Latviju un Šveici vieno aktīvs politiskais dialogs un sadarbība starptautiskajās organizācijās, veiksmīga sadarbība ekonomikā – īpaši augstajās tehnoloģijās, biomedicīnā un pētniecībā, kā arī virkne kopīgu projektu kultūrā un izglītībā.

Latvija ir ieinteresēta ciešās ES un Šveices attiecībās un ir viena no ES dalībvalstīm, kas saņēmusi atbalstu Šveices Finanšu palīdzības programmas ietvaros (Swiss contribution).

DIPLOMĀTISKĀS ATTIECĪBAS

Šveices Konfederācija Latvijas valsti atzina 1921. gada 23. aprīlī. Diplomātiskās attiecības tika atjaunotas 1991. gada 5. septembrī.

Šveicei ir bijusi būtiska loma Latvijas kā neatkarīgas valsts idejiskajā tapšanā un Latvijas diplomātu profesionālajā izaugsmē. Šveice nekad nav atzinusi Latvijas inkorporāciju PSRS.

Latvijas pārstāvība Šveices Konfederācijā

Latvijas Republikas vēstniecība atrodas Vīnē

Latvijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Austrijas Republikā ir arī nerezidējošā vēstniece Šveices Konfederācijā. Kopš 2021. gada decembra Latvijas intereses Šveicē pārstāv vēstniece Guna Japiņa.

Latvijas Republikas goda ģenerālkonsuls Cīrihes (Zürich), Lucernas (Lucerne), Uri, Švices (Schwyz), Obvaldenes (Obwalden), Nidvaldenes (Nidwalden) un Cugas (Zug) kantonos ar rezidenci Cīrihē ir Larss Geršpahers (Lars Gerspacher).  

Šveices Konfederācijas pārstāvība Latvijā

Šveices Konfederācijas vēstniecība atrodas Rīgā. Kopš 2021. gada 30. augusta Šveices Konfederācijas vēstnieks Latvijā ir Martēns Mišlē (Martin Michelet). Vēstnieks pārstāv Šveici arī Igaunijā un Lietuvā.

Konsulāros pakalpojumus Šveices pilsoņiem Latvijā kopš 2015. gada 19. oktobra sniedz Šveices Reģionālais Konsulārais centrs Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs. Konsulārais centrs atrodas Stokholmā.

2014. gada 26. maijā abas valstis noslēdza vīzu pārstāvības līgumu. Saskaņā ar līgumu Latvija pārstāv Šveici Šengenas vīzu izsniegšanā Kaļiņingradas apgabalā un kopš 2015. gada 1. jūlija arī Uzbekistānā. Šveice pārstāv Latviju Ganā, Senegālā, Palestīnas pašpārvaldē, Kirgizstānā, kā arī Nepālā un Ekvadorā.

NOZĪMĪGĀKĀS VIZĪTES UN TIKŠANĀS

2021.g. 18. augustā

Vēstnieka Martēna Ksavjē Mišlē (Martin Xavier Michelet) akreditācijas vizīte Latvijā.

2021. g. 5. jūlijā

Šveices ārlietu ministrs Ignacio Kassis (Ignazio Cassis) oficiālā vizīte Latvijā un tikšanās ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci un ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču.

2020. g. 20.–22. oktobrī

Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes Izabellas Morē (Isabelle Moret) oficiālā vizīte Latvijā. Šveices delegācija tikās ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci, ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, veselības ministri Ilzi Viņķeli.

2019. g. 9.decembrī

Šveices Konfederācijas Ārlietu departamenta valsts sekretāra Roberto Balcareti (Roberto Balzaretti) vizīte Latvijā

2018. g. 13.–14. maijā

Šveices Konfederācijas prezidenta Alēna Bersē (Alain Berset) valsts vizīte Latvijā

2014. g. 27.–

28. oktobris

Šveices parlamenta Kantonu palātas Ārlietu komisijas delegācijas vizīte Latvijā

2014. g. 10.–11. septembris

Šveices Konfederācijas prezidenta un Federālā Ārlietu departamenta vadītāja (ārlietu ministra) Didjē Burkhaltera (Didier Burkhalter) vizīte Latvijā

2014. g. 30. maijā

Šveices Konfederācijas parlamentāriešu delegācijas vizīte Latvijā, tikšanās ar Latvijas–Šveices parlamentārās sadarbības grupas vadītāju I. Lībiņu-Egneri

2011. g. 8. augusts

Šveices Konfederācijas federālās kancleres, Valsts kancelejas vadītājas Korinas Kazanovas (Corina Casanova) vizīte Latvijā

2007. g. 7.–9. septembris

Šveices Konfederācijas Federālās kancleres Annemarī Hūberes-Hocas (Annemarie Huber-Hotz) un 15 Šveices kantonu kancleru vizīte Latvijā

2007. g. 11.–13. aprīlis

Šveices Konfederācijas prezidentes un ārlietu ministres Mišelīnes Kalmī-Rejas (Micheline Calmy-Rey) oficiālā vizīte Latvijā

2005. g. 19.–21. jūnijs

Šveices Konfederācijas prezidenta Samuela Šmida valsts vizīte Latvijā

Latvijas amatpersonu vizītes Šveicē

2022. g. 4.6. jūlijā

Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces darba vizīte Šveicē, tikšanās ar Šveices Konfederācijas parlamenta Nacionālās padomes prezidenti Irēnu Kelīnu (Irene Kälin) un dalība Ukrainas atjaunošanai veltītā konferencē.

