Latvijas un Spānijas divpusējās attiecības ir tradicionāli ciešas un konstruktīvas, abu valstu starpā norit regulāra vizīšu apmaiņa, kā arī ir vērojams pakāpenisks savstarpējās tirdzniecības pieaugums. 2021. gadā atzīmējām Latvijas un Spānijas diplomātisko attiecību nodibināšanas simtgadi.

Spānija atzina Latvijas neatkarību 1921. gada 9. aprīlī. Diplomātiskās attiecības starp Latviju un Spāniju tika atjaunotas 1991. gada 9. oktobrī.

Latvijas pārstāvība Spānijā

Latvijas Republikas vēstniecība atrodas Madridē.

Latvijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Spānijā kopš 2021. gada 29. janvāra ir Māris Klišāns.

Latvijai ir četri goda konsuli Spānijā:

Fausto Martinezs Vilja (Fausto Martinez Villa) kopš 2007. gada. Konsulārais apgabals: Malaga, Uelvas, Almerija, Granāda un Kadisa.

Ignasio Marija Gomezs Bilbao (Ignacio María Gómez Bilbao) kopš 2014. gada. Konsulārais apgabals: Basku zeme, Kantabrija, Navarra un Larjoha.

Rikardo Tobars (Ricardo Tobar Pascual) kopš 2020. gada. Konsulārais apgabals: Katalonija.

Marija Karmena Malavera (María Carmen Malaver Castillo) kopš 2020.gada. Konsulārais apgabals – Sevilja un Kordova.

Spānijas pārstāvība Latvijā

Spānijas Karalistes vēstniecība atrodas Rīgā. Kopš 2018. gada 21. novembra Spānijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijā ir Susana Margarita Kamara Angulo (Susana Margarita Cámara Angulo).

Divpusējo attiecību raksturojums

NOZĪMĪGĀKĀS VIZĪTES UN TIKŠANĀS 

2018. g. 17. janvārī

Latvijas Ministru prezidenta Māra Kučinska vizīte Madridē

2017. g. 25. aprīlī

Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča vizīte Madridē

2015. g. 22. oktobrī

Latvijas Ministru prezidentes Laimdotas   Straujumas vizīte Madridē - divpusēja   tikšanās ar Spānijas premjeru un dalība Eiropas Tautas partiju kongresā Madridē  

2021.g. 7.–8. jūlijā

Spānijas premjerministra Pedro Sančesa (Pedro Sánchez Pérez-Castejón) oficiālā vizīte Latvijā

2021. g. 7. – 8. aprīlī

Spānijas ārlietu ministres Arančas Gonsalesas Lajas (Arancha González Laya) vizīte Latvijā

2019.g. 30. augustā

Spānijas ārlietu ministra Žuzepa Borela (Josep Borrell Fontelles) vizīte Latvijā

2018. g. 5. septembrī

Spānijas aizsardzības ministres Margaritas Robles (María Margarita Robles Fernández) vizīte Latvijā

2017. g. 18. jūlijā

Spānijas Karalistes premjerministra Mariano Rahoja Breja (Mariano Rajoy Brey) vizīte Rīgā

PARLAMENTĀRĀ SADARBĪBA

Latvijas-Spānijas parlamentārās sadarbības grupa Saeimā pastāv kopš 6. Saeimas. Tā tika izveidota 1997. gada 27. novembrī. 13. Saeimā deputātu grupu sadarbībai ar Spānijas parlamentu vada Ivans Klementjevs.

SADARBĪBA EKONOMIKĀ

Spānija ir uzticams tirdzniecības partneris, ko apliecina stabils tirdzniecības apgrozījums.

Latvija eksportē uz Spāniju galvenokārt elektriskās iekārtas, augu valsts un pārtikas rūpniecības produktus; importē – augļus, dārzeņus, dzērienus un tekstilizstrādājumus. Latvija importē vairāk nekā eksportē, kas liecina par negatīvu tirdzniecības bilanci un tradicionāli krasu atšķirību preču plūsmai.

Plašāk par tirdzniecību:

Ārējā tirdzniecība pēc valsts (csb.gov.lv)

Plašāk par investīcijām:

https://statdb.bank.lv/lb/Data/128

SADARBĪBA IZGLĪTĪBAS UN KULTŪRAS JOMĀ

Kopš 1995. gada Latvijas Kultūras akadēmija īsteno studiju apakšprogrammu „Starpkultūru sakari Latvija – Spānija”.

Latvijas Kultūras akadēmijai Erasmus+ ietvaros ir noslēgti līgumi ar Spānijas augstskolām. Aktīva sadarbība notiek starp Mursijas Universitāti un Rīgas Tehnisko Universitāti, Universidad Rey Juan Carlos universitāti un augstskolu “Turība”. Sadarbība ar Spānijas izglītības iestādēm izveidojusies arī Latvijas Mākslas akadēmijai un Latvijas Kultūras koledžai.

Starp Latviju un Spāniju ir izveidojušies labi kultūras sakari, un sadarbība norisinās gan starp abu valstu muzejiem un bibliotēkām, gan operām un atsevišķiem māksliniekiem.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un Spānijas muzeji savstarpēji deponē kolekcijās esošos eksponātus izstādēm muzejos. Nacionālais Kino centrs sadarbojas ar Sansebastjanas starptautisko kinofestivālu, kas ir viens no nozīmīgākajiem un senākajiem Eiropas kino festivāliem.

DIPLOMĀTISKO ATTIECĪBU VĒSTURE

Spānija atzina Latvijas neatkarību 1921. gada 9. aprīlī.

Spānija nekad nav atzinusi Baltijas valstu inkorporāciju Padomju Savienībā. Lai gan neatkarības laikā Latvijai nebija diplomātiskās pārstāvniecības Madridē, piecdesmito gadu sākumā Spānija aicināja Baltijas valstis tādas atvērt. Par Latvijas interešu pārstāvi tika iecelts Roberts Kampuss, kurš Spānijā darbojās no 1953. gada līdz savai nāvei 1969. gadā.

Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu Spānija kopā ar citām Eiropas Kopienas valstīm atzina 1991. gada 27. augustā. Diplomātiskās attiecības starp valstīm tika atjaunotas 1991. gada 9. oktobrī.

Latvijas vēstniecība Spānijas Karalistē tika atklāta 1994. gadā,  savukārt 2004. gada sākumā tika atklāta Spānijas Karalistes vēstniecība Latvijā.  


INFORMĀCIJAS AVOTI

Svarīgākie līgumi:

Datubāze ar informāciju par divpusējiem līgumiem

Saites par Spānijas Karalisti:

Spānijas Karalistes Ārlietu un sadarbības ministrija 

Spānijas Karalistes valdības mājaslapa