Latvijas Republikas un Brazīlijas Federatīvās Republikas attiecības ir draudzīgas un konstruktīvas. Pēdējos gados, neskatoties uz lielo ģeogrāfisko attālumu, tās pilnveidojas. Abas valstis vienojošs faktors ir arī relatīvi lielā latviešu kopiena Brazīlijā.

DIPLOMĀTISKO ATTIECĪBU VĒSTURE

Latvijas valstisko neatkarību de iure Brazīlija atzina 1921. gada 5. decembrī.

20. gadsimta 30. gadu otrajā pusē un 40. gadu sākumā Latvijas Republikas pilnvarotais lietvedis Argentīnā Dr. Pēteris Oliņš (18901962) pārstāvēja Latvijas intereses arī Brazīlijā. Pēc 1940. gada Latvijas okupācijas Brazīlija neoficiāli apliecināja, ka tā neatzīst Latviju kā Padomju Savienības sastāvdaļu, un atbalstīja Baltijas valstu diplomātisko pārstāvju darbību savā teritorijā līdz 1961. gadam, kad PSRS draudzīgais prezidents Žāniu Kvadruss (Jânio da Silva Quadros) slēdza visas Baltijas valstu diplomātiskās pārstāvniecības Brazīlijā.

No 1932. gada jūnija līdz 1968. gadam Sanpaulu darbojās Latvijas goda konsulāts, ko vadīja goda konsuls Juhans Gustavs Stols (Johan Gustaf Stal; 18871968).

1991. gada 4. septembrī ārlietu ministrs Fransīsku Rezeks (Francisco Rezek) saskaņā ar Brazīlijas prezidenta rīkojumu vēstulē Latvijas ārlietu ministram Jānim Jurkānam paziņoja, ka Brazīlija atzīst Latvijas Republikas valstiskās neatkarības atjaunošanu un aicināja atjaunot diplomātiskās attiecības starp abām valstīm. Diplomātiskās attiecības tika atjaunotas 1992. gada 18. jūlijā.

1995. gada 1. maijā tika akreditēts pirmais Brazīlijas nerezidējošais vēstnieks Latvijā Luiss Felīpi de Teišeira Suārešs (Luiz Felipe de Texeira Soares).

No 1999. gada 16. februāra līdz 2000. gada jūnijam Brazīlijas vēstnieks Latvijā bija Žilbērtu Verņe-Saboja (Gilberto Vergne Saboia);

no 2002. gada 11. aprīļa līdz 2004. gada 1. augustam – Elims Saturninu Ferreira-Dutra (Elim Saturnino Ferreira Dutra);

no 2005. gada 30. augusta līdz 2006. gada oktobrim – Otu Agripinu Maja (Oto Agripino Maia);

no 2006. gada 5. decembra līdz 2011. gada 4. aprīlim – Antoninu Mena-Gonsālviss (Antonino Mena Gonçalves);

no 2011. gada 11. oktobra līdz 2014. gada maijam – Leda Lūsija Kamargo (Leda Lucia Camargo);

2014. gada 28. oktobrī akreditēts Markuss Vinisjuss Pinta-Gama (Marcos Vinicius Pinta Gama);

2019.gada 13.maijā akreditēts Nelsons Antoniu Tabadžars de Oliveira (Nelson Antonio Tabajara de Oliveira);

2022.gada 17. maijā akreditēta Marija Luīza Eskorela de Moraisa (Maria Luisa Escorel de Moraes).

Latvijā akreditēto Brazīlijas vēstnieku rezidence ir Stokholmā.

2010. gada 5. maijā notika Latvijas nerezidējošā vēstnieka Brazīlijā Arta Bērtuļa akreditācijas ceremonija pie Brazīlijas prezidenta Luiss Ināsiu Lula da Silva (Luiz Inácio Lula da Silva).

2015. gada 4. novembrī notika Latvijas nerezidējošās vēstnieces Brazīlijā Aldas Vanagas akreditācijas ceremonija pie Brazīlijas prezidentes Dilmas Rusefas (Dilma Rousseff).

GODA KONSULI

Latvijas goda konsuls Parana pavalstī ar rezidenci Kuritibā Amirs Kamars (Amir Qamar)

Kontakti: amir@wi2be.com; tāl. +55 41 9 88420822

Adrese: R. Manoel Valdomiro de Macedo, 2285 CIC 81170-150 Curitiba PR, Brazil

Latvijas goda konsule Braziljas Federatīvā apgabalā ar rezidenci Braziljā Patrīsija Vjana (Patrícia Viana)

Kontakti: patricia@vianaturismo.com.br; tāl. +55 61 3248 2419

Adrese: SHIS QI 13 Conj. 11 casa 20 Lago Sul, Brasília DF-CEP: 71.365-110, Brazil

Kopš 2007. gada februāra Brazīlijas goda konsuls Latvijā ir Artūrs Stikuts.

