniecība Taškentā. Uzbekistānas ekonomiskās intereses Latvijā pārstāv Uzbekistānas vēstniecība Rīgā. Ekonomiskās sadarbības veicināšanai ir izveidota Latvijas-Uzbekistānas Starpvaldību komisija ekonomiskās, rūpnieciskās, zinātniskās un tehniskās sadarbības jautājumos. 2021. gada 29. jūnijā Rīgā tika atvērta Uzbekistānas preču un izejvielu biržas UZEX tirdzniecības platforma, un Latvijā darbojas 3 Uzbekistānas Tirdzniecības nami.

SADARBĪBA IZGLĪTĪBĀ

Veiksmīga sadarbība notiek izglītības jomā. Latvijas augstskolas piedāvā Uzbekistānas studentiem ES līmeņa izglītības ieguves iespējas. Uzbekistāna ierindojas 2. vietā pēc ārvalstu studentu skaita Latvijas augstskolās. Visplašāk tiek izvēlēti transporta, banku un finanšu, tehnisko zinību, medicīnas un aviācijas studiju virzieni. Uzbekistānas studenti izmanto Latvijas valdības stipendijas un piedalās izglītības iestāžu rīkotajās vasaras skolās. Starp Latvijas Lauksaimniecības Universitāti un Uzbekistānas augstskolām ir izveidotas dubulto diplomu programmas.

NODERĪGAS SAITES

Uzbekistānas prezidents: https://president.uz/en/

Uzbekistānas valdības portāls: http://www.gov.uz/en

Uzbekistānas Ārlietu ministrija: http://mfa.uz/en

Uzbekistānas vēstniecība Latvijā: https://uzbekistan.lv/lv/