Latvijas un Kanādas draudzīgo attiecību pamatā ir sadarbība Eiroatlantiskajā telpā. Kopš 2017. gada Kanāda ir NATO kaujas grupas Latvijā vadošā valsts, tādējādi izveidojusies padziļināta sadarbība drošības un aizsardzības jomā.  Aktīvais divpusējais dialogs veicinājis sadarbību ekonomikas un izglītības jomā.

Abu valstu vienojošās prioritātes starptautiskās organizācijās ir valstu teritoriālās integritātes ievērošana, daudzpusējās sadarbības stiprināšana, mediju brīvība, sieviešu tiesības, reliģijas brīvība un klimata pārmaiņu risināšana.

DIVPUSĒJO ATTIECĪBU RAKSTUROJUMS

Kanāda kā Lielbritānijas domīnija Latvijas Republiku atzina 1921. gada 26. janvārī.

Kanāda vēsturiski neatzina Latvijas pievienošanu PSRS ne de facto, ne de iure. Kanāda aktīvi atbalstīja Krievijas karaspēka izvešanu no Baltijas valstīm, turklāt jau okupācijas laikā nosodīja padomju režīma politiku un atbalstīja Latviju ANO.

1991. gada 26. augustā, pirmā no G-7 valstīm, Kanāda atjaunoja diplomātiskās attiecības ar Latviju. Kopš 1991. gada beigām Rīgā darbojās Kanādas vēstniecības birojs, bet 1993. gada 3. jūnijā tika atvērta Kanādas vēstniecība Latvijā, kas pārstāv Kanādas intereses arī Lietuvā un Igaunijā. Kanādas vēstnieks rezidē Rīgā kopš 1999. gada 14. septembra.

Latvijas Republikas vēstniecība atrodas Otavā. Latvijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Kanādā ir Kaspars Ozoliņš.  

Kanādā darbojas seši Latvijas goda konsuli: Roberts Klaiše Kvebekas provincē, Ingrīda Selga Šķetre Jaunskotijas provincē, Eriks Savičs Britu Kolumbijas provincē, Ena Agnese Rudovica Albertas provincē, Andrejs Bite Ontārio provincē – Sadberijā, Ziemeļontārio, Kārlis Kristiāns Vasarājs Ontārio provincē – Toronto, Dienvidontārio.

Valsts pārstāvība Latvijā

Kanādas vēstniecība atrodas Rīgā, ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā no 2018. gada 2. oktobra ir Kevins Rekss (Kevin Rex).

NOZĪMĪGĀKĀS VIZĪTES 

Latvijas amatpersonu vizītes Kanādā

2021. g. 30. marts Edgara Rinkēviča telefona saruna ar Kanādas ārlietu ministru M. Garno (Marc Garneau)
2020. g. 3. marts Pirmās 3+1 Baltijas valstu Ārlietu ministriju politisko direktoru tikšanās Otavā
2019. g. 22.–24. novembris Latvijas Republikas ministru prezidenta biedra un aizsardzības ministra Arta Pabrika vizīte Kanādā, dalība Starptautiskā drošības konferencē Halifaksā, Jaunskotijā
2019. g 2.–4. jūlijs Latvijas Republikas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča vizīte Kanādā, dalība Ukrainas reformu konferencē
2019.g. 6.–9. aprīlis

Latvijas Republikas Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola vizīte Kanādā

Kanādas amatpersonu vizītes Latvijā

2022. g. 8. marts

Latvijas Valsts prezidenta E. Levita un ministru prezidenta K. Kariņa tikšanās ar Kanādas premjerministru Dž. Trudo (Justin Trudeau) un aizsardzības ministri A. Anand (Anita Anand) Rīgā.

2022. g. 3. februāris

Valsts prezidenta E. Levita, ministru prezidenta K. Kariņa un aizsardzības ministra A. Pabrika tikšanās ar Kanādas aizsardzības ministri A. Anand (Anita Anand) Rīgā.

