Latvijas un Jaunzēlandes divpusējām attiecībām ir ievērojams potenciāls politiskās un ekonomiskās sadarbības attīstībā. Kopš reģionālās vēstniecības atvēršanas Kanberā 2021. gadā un nerezidējošā vēstnieka Marģera Krama akreditēšanās Jaunzēlandē, paveras iespējas aktīvākai abu valstu sadarbībai. Latviju un Jaunzēlandi saista izpratne par mazu valstu lomu un interesēm pasaules politikā, kā arī tādas kopīgas vērtības un principi kā demokrātija noteikumos balstīta starptautiskā kārtība un brīva un godīga tirdzniecība. Valstis saredz kopīgu mērķi stabilu un drošu, kā arī ekonomiski attīstītu Baltijas un IndijasKlusā okeāna reģionu.

DIPLOMĀTISKĀS ATTIECĪBAS

Jaunzēlande atzina Latvijas neatkarību 1991. gada 28. augustā. Diplomātiskās attiecības starp abām valstīm tika nodibinātas 1991. gada 19. decembrī.

Latvijas pārstāvība Jaunzēlandē

Kopš 2022. gada 6. aprīļa Latvijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Jaunzēlandē ir Marģers Krams ar rezidenci Kanberā.

Latvijai Jaunzēlandē ir divi goda konsuli – Džons Milfords (John Milford) Velingtonā un Dermots Ross (Dermot Ross) Oklendā. 

Pašlaik Jaunzēlandē dzīvo apmēram 200 latviešu, visvairāk Kraistčerčā un Oklendā. Latviešu centros un organizācijās noris ļoti aktīva dzīve dažādās kultūras jomās. Latviešu Apvienība Austrālijā un Jaunzēlandē (LAAJ) apvieno 74 organizācijas un draudzes. LAAJ priekšsēdētāja ir Skaidrīte Aguļēviča.

Jaunzēlandes pārstāvība Latvijā

Kopš 2021. gada 6. decembra Jaunzēlandes vēstniece Latvijā ir Alana Roza Hadsone (Alana Rose Hudson) ar rezidenci Varšavā.

NOZĪMĪGĀKĀS TIKŠANĀS UN VIZĪTES

2022.gada 9.10. septembris

Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča vizīte Jaunzēlandē. Ārlietu ministrs tikās ar Jaunzēlandes ārlietu ministri Nanaju Mahutu (Nanaia Mahuta), tirdzniecības un eksporta ministru, parlamenta priekšsēdētāja vietnieku un Eiropas parlamentārās sadraudzības grupas biedriem

2022. gada 4.11. aprīlis

Latvijas vēstnieka Marģera Krama akreditācijas vizīte Jaunzēlandē

2022. gada 6.7. aprīlis

Jaunzēlandes vēstnieces Alanas Rozas Hadsones darba vizīte Latvijā

2021. gada 6. decembris

Jaunzēlandes vēstnieces Alanas Rozas Hadsones akreditācijas vizīte Latvijā

2017. gada 21. novembris

Latvijas vēstnieces Daces Treijas-Masī akreditācijas vizīte Jaunzēlandē

2017. gada 9.11. oktobris

Jaunzēlandes vēstnieces Latvijā Mērijas Patrīcijas Tērstones (Mary Patricia Thurston)  akreditācijas vizīte

2015. gada 16.17. jūnijs

Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča vizīte Jaunzēlandē

2015. gada 19.20. marts

Jaunzēlandes ĀM tirdzniecības politikas direktora Martina Hārvija (Martin Harvey) un Imigrācijas departamenta pārstāvja Meta Hoskina (Matt Hoskin) vizīte Latvijā

2014. gada 10. oktobris

Jaunzēlandes Ārlietu ministrijas Eiropas direkcijas vadītāja Īana Aleksandra Hila (Ian Alexander Hill) darba vizīte Latvijā

2012. gada 1.3. novembris

Latvijas un Jaunzēlandes politiskās konsultācijas Rīgā. Latvijas delegāciju vadīja Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Teikmanis

2006. gada 28. augusts – 3. septembris

Notika pirmās Latvijas Ārlietu ministrijas politiskās konsultācijas Austrālijā un Jaunzēlandē (Velingtonā). Konsultācijas vadīja valsts sekretārs Normans Penke

2004. gada 21.23. aprīlis

Jaunzēlandes parlamenta Pārstāvju palātas spīkera Džonatana Hanta (Jonathan Hunt) un Jaunzēlandes parlamenta pārstāvju vizīte Latvijā

PARLAMENTĀRĀ SADARBĪBA

Pirmā LatvijasAustrālijas un Jaunzēlandes parlamentu sadarbības grupa tika izveidota 2002. gadā, 8. Saeimā, tajā darbojās 16 deputāti.