PARLAMENTĀRĀ SADARBĪBA

2019. gada 10. oktobrī 13. Saeimā tika izveidota Deputātu grupa sadarbības veicināšanai ar Brazīlijas parlamentu.

https://www.saeima.lv/lv/13-saeima/deputatu-grupas/

EKONOMISKĀS ATTIECĪBAS

Latvijas preču tirdzniecībai ar Brazīliju 2021. gadā bija tendence stabili palielināties, saglabājoties pozitīvai preču tirdzniecības bilancei 13,25 MEUR apmērā.

Aktuālā informācija:

Latvijas oficiālā statistika. Latvijas ārējā tirdzniecība:

https://eksports.csb.gov.lv/lv/years/countries/import/2022

Latvijas banka. Tiešās investīcijas/TI Latvijā. TI datu valstu dalījumā tabulas: https://statdb.bank.lv/lb/

SADARBĪBA KULTŪRAS UN IZGLĪTĪBAS JOMĀ 

Latvijas un Brazīlijas sadarbība kultūrā lielā mērā saistīta ar latviešu kopienu Brazīlijā.

Latvijā un Brazīlijā bija apskatāma Noras Vilmanes ceļojošā fotoizstāde "Vilinājums" un "Kad saknes ar galotnēm satiekas", kas fotoreportāžas formā iepazīstināja ar materiāliem, kas tapuši ekspedīcijas laikā 1999. gadā Brazīlijā.

Brazīlijā ir viesojušies koris Ave Sol, bērnu ansamblis “Zelta sietiņš”, folkloras kopa "Ceiruleits", Gidons Krēmers ar kamerorķestri Kremerata Baltica.

Brazīlijas dienu ietvaros 2012. gada 11. aprīlī Ārlietu ministrijā tika parakstīts sadarbības līgums starp Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) un Brazīlijas universitāti – Riugrandi du Norti Federālo universitāti (Universidade Federal do Rio Grande du Norte).

No 2018. gada 14. līdz 18. novembrim par godu Latvijas valsts simtgadei sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju un PBLA norisinājās 1. Latviešu Kultūras festivāls Brazīlijā, kura ietvaros notika arī DAKLA (Dienvidamerikas un Karību latviešu apvienības) kongress.

Par godu simtgadei kopš Brazīlija atzina Latvijas valsti de iure, 2021. gada 5. decembrī tika pacelts Latvijas karogs pie Novaodesas municipalitātes. Latvijas vēstniece Alda Vanaga pasniedza Novaodesas mēram Claudio José Schooder Latvijas pastmarku, kas tika veltīta un speciāli izgatavota sakarā ar šo nozīmīgo datumu.

2022. gadā savu simtgadi svin latviešu kolonija “Vārpa”.

NOZĪMĪGĀKĀS VIZĪTES

Savstarpējās vizītes un tikšanās

2015. gada 17. decembris

Nairobi, Kenijā, Pasaules Tirdzniecības organizācijas 10. Ministru konferences laikā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tikās ar Brazīlijas ārlietu ministru Mauro Vieiru (Mauro Vieira),  lai pārrunātu valstu divpusējo sadarbību, tostarp ekonomisko sadarbību un  sadarbību izglītības jomā, kā arī sadarbību starptautiskajās organizācijās un Eiropas Savienības (ES) un Brazīlijas attiecības.

2014. gada 23.-28. marts

2014. gada 23.-28. martā izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete piedalījās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) augsta līmeņa izglītības politikas konferencē „Skills for Social Progress” Sanpaulu, Brazīlijā. Vizītes laikā notika divpusēja tikšanās ar Brazīlijas Izglītības ministru Žozē Enriki Paimu (José Henrique Paim).

2013.gada14.decembris

Īpašo uzdevumu vēstnieks Rolands Lappuķe Nova Odesā, Sanpaulu štatā, Brazīlijā atklāja Latvijas goda konsulātu, kuru vada Latviešu kopienas pārstāve Brazīlijā Daina Gūtmanis.