2021. g. 29. novembris

Latvijas Republikas ministru prezidenta K. Kariņa un ārlietu ministra E. Rinkēviča tikšanās ar Kanādas ārlietu ministri M. Žolī (Mélanie Joly)

2021.g. 6. jūlijs

Latvijas Republikas ārlietu ministra E. Rinkēviča tikšanās ar Kanādas ārlietu ministru M. Garno (Marc Garneau) Viļņā

2021. g. 14. jūnijs

Valsts prezidenta E. Levita tikšanās ar Kanādas premjerministru Dž. Trudo (Justin Trudeau) Briselē

2021. g. 2.–4. marts

Kanādas ārlietu ministra F. F. Šampaņa (François-Philippe Champagne) oficiālā vizīte Latvijā

2019. g. 22.–23. decembris

Kanādas ģenerālgubernatores un bruņoto spēku virspavēlnieces Dž. Pajetes (Julie Payette) vizīte Latvijā

PARLAMENTĀRĀ SADARBĪBA

Saeimā darbojas Deputātu grupa sadarbības veicināšanai ar Kanādas parlamentu

SADARBĪBA EKONOMIKĀ

Kanāda ir nozīmīgs Latvijas ārējās tirdzniecības partneris, un abu valstu starpā pastāv stabilas ekonomiskās attiecības, ko veicina ES–Kanādas tirdzniecības līgums CETA. Latvija ir pirmā ES valsts, kas ratificēja CETA 2017. gada 23. februārī.

Plašāk:

Ārējā tirdzniecība pēc valsts (csb.gov.lv)
https://statdb.bank.lv/lb/Data/128

SADARBĪBA AIZSARDZĪBAS JOMĀ

Kanāda bija viena no pirmajām NATO valstīm, kas 2004. gadā ratificēja Latvijas iestāšanos NATO.

2016. gada 8. jūlijā NATO samitā Varšavā tika apstiprināta vienošanās par NATO sabiedroto spēku klātbūtni Baltijas valstīs un Polijā rotācijas kārtībā. Kopš 2017. gada Latvijā, Polijā, Igaunijā un Lietuvā ir izvietotas daudznacionālas bataljona lieluma kaujas grupas. Latvijā izvietotās kaujas grupas vadošā valsts ir Kanāda. Kanāda kā NATO kaujas grupas (eFP) Latvijā vadošā valsts nodrošina lielāko karavīru kontingentu ar 540 karavīriem.

Tāpat Kanādas bruņotie spēki piedalās mācībās kopā ar Latvijas bruņotajiem spēkiem, kā arī nodrošina personālu NATO štāba integrācijas vienībā Latvijā.

2018. gada 7. februārī tika parakstīts un 2018. gada 27. aprīlī stājās spēkā Latvijas Republikas valdības un Kanādas valdības, ko pārstāv Kanādas Nacionālās aizsardzības departaments un Kanādas Bruņotie spēki, saprašanās memorands par paplašinātu partnerību aizsardzības jomā un drošības sadarbību. Memorands plašāk zināms kā vienošanās, kas paredz Kanādas spēku un apgādājamo uzturēšanos Latvijā.

SADARBĪBA KULTŪRAS, ZINĀTNES UN IZGLĪTĪBAS JOMĀS

Latvija un Kanāda jauniešu vīzu programmas ietvaros ik gadu nodrošina iespēju 50 latviešu un 50 kanādiešu vecumā no 18 līdz 35 gadus veciem pilsoņiem pavadīt gadu Kanādā vai Latvijā.

Īpašo ieceļošanas vīzu var saņemt: (1) jauni Kanādas vai Latvijas pilsoņi, kuri vēlas iegūt darba pieredzi kādā uzņēmumā vai iestādē, ar ko jau parakstīts līgums par darba attiecību uzsākšanu; (2) reģistrēti augstākās izglītības studenti, kuri vēlas apgūt daļu no akadēmiskās vielas kādā no Latvijas augstākās izglītības iestādēm (prakses vai darba līgums); (3) jaunie Kanādas un Latvijas pilsoņi, kuri vēlas ceļot pa Latviju vai Kanādu, iespējams īslaicīgi strādājot, lai daļēji nosegtu ceļojuma izmaksas. 

LATVIEŠU KOPIENA 

Latvijas un Kanādas divpusējās attiecības stiprina aktīvā Kanādas latviešu kopiena (apm. 25000), kuru pārstāv Latviešu Nacionālā Apvienība Kanādā (LNAK).

NODERĪGAS SAITES

Informāciju par Latvijas un Kanādas divpusējiem līgumiem skatīt šeit.

Ģenerālgubernatore: https://www.gg.ca/en/governor-general

Parlaments: https://www.parl.ca/

Valdība: https://www.canada.ca/en.html

Ārlietu ministrija: https://www.international.gc.ca/gac-amc/index.aspx?lang=eng

Kanādas vēstniecība Latvijā: https://international.gc.ca/world-monde/latvia-lettonie/riga.aspx?lang=eng

a.aspx?lang=eng