SADARBĪBA EKONOMIKĀ

Neskatoties uz nelielām Latvijas uzņēmēju interesēm Jaunzēlandē, ir atsevišķi veiksmes stāsti par sadarbību un Latvijas preču tirdzniecībai ar Jaunzēlandi pēdējos gados ir tendence palielināties.

Plašāk:

Preču tirdzniecība starp Latviju un Jaunzēlandi:

https://eksports.csb.gov.lv/lv/years/countries-selected/import/2022/TOTAL/NZ

Tiešās investīcijas:

https://statdb.bank.lv/lb/Data/129/ea165c91edf88bbf3d52aa74a8ead1fb-html

SADARBĪBA KULTŪRAS UN IZGLĪTĪBAS JOMĀ

2016. gada 14. maijā Pita salā, Jaunzēlandē, tālākajā apdzīvotajā vietā no Latvijas, tika uzstādīta zīme ar norādēm par virzienu un attālumu līdz Latvijai. Projektu īstenoja trīs jaunieši no Latvijas ar VAS “Latvijas Valsts meži” un Ārlietu ministrijas atbalstu.

2010. gada 9. jūnijā latviešu izcelsmes fotogrāfam Andrim Apsem Jaunzēlandē piešķirts Atzinības ordenis par izcilu ieguldījumu fotomākslā.

2010. gada 14.–30. aprīlī – Latvijas Ārzemju mākslas muzeja Velvju zālē bija skatāmi labi pazīstamā Jaunzēlandes ainavu fotogrāfa Krega Pottona (Craig Potton) darbi.

2008. gada 22. augustā Ventspils integrācijas centrā "Atvērtās durvis" viesojās Jaunzēlandes rokgrupa „RedRain". Grupas mērķis bija tuvāk iepazīt integrācijas centra rokgrupu "The ResQ", kā arī noskaidrot nākotnes iespējas pasaules tūres laikā koncertēt Ventspilī.

2007. gada 14.–22. septembrī Jaunzēlandes dokumentālo filmu festivālā piedalījās režisores Ināras Kolmanes filma "Mans vīrs Andrejs Saharovs".

2006. gada 9. jūnijā konferences "Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas iekļaujošai sabiedrībai" ietvaros Rīgā viesojās Jaunzēlandes ekspremjers Maikls Mūrs, ar kuru tikās īpašu uzdevumu ministre elektroniskās pārvaldes lietās I. Gudele.

DARBA BRĪVDIENU SHĒMA (WORKING HOLIDAY SCHEME)

Kopš 2009. gada 4. marta ir spēkā Latvijas Republikas valdības un Jaunzēlandes valdības līgums par Darba brīvdienu shēmu (Working Holiday Scheme).

Līguma mērķis ir sekmēt jauniešu mobilitāti un apmaiņu, sadarbību un partnerību starp Latviju un Jaunzēlandi, kā arī attīstīt iespējas abu valstu jauniešiem mācīties, strādāt vai iegūt praktisko pieredzi un pilnveidot citas valsts valodas un kultūras zināšanas. Līgums paredz vienkāršot administratīvās procedūras, lai jaunie pilsoņi varētu uzturēties otrā valstī. Tas dod valstīm iespēju izdot jauniešiem dokumentu, kas atļauj uzturēties tās teritorijā. Latvijā šis dokuments ir Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) izdots lēmums, bet Jaunzēlandē īslaicīga vīza.

Sīkāka informācija ceļotājiem no Latvijas:

 http://www.immigration.govt.nz/migrant/stream/work/workingholiday/latviawhs.htm

NODERĪGA INFORMĀCIJA

Latvijas vēstniecība Jaunzēlandē (atrašanās vieta – Kanbera, Austrālija): https://www2.mfa.gov.lv/australija/australija-vestnieciba  

Jaunzēlandes vēstniecība Latvijā (atrašanās vieta - Varšava): https://www.mfat.govt.nz/mi/countries-and-regions/europe/poland/new-zealand-embassy/#bookmark0 )

Latviešu apvienība Austrālijā un Jaunzēlandē: http://www.laaj.org.au/

Jaunzēlandes Ārlietu ministrija: http://mfat.govt.nz/