2013.gada 7.novembris

Brazīlijas pilsētā Santosā notika Brazīlijas ostu sekretariāta rīkotais seminārs „Latvija - kā durvis un distribūcijas centrs preču transportēšanai uz Krieviju un Centrālo Āziju”. Latviju seminārā pārstāvēja Latvijas Satiksmes ministrijas delegācija valsts sekretāra Kaspara Ozoliņa vadībā. Vizītē piedalījās arī Latvijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Portugālē un Brazīlijā Alda Vanaga un Latvijas goda konsule Brazīlijā Līga Briģe. Darba vizītes laikā SM valsts sekretārs K.Ozoliņš tikās ar Brazīlijas Ostu sekretariāta padomnieku Žozē Ņūtonu Gamu, Brazīlijas Ārējās tirdzniecības un Investīciju ministrijas Ārējās tirdzniecības konkurētspējas departamenta direktoru Andrē Markosu Favero un Brazīlijas Ārējās tirdzniecības asociācijas (AEB) prezidentu Aloizio de Souza Sobreiru, Santosas ostas prezidentu Renato Fereiru Barko, kā arī Brazīlijas eksportētāju, transporta un loģistikas kompāniju pārstāvjiem.

2013.gada 27.-28.jūnijs

Latvijā vizītē uzturējās Brazīlijas Ostu lietu vice-ministrs –Mario Lima.

2013.gada 12.aprīlis

Vienas dienas vizītē Latvijā ieradās Brazīlijas Sadarbības, kultūras un tirdzniecības viceministrs Adilu da Roču Vianna (Hadil da Rocha Vianna), kurš tikās ar Ārlietu ministrijas politisko direktoru A.Pildegoviču un Ekonomisko un divpusējo attiecību direkcijas vadītāju J.Mažeiku.

2013.gada 27.janvāris

Ministru prezidents V.Dombrovskis tikās ar Brazīlijas ārlietu ministru Antonio Patriotu ES – CELAK samitā Santjago, Čīlē.

2012.g. 6.jūnijs

Latviju darba vizītē apmeklēja Brazīlijas Federālā štata Publiskās drošības sekretārs Sandro Avelars (Sandro Avelar), kurš tikās ar Ārlietu ministrijas valsts sekretāru Andri Teikmani.

2012.gada 12.-17.aprīlis

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs uzturējās vizītē Brazīlijā.

Vizītes ietvaros Brazīlijā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs 13.aprīlī tikās ar Riodežaneiro štata Zinātnes un tehnoloģiju sekretāru Luiz Costa Leite un sekretāra vietnieku Julio Lagun, Riodežaneiro štata Kultūras sekretāri Adriana Rattes, Riodežaneiro Theatro Minicipal māksliniecisko vadītāju Silvio Viegas, kā arī apmeklēja Riodežaneiro ostu un tikās ar Riodežaneiro ostas prezidentu Jorge Luiz de Mello.

Vizītes ietvaros Brazīlijā 15. un 16.aprīlī ārlietu ministrs uzturējās Kurtibā, Paranas štata galvaspilsētā. Ārlietu ministrs tikās ar Paranas štata Rūpniecības, tirdzniecības un Mercosur lietu sekretariāta ģenerāldirektoru Ercilio Santinoni, Kuritibas Deputātu palātas prezidentu Joao Cordeiro, Paranas štata kultūras sekretāru Paulino Viapiana, apmeklēja „SIEMENS” ražotni, tikās ar ”Wi2Be” prezidentu Amir Qamar, rūpnīcas „Pērkons” vadību un Kuritibas latviešu kopienu.

17.aprīlī Brazīlijas vizītes ietvaros ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Atvērtas pārvaldības partnerības (Open Government Partnership) otrajā samitā Braziljā, kā arī tikās ar Brazīlijas ārlietu ministru Antonio Patriota un Brazīlijas Deputātu palātas prezidija locekli Julio Delgaldo.

Ārlietu ministru vizītē pavadīja Latvijas IT jomas pārstāvis "SWH Sets" prezidents Jānis Rocēns.

2011.gada 9. -12.jūlijs

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis darba vizītē uzturējās Brazīlijā. Vizītes ietvaros Ministru prezidents tikās ar Brazīlijas latviešiem Novo Odesā, apmeklēja Sanpaulu un tikās ar Sanpaulu gubernatoru, piedalījās II Latvijas – Brazīlijas biznesa forumā, kā arī galvaspilsētā Braziljā tikās ar Brazīlijas augstākajām amatpersonām - Brazīlijas viceprezidentu Mihaelu Temeru (Michel Temer), ārējās tirdzniecības ministru Fernando Pimentelu (Fernando Pimentel), ostu lietu ministru Leonīdu Kristiano (Leonidas Cristiano), kā arī Finanšu ministrijas un Ārlietu ministrijas amatpersonām. Vizītē Ministru prezidentu pavadīja RTU rektors Leonīds Ribickis, RTU rektora vietnieks biznesa attiecību un attīstības jautājumos Modris Ozoliņš, Valsts SIA „Latvijas Koncerti” direktors Guntars Ķirsis un 7 Latvijas uzņēmumu pārstāvju delegācija. Transporta un loģistikas nozari pārstāvēja Rīgas brīvosta un Ventspils brīvostas pārvalde, bioetanola ražošanu SIA „Jaunpagasts Plus”, pārtikas nozari LSEZ SIA „Kolumbija”, juridisko pakalpojumu nozari Zvērinātu advokātu birojs „BDO Zelmenis&Liberte”, finanšu pakalpojumus AS „Rietumu banka” un informācijas tehnoloģiju nozari A/S „SAF Tehnika”. II Latvijas – Brazīlijas biznesa foruma ietvaros Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera noslēdza sadarbības memorandu ar Sanpaulu Rūpniecības federāciju, kā arī Rīgas brīvosta noslēdza sadarbības memorandu ar Santos ostu.