2022. g. 10.–12. aprīlī

Valsts prezidenta Egila Levita oficiālā vizīte Šveicē

2021. g. 14. decembrī

Vēstnieces Gunas Japiņas akreditācijas vizīte Šveicē

2020. g. 21.–24.janvārī

Valsts prezidenta Egila Levita dalība Pasaules ekonomikas forumā Davosā

2015. g. 15. janvāris

Latvijas Republikas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča darba vizīte Šveicē

2012. g. 26. septembris

Latvijas Republikas Valsts prezidenta Andra Bērziņa divpusēja tikšanās ar Šveices Konfederācijas prezidenti Evelinu Vidmeri-Šlumpfu (Eveline Widmer-Schlumpf) ANO Ģenerālās Asamblejas ietvaros, Ņujorkā

2008. g. 29.–30. maijs

Latvijas Republikas izglītības un zinātnes ministres Tatjanas Koķes darba vizīte Šveicē

2007. g. 24.–28. augusts

Latvijas Republikas kultūras ministres Helēnas Demakovas darba vizīte Šveicē

2005. g. 13.–15. februāris

Latvijas Republikas ekonomikas ministra K. Kariņa darba vizīte Šveicē

2002. g. 30.–31. oktobris

Latvijas Valsts prezidentes V. Vīķes-Freibergas valsts vizīte Šveicē

PARLAMENTĀRĀ SADARBĪBA

1991. gadā Šveicē tika izveidota Latvijas, Igaunijas un Lietuvas atbalsta grupa – privāta asociācija "Pro Baltikum", kas īpašu uzmanību pievērš ekonomikas un kultūras attīstībai Baltijas reģionā. "Pro Baltikum" prezidents ir Gerhards Pfisters (Gerhard Pfister).

2023. gada 16. martā Latvijas 14. Saeimā tika izveidota deputātu grupa sadarbības veicināšanai ar Šveices parlamentu. Sadarbības grupas vadītāja ir Ingrīda Circene (JV). Šobrīd grupā ir 17 deputāti.

SADARBĪBA EKONOMIKĀ

Tirdzniecību starp Latviju un Šveici regulē 1972. gadā parakstītais Brīvās tirdzniecības līgums starp ES un Šveices Konfederāciju, kas paredz brīvu rūpniecības preču tirdzniecību. Lauksaimniecības preču tirdzniecību regulē 2002. gadā Bilateral I ietvaros parakstītais Līgums starp ES un Šveici par tirdzniecību ar lauksaimniecības precēm. 2023. gada 19. jūnijā Latvija un Šveice parakstīja sadarbības programmas otrā perioda ietvarlīgumu, kas ļaus Šveicei atbalstīt noteiktas Latvijas ekonomikas jomas, kā rezultātā tiks mazinātas ekonomiskās un sociālās atšķirības Latvijā un Eiropas Savienībā.

Latvijai un Šveicei ir labas sadarbības iestrādes augstajās tehnoloģijās, biomedicīnā, pētniecībā. 2021. gada janvārī darbu uzsācis Swisscom DevOps centrs Rīgā (dibināts 2020. gada oktobrī). Pie kopīgiem projektiem veiksmīgi strādā Organiskās sintēzes institūts, Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs un Šveices uzņēmums Roche. Latvijas vadošais mākslīgā intelekta tehnoloģiju izstrādātājs “Tilde” attīsta mākslīgā intelekta tehnoloģijās balstītas tulkošanas tehnoloģijas, kā arī digitālos asistentus. Tilde ir Šveicē reģistrētās organizācijas European Association of Machine Translation (EAMT) biedrs. Tai ir cieša sadarbība ar vairākiem Šveices uzņēmumiem, kā arī sadarbība pētniecībā ar Cīrihes Universitāti.

Plašāk par sadarbību ekonomikā:

SADARBĪBA IZGLĪTĪBAS UN ZINĀTNES JOMĀ

IZGLĪTĪBA

2014. gada 17. septembrī Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija un Šveices Izglītības, pētniecības un inovāciju valsts sekretariāts parakstīja saprašanās memorandu par sadarbību profesionālajā izglītībā. Memorands paredz sadarbību un pieredzes apmaiņu starp abu valstu izglītības politikas veidotājiem, īstenotājiem un sociālajiem partneriem.

