Latvijai un Austrijai ir tradicionāli ciešas, draudzīgas un daudzpusīgas attiecības, valstis vieno aktīvs politiskais dialogs. Sadarbība ekonomikas, kultūras, izglītības un zinātnes jomā norisinās arī Austrijas federālo zemju līmenī.

DIPLOMĀTISKĀS ATTIECĪBAS

Austrija atzina Latvijas valsti de iure un nodibināja diplomātiskās attiecības ar Latviju 1921. gada 17. februārī. 1991. gada 28. augustā Austrija atzina Latvijas neatkarības atjaunošanu, un 1992. gada 19. janvārī tika atjaunotas abu valstu diplomātiskās attiecības.

Latvijas pārstāvība Austrijas Republikā

Latvijas Republikas vēstniecība atrodas Vīnē 

Latvijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Austrijas Republikā kopš 2021. gada augusta ir Guna Japiņa. Vēstniece ir arī nerezidējošā vēstniece Slovākijas Republikā, Šveices Konfederācijā, Lihtenšteinas Firstistē.

Latvijai ir trīs goda konsuli Austrijā.
Zalcburgā (Zalcburgas
federālajā zemē) darbojas goda konsuls Dr. Karls Vindigs (Dr. Karl Windig), Grācā (Štīrijas federālajā zemē) – Mag. Tino Ferdinands Pelcers (Mag. Tino Ferdinand Pölzer), savukārt Klāgenfurtē (Karintijas federālajā zemē) – Dr. Volfgangs Latahers (Dr. Wolfgang Lattacher).

Austrijas Republikas pārstāvība Latvijā

Austrijas vēstniecība Latvijā tika atvērta 1997. gada 31. oktobrī. Kopš 2016. gada beigām Austrijas vēstniecība Rīgā pastāv juridiski. Kopš 2017. gada 16. janvāra vēstniecības darbību nodrošina Austrijas Ārējās Tirdzniecības kamera. Savukārt, konsulārās funkcijas veic  Austrijas vēstniecībai Stokholmā. Konsulārajam atbalstam Latvijā 2016. gada decembrī Rīgā tika atklāts Austrijas goda konsulāts, un par konsulu tika iecelts viesnīcas “Grand Palace” vadītājs Bernhards Lēvs (Bernhard Löw).

Kopš 2017. gada 16. janvāra Austrijas vēstniecības pagaidu pilnvarotā lietvede Latvijā ir Ingrīda Valentini-Vanka (Ingrid Valentini-Wanka). Kopš 2021. gada 12. marta Austrijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijā (ar rezidenci Vīnē) ir Dorisa Danlere (Doris Danler), nomainot amatā iepriekšējo vēstnieci Stellu Avaloni.

NOZĪMĪGĀKĀS VIZĪTES UN TIKŠANĀS

Vizītes un tikšanās starptautisku konferenču/forumu ietvaros

Valsts prezidenti:

2021. gada 30. jūnijs – 2. jūlijs

Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita darba vizīte Austrijā, dalība starptautiskajā klimata samitā “R20 Austrian World Summit”.

2019. gada 26.28. maijs

Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa darba vizīte Austrijā, dalība starptautiskajā klimata samitā “R20 Austrian World Summit”.

2018. gada 13.14. septembris

Austrijas Federālā prezidenta Aleksandra Van der Bellena (Alexander Van der Bellen) dalība Arajološas (Arraiolos) grupas valstu samitā Rīgā un Rundālē

2015. gada 8.9. aprīlis

Latvijas prezidenta Andra Bērziņa oficiālā vizīte Austrijā

2012. gada 11. februāris

Latvijas Valsts prezidenta Andra Bērziņa divpusējā tikšanās ar Austrijas Federālo prezidentu Dr. Haincu Fišeru (Dr. Heinz Fischer) 8 Eiropas valstu prezidentu neformālās Arajološas grupas debašu ietvaros Helsinkos.