Tāpat vizītes ietvaros 12.jūlijā Brazīlijas galvaspilsētā Braziljā Ministru prezidents un Brazīlijas viceprezidents piedalījās Latvijas telekomunikāciju iekārtu ražotāja SAF Tehnika kopā ar wi2be tecnologia S.A. un SIEMENS enterprise communications Brazīlijas pilsētā Kuritibā ražotā produkta – bezvadu datu pārraides iekārtu (CFIP Lumina) – inaugurācijā. Inaugurācijas laikā amatpersonas ieskrūvēja pēdējo iekārtas skrūvi SAF Tehnika Brazīlijas rūpnīcā ražotajai bezvadu datu pārraides iekārtai, tādējādi pabeidzot šajā valstī pirmo ražoto iekārtu.

2011.gada

1.-2.janvāris

Latvijas nerezidējošais vēstnieks Brazīlijā Artis Bērtulis piedalījās Braziljas prezidentes Dilmas Rusefas inaugurācijas ceremonijā Brazīlijā. Vizītes ietvaros vēstnieks piedalījās Brazīlijas ārlietu ministra A.Patriota inaugurācijā, kā arī tikās ar Brazīlijas ārlietu ministrijas Eiropas departamenta un Investīciju un tirdzniecības veicināšanas departamenta direktoru.

2010.gada

6.-8.maijs

Vizītē Latvijā uzturējās Brazīlijas Federatīvās Republikas Ostu lietu ministrs Pedro Brito do Nascimentno. Brazīlijas Ostu lietu ministrs vizītes ietvaros Latvijā tikās ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru, Premjerministru Valdi Dombrovski un Satiksmes ministrijas pārstāvjiem. Ministrs un pavadošā delegācija kopā ar Latvijas uzņēmējiem piedalījās Latvijas–Brazīlijas biznesa seminārā "Vārti uz Latīņameriku".

2010.gada

24.-29.maijs

Vizītē Brazīlijā uzturējās Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Teikmanis. Valsts sekretārs tikās ar Brazīlijas Ārlietu ministrijas viceministru Antonio Patriotu (Antonio Patriota), Brazīlijas Ostu lietu viceministru Augusto Vagneru (Augusto Wagner) un Brazīlijas Attīstības, rūpniecības un ārējās tirdzniecības ministrijas viceministru Ivanu Ramalho (Ivan Ramalho).

2009. gada

9. oktobris

Rīgā norisinājās II Latvijas un Brazīlijas politiskās konsultācijas. Brazīlijas delegāciju vadīja Brazīlijas Ārlietu ministrijas Eiropas departamenta direktore, vēstniece Edileūza Fontenele Reisa (Edileuza Fontenele Reis). Politisko konsultāciju ietvaros Brazīlijas puse tikās ārlietu ministru Māri Riekstiņu, Saeimas ārlietu komitejas vadītāju Andri Bērziņu, Kultūras ministrijas valsts sekretāra vietnieku Uldi Lielpēteru, kā arī ar Tirdzniecības un Rūpniecības kameras vadību un biedriem.

2008. gada.

9. jūnijs

Rīgā notika I Latvijas - Brazīlijas Ārlietu ministriju politiskās konsultācijas. Brazīlijas delegāciju vadīja Brazīlijas Ārlietu ministrijas Valsts sekretāra vietnieks Evertons Vieira Vargas. Politisko konsultāciju laikā Brazīlijas delegācija tikās arī ar Latvijas Kultūras ministri Helēnu Demakovu un tika parakstīts pirmais Latvijas un Brazīlijas starpvaldību līgums - par sadarbību kultūrā.