Latvijas jaunie zinātnieki un doktorantūras studenti, kā arī mākslas augstskolu studenti ar iegūtu bakalaura grādu var piedalīties starptautiskā stipendiju konkursā un iegūt Šveices valdības izcilības stipendijas pētniecībai un studijām Šveices augstskolās. Pieteikšanās katru gadu notiek Šveices Valsts izglītības, pētniecības un inovācijas sekretariātā (SERI).

Šveice ir viens no būtiskākajiem pētniecības jomas partneriem Latvijas zinātniekiem. Lielākā daļa pētniecības projektu norisinājušies dabaszinātņu un medicīnas jomās. Galvenie sadarbības partneri Latvijas pusē – Rīgas Tehniskā Universitāte, Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Šveices pusē – Paula Šerēra institūts (Paul Scherrer Institute), Cīrihes Universitāte (Universität Zürich), Šveices Federālais tehnoloģiju institūts Cīrihē (ETH Zürich).

Pētnieki no Latvijas un Šveices ir sadarbojušies vairākos “Horizon 2020” projektos. Lielākais sadarbības projekts programmā “Horizon 2020”, kurā piedalījušies arī Latvijas un Šveices zinātnieki, ir projekts par biomateriālu attīstību kaulu reģenerācijai. Lielākie partneri ir Rīgas Tehniskā Universitāte, Latvijas organiskās sintēzes institūts un Pētniecības institūts Davosā (AO Forschungsinstitut Davos).

KULTŪRA

Latviju un Šveici vieno aktīvs kultūrpolitiskais dialogs un sadarbība vairākās kultūras jomās.

Daudzus pasākumus izglītības un kultūras jomās atbalstījis Šveices Kultūras fonds Pro Helvetia. Latvijas Laikmetīgais mākslas centrs sadarbībā ar Pro Helvetia un citu valstu mākslas organizācijām piedalījās starptautiskā programmā „Peer-to-Peer Programme”, kas norisinājās 2021. gada maijā, jūnijā, septembrī un oktobrī. Programma „Peer-to-Peer” ir kopīga iniciatīva, kas apvieno māksliniekus, kuratorus un kritiķus no dažādām Eiropas valstīm ar mērķi veicināt profesionālas diskusijas un tīklošanos. No Latvijas 2021. gadā piedalījās astoņi pārstāvji. Ar Šveices kultūras fonda Pro Helvetia atbalstu no 2020. gada 8. līdz 10. oktobrim Rīgā un tiešsaistē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) norisinājās RIXC festivāls „Ekodati” ar vairākām izstādēm un starptautisko konferenci „Open Fields 2020”.

2020. gadā Uldis Mākulis atvēra galeriju “ARS28” Šveicē, Cīrihē, kurā apmeklētāji var iepazīt Baltijas valstu laikmetīgo mākslu.

Prestižajā Lucernas festivālā (Lucerne Festival) uzstājušies vairāki Latvijas mākslinieki – koris „Latvija”, Latvijas Radio koris, kamerorķestris Kremerata Baltica, vijolniece Baiba Skride, pianisti Vestards Šimkus un Reinis Zariņš, operdziedātāja Marina Rebeka, akordeoniste Ksenija Sidorova un citi.

Īpaši jāizceļ Memoriālo muzeju apvienības un Lugāno pilsētas arhīva sadarbība. Ar Lugāno pilsētas pašvaldības atbalstu arhīva telpās jau kopš 20. gs. 60.–70. gadiem ir izveidota Raiņa un Aspazijas piemiņas ekspozīcija. Ekspozīcijas izveide un atklāšana jaunajās telpās 2018. gada 15. jūnijā, klātesot abu valstu vēstniekiem, bija būtisks publiskās diplomātijas notikums Latvijas valsts simtgades pasākumu programmā.

2019. gadā novembrī Cīrihes kinoteātrī „Filmpodium” tika organizēta plaša Latvijas kino skate, kurā tika demonstrētas 24 Latvijas filmas. Tā bija pirmā lielākā un žanriski plašākā Latvijas kino skate Šveicē, iekļaujot gan animācijas, gan dokumentālās, gan spēlfilmas.

Latvijas filmas visai regulāri piedalās Šveices kinofestivālos – Lokarno starptautiskajā filmu festivālā, festivālos Fantoche, Visions du Réel, u.c.

NODERĪGAS SAITES

Šveices Konfederācijas portāls:  https://www.ch.ch/en/
Šveices Konfederācijas informācijas portāls -  www.swissinfo.org
Šveices Konfederācijas politikas un ekonomikas portāls -  www.swisspolitics.org
Šveices Konfederācijas Federālās institūcijas -  www.admin.ch
Šveices Konfederācijas Federālais ārlietu departaments -  www.eda.admin.ch
Šveices Konfederācijas statistikas informācija - www.bfs.admin.ch
Šveices Konfederācijas vēstniecība Latvijā: www.eda.admin.ch/riga
Latvijas Republikas pārstāvniecība Šveices Konfederācijā: https://www2.mfa.gov.lv/austria/vestnieciba