2008. gada 29.30. aprīlis

Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera vizīte Austrijā 8 Eiropas valstu prezidentu neformālās Arajološas grupas debašu ietvaros. Divpusējā tikšanās ar Austrijas Federālo prezidentu Dr. Haincu Fišeru (Dr. Heinz Fischer)

2007. gada 10.11. aprīlis

Austrijas Federālā prezidenta Dr. Hainca Fišera (Dr. Heinz Fischer) vizīte Latvijā 8 Eiropas valstu prezidentu neformālās Arajološas grupas debašu ietvaros. Divpusējā tikšanās ar Vairu Vīķi-Freibergu.

2006. gada 28. janvāris

Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas tikšanās ar Austrijas Federālo kancleru Dr. Volfgangu Šiselu (Dr. Wolfgang Schüssel) Austrijā.

2002. gada 26.28. jūlijs

Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas darba vizīte Austrijā - dalība "Baltijas sarunās" Zalcburgā – Baltijas valstu un Austrijas prezidentu tikšanās

2002. gada 23.24. aprīlis

Austrijas Republikas federālā prezidenta Dr. Tomasa Klestila (Dr. Thomas Klestil) oficiālā vizīte Latvijā.

2001. gada 1.3. jūlijs

Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas darba vizīte Austrijā, dalība Eiropas Ekonomikas samitā Zalcburgā

Ārlietu ministri

2021. gada 13. septembrī

Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča, Ārlietu ministrijas parlamentārās sekretāres Zandas Kalniņas-Lukševicas tikšanās ar Austrijas Federālās ES un konstitūciju lietu ministri Karolīni Edštadleri (Karoline Edtstadler)

2015. gada 8. aprīlī

Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča divpusēja tikšanās ar Austrijas ārlietu ministru Sebastianu Kurcu (Sebastian Kurz) Vīnē

2009. gada 25. augustā

Austrijas ārlietu ministra Mihaela Špindelegera (Michael Spindelegger) darba vizīte Latvijā. Tikšanās ar valsts prezidentu Valdi Zatleru, ārlietu ministru Māri Riekstiņu.

2007. gada 12. marts

Latvijas ārlietu ministra Dr. Arta Pabrika darba vizīte Austrijā

2005. gada 6. decembris

Latvijas ārlietu ministra Dr. Arta Pabrika darba vizīte Austrijā

2004. gada 19. janvāris

Latvijas ārlietu ministres Sandras Kalnietes darba vizīte Austrijā

2002. gada 16.17. septembris

Latvijas ārlietu ministra Induļa Bērziņa dalība Eiropas Ekonomikas forumā Zalcburgā, Austrijā

2001. gada 25.27. novembris

Latvijas ārlietu ministra Induļa Bērziņa dalība konferencē "Baltijas valstis, Austrija un ES paplašināšanās" Vīnē

2001. gada 3.4. aprīlis

Austrijas ārlietu ministres Dr. Benitas Ferero-Valdneres (Benita Ferrero-Waldner) oficiālā vizīte Latvijā

1999. gada 3.4. maijs

Latvijas ārlietu ministra Valda Birkava oficiālā vizīte Austrijā

1997. gada 31. oktobrī

Austrijas vicekanclera un ārlietu ministra Dr. Volfganga Šisela (Dr. Wolfgang Schüssel) oficiālā vizīte Latvijā

PARLAMENTĀRĀ SADARBĪBA

2019. gada 10. janvārī 13. Saeimā tika izveidota Deputātu grupa sadarbības veicināšanai ar Austrijas parlamentu, tās vadītājs ir Andris Skride.

Austrijas parlamentā darbojas Austrijas-Baltijas valstu sadraudzības grupa (Parlamentarische Gruppe Österreich-Estland, Lettland, Litauen), kuras vadītāja ir Eva Marija Holcleitnere, BSc (Eva Maria Holzleitner, BSc).