2007. gada

10.-13. jūnijs

Vizītē Brazīlijā pēc Brazīlijas prezidenta Lula da Silva ielūguma uzturējās Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Vizītes laikā Valsts prezidente tikās ar Brazīlijas prezidentu Lula da Silva, Kongresa Senāta un Apakšpalātas prezidentiem, Sanpaulu un Riodežaneiro štatu gubernatoriem, Sanpaulu mēru u.c. augstām Brazīlijas amatpersonām. Valsts prezidenti vizītes laikā pavadīja 34 Latvijas uzņēmēju delegācija. Vizītes laikā Valsts prezidente apmeklēja Nova Odesas pilsētu un piedalījās pilsētas 100 gadu svinībās, atzīmējot faktu, ka pirms vairāk nekā gadsimta liela latviešu kopiena apmetās uz dzīvi šajā Brazīlijas vietā.

2007. gada

10. jūnijs

Īpašo uzdevumu ministrs sabiedrības integrācijas lietās Oskars Kastēns tikās ar Dienvidamerikas latviešu apvienības priekšsēdētāju Dainu Gūtmani un latviešu kopienas pārstāvjiem Nova Odesā.

2007. gada

26. septembris

Latvijas ārlietu ministrs Artis Pabriks Ņujorkā tikās ar Brazīlijas ārlietu ministru Selsu Amorimu. Tikšanās laikā tika parakstīts Saprašanās memorands par politiskajām konsultācijām starp Latvijas un Brazīlijas ārlietu ministrijām.

2005. gada

7.-11. jūnijs

Latvijas Tieslietu ministre Solvita Āboltiņa piedalījās IV Pasaules forumā cīņai pret korupciju, kas notika Brazīlijas galvaspilsētā Braziljā.

2001.g.

pavasaris

Latvijas Republikas Ekonomikas ministra un Latvijas kooperatīvo sabiedrību savienības Turība pārstāvju vizīte Brazīlijā.

LĪGUMI

  • 2010.gada 24.maijā parakstīts Latvijas valdības un Brazīlijas valdības līgums par sadarbību sportā.
  • 2008. gada 9. jūnijā parakstīts Latvijas un Brazīlijas starpvaldību līgums - par sadarbību kultūrā.
  • Saprašanās memorands par politiskajām konsultācijām starp Latvijas un Brazīlijas ārlietu ministrijām (parakstīts 2007. gada 26. septembrī).
  • Valsts prezidentes vizītes laikā Brazīlijā 2007.g. 10. jūnijā tika parakstīts Jelgavas un Nova Odesas sadarbības līgums, kas sekmēs savstarpējo attiecību attīstību dažādās jomās, kā arī veicinās jauniešu apmaiņu. 

ĪSA INFORMĀCIJA PAR BRAZĪLIJU

Platība

8,514,877 km², jūras robeža 7,491 km

Robežvalstis

Argentīta, Bolīvija, Kolumbija, Franču Gviāna, Gajāna, Paragvaja, Peru, Surinama, Urugvaja, Venecuēla.

Iedzīvotāju skaits

212 236 662 (2020.g.)

Galvaspilsēta

Brazilja (ar galvaspilsētas teritorijām 4 645 843, 2020.g.)

Valsts valoda

Portugāļu

Reliģija

Romas katoļu - 73%; protestanti - 15%, citi - 4%

Valsts iekārta

Federatīva Republika, neatkarīga kopš 1822.gada

Nacionālā svētku diena

Neatkarības diena - 7.septembris.

Naudas vienība

Brazīlijas reāls

INFORMĀCIJAS AVOTI

Tautiešiem ārzemēs: https://www.mfa.gov.lv/lv/tautiesiem-arvalstis

Latvijas Republikas diplomātiskās pārstāvniecības Brazīlijā: https://www.mfa.gov.lv/vestniecibas-un-parstavniecibas#BR 

Brazīlijas Federatīvās Republikas Ārlietu ministrija: http://www.itamaraty.gov.br/ 

Brazīlijas Federatīvās Republikas vēstniecība Zviedrijas Karalistē: http://estocolmo.itamaraty.gov.br/pt-br/ 

Eiropas Savienības – Brazīlijas attiecības: https://eeas.europa.eu/delegations/brazil_en 

Informācija ceļotājiem:

Latvijas pilsoņi, dodoties uz Brazīliju, var uzturēties līdz 3 mēnešiem pusgada laikā bez vīzas, ja ceļojuma mērķis ir īslaicīga privāta vizīte vai tūrisms.

Ceļojumu brīdinājumi: https://www.mfa.gov.lv/lv/brazilija-celojumu-bridinajumi

Aplikācija „Ceļo droši: https://www.mfa.gov.lv/lv/mobila-aplikacija-celo-drosi