Latvijas un Spānijas divpusējās attiecības ir tradicionāli ciešas un konstruktīvas, abu valstu starpā norit regulāra vizīšu apmaiņa, kā arī ir vērojams pakāpenisks savstarpējās tirdzniecības pieaugums. 2021.gadā atzīmējam Latvijas un Spānijas diplomātisko attiecību nodibināšanas simtgadi.

DIPLOMĀTISKO ATTIECĪBU VĒSTURE

Spānija atzina Latvijas neatkarību 1921. gada 9. aprīlī.

Spānija nekad nav atzinusi Baltijas valstu inkorporāciju Padomju Savienībā. Lai gan neatkarības laikā Latvijai nebija diplomātiskās pārstāvniecības Madridē, piecdesmito gadu sākumā Spānija aicināja Baltijas valstis tādas atvērt. Par Latvijas interešu pārstāvi tika iecelts Roberts Kampuss, kurš Spānijā darbojās no 1953. gada līdz savai nāvei 1969. gadā.

Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu Spānija kopā ar citām Eiropas Kopienas valstīm atzina 1991. gada 27. augustā. Diplomātiskās attiecības starp valstīm tika atjaunotas 1991. gada 9. oktobrī.

Latvijas vēstniecība Spānijas Karalistē tika atklāta 1994. gada vidū, savukārt 2004. gada sākumā tika atklāta Spānijas Karalistes vēstniecība Latvijā.  

Kopš 2021. gada 29.janvāra Latvijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Spānijā ir Māris Klišāns.

Kopš 2018. gada 21. novembra Spānijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijā ir Susana Margarita Kamara Angulo (Susana Margarita Cámara Angulo).

Latvijas goda konsuli Spānijā

Fausto Martinezs Vilja (Fausto Martinez Villa) – 2007. gads – pašlaik. Konsulārais apgabals: Malaga, Uelvas, Almerija, Granāda un Kadisa.

Ignasio Marija Gomezs Bilbao (Ignacio María Gómez Bilbao) – 2014. gads – pašlaik. Konsulārais apgabals: Basku zeme, Kantabrija, Navarra un Larjoha.

Rikardo Tobars (Ricardo Tobar Pascual) – 2020.gads – pašlaik. Konsulārais apgabals: Katalonija.

Marija Karmena Malavera (María Carmen Malaver Castillo) – 2020.gads – pašlaik. Konsulārais apgabals - Sevilja un Kordova.

PARLAMENTĀRĀ SADARBĪBA

Latvijas-Spānijas parlamentārās sadarbības grupa LR Saeimā pastāv kopš 6. Saeimas. Tā tika izveidota 1997.gada 27.novembrī. 13. Saeimā deputātu grupu sadarbībai ar Spānijas parlamentu vada Ivans Klementjevs.

SADARBĪBA EKONOMIKĀ

Latvija ir ieinteresēta ekonomisko attiecību attīstībā, t.sk. tirdzniecības iespēju paplašināšanā un investīciju piesaistīšanā dažādās tautsaimniecības jomās.

Informāciju par starptautisko tirdzniecību (preču un pakalpojumu apmaiņu) un tūristu plūsmu nodrošina Centrālā statistikas pārvalde un Latvijas Banka.
Centrālā statistikas pārvalde ir tiešās pārvaldes iestāde, kura darbojas Latvijas Republikas Ekonomikas ministrijas pārraudzībā un ir galvenā valsts statistikas darbu veicēja un koordinatore valstī.
Latvijas Banka ir Latvijas Republikas centrālā banka. Latvijas Banka cita starpā izstrādā, apkopo, analizē un izplata statistisko informāciju, tai skaitā un finanšu statistiku, banknošu statistiku, maksājumu un maksājumu sistēmu statistiku, finanšu stabilitātes statistiku, maksājumu bilances un starptautisko investīciju bilances statistiku.

  • Preču tirdzniecība (eksports; imports) starp Latviju un Spāniju
  • Pakalpojumu tirdzniecība (eksports; imports) starp Latviju un Spāniju
  • Tiešās investīcijas
  • Tūrisms

SADARBĪBA KULTŪRAS JOMĀ

Starp Latviju un Spāniju ir izveidojušies labi kultūras sakari un sadarbība norisinās gan starp abu valstu muzejiem un bibliotēkām, gan operām un atsevišķiem māksliniekiem.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un Spānijas muzeji savstarpēji deponē kolekcijās esošos eksponātus izstādēm abu valstu muzejos. Pēdējos gados Nacionālajam Kino centram veidojas sadarbība ar Sansebastjanas starptautisko kinofestivālu, kas ir viens no nozīmīgākajiem un senākajiem Eiropas kino festivāliem.

SADARBĪBA IZGLĪTĪBAS JOMĀ

Kopš 1995. gada Latvijas Kultūras akadēmija īsteno studiju apakšprogrammu „Starpkultūru sakari Latvija – Spānija”. Apakšprogrammas mērķis ir sniegt teorētiskas un praktiskas zināšanas par kultūras procesiem, Latvijas kultūru, kā arī nodrošināt spāņu valodas un kultūras apguvi, sniegt zināšanas ne tikai par spāņu valodu, tās attīstību un jaunākajām tendencēm, bet arī par Spānijas vēsturisko attīstību, ģeogrāfiju, mūsdienu problēmām, dažādām kultūras jomām un Latīņamerikas valstu iedzīvotāju nacionālo identitāti.