 SADARBĪBA EKONOMIKĀ

Austrija ir Latvijai nozīmīgu tirdzniecības partneru vidū. Abas valstis vieno vīzija par stipru, klimatneitrālu un digitāli konkurētspējīgu Eiropas Savienību. Latvijai un Austrijai ir laba sadarbība tādās ekonomikas jomās kā, piemēram, kokrūpniecība un apdrošināšanas pakalpojumi, kā arī potenciāls sadarbībai zinātnē un jaunajās tehnoloģijās.

Latvijas ekonomiskās intereses Austrijā pārstāv Latvijas vēstniecība Vīnē. Kopš 2021. gada Vīnē darbojas arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecība, tās vadītāja ir Laura Saliniece.

Austrijas ekonomiskās intereses Latvijā pārstāv gan Austrijas vēstniecība Rīgā, gan Austrijas Tirdzniecības birojs (biroja vadītāja – Ingrid Valentini-Wanka). Latvijas un Austrijas ekonomiskās sadarbības veicināšanas pasākumi galvenokārt tiek organizēti ar šī biroja starpniecību.

SADARBĪBA AIZSARDZĪBAS JOMĀ

Lai arī Austrija nav NATO dalībvalsts, tā kopš 1995. gada ir pievienojusies NATO sadarbības programmai “Partnerattiecības mieram”. Austrija piedalās NATO misijās, veicina sabiedroto un partnervalstu militāro spēju savietojamību (interoperability), kā arī sniedz finansiālu atbalstu NATO īstenotajiem projektiem partnervalstīs.

Divpusējā līmenī Latviju un Austriju vieno sekmīga sadarbība, īstenojot pašgājējhaubiču iegādi un virsnieku apmācības. 2017. gada aprīlī tika parakstīts līgums starp Latvijas Aizsardzības ministriju un Austrijas Aizsardzības ministriju par lietotu M109A5Oe tipa pašgājējhaubiču sistēmu iegādi. Austrija nodrošināja Latvijas bruņoto spēku pārstāvju apmācību šī bruņojuma izmantošanā un uzturēšanā. 2021. gada aprīlī tika noslēgts līgums par papildus 18 pašgājējhaubiču sistēmu iegādi, kas saņemtas 2021. gada jūlijā.

SADARBĪBA SATIKSMES JOMĀ

Austrija ir viena no valstīm, kuras uzņēmēji ir iesaistījušies Rail Baltica infrastruktūras projektā. Rail Baltica stacijas un saistītās infrastruktūras lidostā „Rīga” izbūvi veiks starptautiskā konkursa uzvarētājs – personu apvienība B.S.L. Infra, kuru veido Austrijas uzņēmums Swietelsky AG un Latvijas būvniecības uzņēmumi ceļu būves firma SIA Binders un AS LNK Industries.

SADARBĪBA KULTŪRAS UN IZGLĪTĪBAS JOMĀ 

Latviju un Austriju vieno aktīva sadarbība dažādās kultūras un kultūrizglītības jomās. Elīna Garanča, Andris Nelsons un Mariss Jansons ir zināmākie Latvijas vārdi Austrijā un veido ļoti pozitīvu valsts atpazīstamību. Liels ieguvums Latvijas starptautiskajam tēlam ir fakts, ka Andris Nelsons tika izvēlēts par prestižā un pasaules slavenā Vīnes Filharmoniķu Jaungada koncerta diriģentu 2020. gada 1. janvārī.

NODERĪGAS SAITES

Par Austriju: https://www.oesterreich.com/de/ un https://www.austria.info/en Austrijas parlaments: https://www.parlament.gv.at/
Austrijas valdība:  https://www.oesterreich.gv.at/bundesregierung.html
Austrijas Ārlietu ministrija: https://www.bmeia.gv.at/
Latvijas Republikas vēstniecība Austrijas Republikā: https://www2.mfa.gov.lv/austria/vestnieciba
Austrijas Republikas vēstniecība Latvijas Republikā: https://www.bmeia.gv.at/oeb-riga/