Kopš 2004. gada Latvijas Kultūras akadēmijā darbojas Servantesa Institūta DELE eksaminācijas centrs, kas dod iespēju nokārtot spāņu valodas eksāmenu 6 līmeņos un iegūt starptautiski atzītus spāņu valodas zināšanu un prasmju DELE diplomus.

LKA Erasmus+ ietvaros ir noslēgti līgumi ar Spānijas augstskolām. Aktīva sadarbība notiek starp Mursijas Universitāti un RTU un Transporta institūtu, Juan Carlos universitāti un Augstskolu “Turība”. Sadarbība ar Spānijas izglītības iestādēm izveidojusies arī Latvijas Mākslas akadēmijai un Latvijas Kultūras koledžai.

NOZĪMĪGĀKĀS VIZĪTES UN TIKŠANĀS 

Latvijas Republikas amatpersonu vizītes Spānijas Karalistē kopš 2004. gada

2018. gada 17. janvāris

Latvijas Ministru prezidenta Māra Kučinska vizīte Madridē

2017. gada 25. aprīlis  Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča vizīte Madridē

2015. gada 22. oktobris

Latvijas Ministru prezidentes Laimdotas   Straujumas vizīte Madridē - divpusēja   tikšanās ar Spānijas premjeru un dalība Eiropas Tautas partiju kongresā Madridē  

2015. gada 13. aprīlis

Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča   dalība Eiropas kaimiņpolitikas pārskata neformālajā sanāksmē ar ES dienvidu   kaimiņiem Barselonā

2014. gada 9. aprīlis

Latvijas ārlietu ministra Edgara   Rinkēviča darba vizīte Madridē

2010. gada 17. – 18. maijs

Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera dalība VI Eiropas Savienības-Latīņamerikas un Karību valstu un valdību vadītāju samitā Madridē

2009. gada 2. decembris

Latvijas   ārlietu ministra Māra Riekstiņa darba vizīte Madridē Spānijas gatavošanās   prezidentūrai Eiropas Savienībā ietvaros

2009. gada 26. - 28. novembris

Latvijas Ministru prezidenta Valda Dombrovska darba vizīte Spānijas gatavošanās prezidentūrai Eiropas Savienībā   ietvaros

2006. gada 22. - 25. jūlijs

Latvijas ārlietu ministra  Arta Pabrika darba vizīte

2005. gada 27. - 28. novembris

Latvijas Valsts prezidentes Vairas   Vīķes - Freibergas dalība EUROMED samitā par godu Barselonas procesa   desmitgadei

2005. gada 10. - 11. marts

Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas dalība Madrides kluba organizētajā samitā "Demokrātija,   terorisms un drošība"

2004. gada 18. - 21. oktobris

Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas valsts vizīte

Spānijas Karalistes amatpersonu vizītes Latvijas Republikā kopš 2004. gada

2021.gada 7.-8.jūlijs

Spānijas premjerministra Pedro Sančesa (Pedro Sánchez Pérez-Castejón) oficiālā vizīte Latvijā

2021. gada 7. - 8. aprīlis Spānijas ārlietu ministres Arančas Gonsalesas Lajas (Arancha González Laya) darba vizīte Latvijā
2019. gada 30. augusts Spānijas ārlietu ministra Žuzepa Borela (Josep Borrell Fontelles) vizīte Latvijā
2018. gada 5. septembris Spānijas aizsardzības ministres Margaritas Robles (María Margarita Robles Fernández) vizīte Latvijā

2017. gada 18. jūlijs

Spānijas Karalistes premjerminsitra Mariano Rahoja Breja (Mariano Rajoy Brey) vizīte Rīgā

2015. gada 22. maijs Spānijas ārlietu ministra Hosē   Marijas Garsija-Margaljo (José Manuel  arcía-Margallo) dalība Austrumu partnerība samitā Rīgā
2011. gada 6. jūnijs Spānijas Ārlietu ministrijas valsts sekretāra ES   jautājumos Djego Lopesa Garido (Diego López   Garrido) vizīte Latvijā

2009. gada 23. - 24. oktobris

Spānijas ārlietu un sadarbības ministra Migela Anhela   Moratinosa (Miguel Ángel Moratinos) dalība Rīgas konferencē

2009. gada 5. - 6. maijs

Spānijas Karaļa Huana Karlosa I un   Karalienes Sofijas valsts vizīte

2006. gada 28. - 29. novembris

Spānijas Ministru prezidenta Hosē   Luisa Rodrigesa Sapatero (José Luis Rodriguez Zapatero) tikšanās ar   Latvijas Valsts prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu NATO Rīgas samita ietvaros

2006. gada 28. - 29. novembris

Spānijas ārlietu ministra Migela   Anhela Moratinosa (Miguel Ángel Moratinos) vizīte NATO Rīgas samita   ietvaros

2005. gada 3. - 4. maijs

Spānijas ārlietu ministra Migela   Anhela Moratinosa (Miguel Ángel Moratinos) oficiālā vizīte

INFORMĀCIJAS AVOTI

Līgumtiesiskā bāze

Datubāze ar informāciju par divpusējiem līgumiem: Spānijas Karaliste

Saites

Spānijas Karalistes Ārlietu un sadarbības ministrija - http://www.maec.es/