Latvijas un Irākas divpusējās attiecības un politiskais dialogs pēdējos gados ir attīstījies pakāpeniski, pamatā balstoties uz Latvijas interesi sniegt atbalstu starptautiskajiem centieniem drošības situācijas stabilizēšanā un terorisma apkarošanā Irākā, kā arī starptautisko palīdzību Irākas pilsoniskās sabiedrības stiprināšanā.

Irāka atzina Latvijas neatkarību 1992. gada 1. janvārī. 2004. gada 15. oktobrī Latvija ar Irāku nodibināja diplomātiskās attiecības.

Latvijas pārstāvība Irākā

Pirmais Latvijas vēstnieks Irākā bija Atis Sjanīts, kurš tika akreditēts 2014. gada 18. februārī (ar rezidences vietu – Ankara). No 2017. gada jūlija līdz 2021. gada maijam vēstnieka pienākumus (ar rezidences vietu Ankarā un pēc tam Atēnās) pildīja vēstnieks Pēteris Kārlis Elferts.

Kopš 2023.g. 15. maija Latvijas vēstnieks Irākā ir Juris Poikāns (ar rezidences vietu Varšavā).

Irākas pārstāvība Latvijā

Pirmais Irākas vēstnieks Latvijā bija Saīds Džauāds Kindīls (Saad A.W. Jawad Kindeel), kurš tika akreditēts 2012. gada 20. martā. Kopš 2023.gada 6.februāra Irākas vēstniecību Polijā vada pagaidu pilnvarotais lietvedis Dr. Mukdads Ajūbs Sāadi Algadoss (Dr. Muqdad Ayoob Saadi Algados).

Plašāk

Latvijas amatpersonu vizītes Irākā

2017. g. 28. oktobris1. novembris

Latvijas aizsardzības ministra Raimonda Bergmaņa vizīte

2017. g. 20. jūlijs

Latvijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Irākas Republikā Pēteris Kārlis Elferts iesniedza akreditācijas vēstuli Irākas prezidentam Dr. Fuādam Masūmam (Fuad Masum). Tās laikā vēstnieks tikās arī ar Irākas ārlietu ministru Dr. Ibrāhīmu Aldžafarī (Dr. Ibrahim Al Jaafari)

2015. g. 18.21. janvāris

Latvijas vēstnieka Irākā Ata Sjanīta darba vizīte Arbīlā, Kurdistānas autonomajā reģionā

2014. g. 19. februāris

Ārlietu ministrijas organizētā Latvijas uzņēmēju delegācijas vizīte Irākā

2014. g. 18. februāris

Latvijas vēstnieks Irākas Republikā Atis Sjanīts iesniedza akreditācijas vēstuli Irākas viceprezidentam Hudajram Alhuzāī (Khodair Al-Khozaei). Akreditācijas vizītes laikā 2014. gada 17. februārī vēstnieks tikās arī ar Irākas ārlietu ministru Hošjāru Zebārī (Hoshyar Zebari).

2007. g. 17.–20. maijs

Latvijas aizsardzības ministrs Atis Slakteris apmeklēja Irāku un tikās ar Latvijas kontingenta karavīriem. Vizītes laikā notika arī tikšanās ar Irākas aizsardzības ministru Abdulkādiru Ubajdī (Abdul Qader Obeidi), ASV vēstnieku Irākā Raienu Krokeru (Ryan Crocker) un ANO misijas Irākā vadību, kā arī ar Daudznacionālās divīzijas komandieri ģenerāli Pāvelu Lamlu (Pavel Lamla).

2006. g. 28. jūnijs–1. jūlijs

Aizsardzības ministrs Atis Slakteris apmeklēja Irāku darba vizītē, kur tikās ar Latvijas kontingenta karavīriem, Daudznacionālo spēku vadību Irākā, Irākas aizsardzības ministru Abdulkādiru Ubajdī (Abdul Qader Obeidi), ASV vēstnieku Irākā Zalmaju Halīlzādu (Zalmay Khalilzad) un NATO treniņa misijas vadību.

2003. g. 6.–8. oktobris

Ārlietu ministres Sandras Kalnietes vizīte

Irākas amatpersonu vizītes Latvijā

2013. g. 1.–4. augusts

Ārlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Viktors Makarovs tikās ar Ziemeļirākas Kurdistānas apgabala tirdzniecības un rūpniecības kameru pārstāvjiem, kas bija ieradušies LTRK un uzņēmuma “Venteko” organizētā izpētes misijā Latvijā. Sarunas laikā tika pārrunātas Latvijas un Ziemeļirākas Kurdistānas autonomā apgabala ekonomiskās sadarbības veicināšanas iespējas.

2013. g. 25. aprīlis

Divpusējo un ekonomisko attiecību direkcijas vadītājs Jānis Mažeiks tikās ar Irākas Republikas Ziemeļirākas Kurdistānas reģiona Arbīlas pilsētas domes pārstāvjiem, kuri bija ieradušies Latvijā pēc uzņēmuma “Venteko” ielūguma. Tikšanās laikā Irākas pārstāvji aicināja līdzdarboties Irākas rekonstrukcijā un ekonomiskajā attīstībā un aicināja attīstīt sadarbību starp augstskolām.

2009. g. 15.–25. oktobris

35 Kurdistānas autonomā reģiona Vides ministrijas pārstāvji iepazinās ar vides pārvaldības un aizsardzības sistēmu Latvijā. Apmācību kursu organizēja uzņēmums „Venteko” ar Latvijas Vides ministrijas atbalstu

2008. g. 21.–26. oktobris

Irākas sieviešu uzņēmēju delegācijas vizīte “Par palīdzības sniegšanu Irākas kara radītās krīzes seku novēršanai un Irākas pilsoniskās sabiedrības atbalstam” ietvaros.

2004. g. 3.–13. decembris

Irākas Pašvaldību un sabiedrisko lietu ministrijas pārstāvju vizīte Latvijas tehniskās palīdzības programmas Irākai ietvaros. Projekts tika īstenots, sadarbojoties Ārlietu ministrijai, ANO Attīstības programmai (UNDP) un Latvijas Pašvaldību savienībai. Apmācības programmā tika iekļauti jautājumi par vēlēšanu rīkošanu un reformu īstenošanu.

2004. g. 29.–31. maijs

Irākas kultūras ministra Munfīda Muhammada Aldžazīrī (Monfeed Mohammed Jawad al-Jazeeri) vizīte projekta „Par palīdzības sniegšanu Irākas civiliedzīvotājiem, iesaistoties atjaunošanā un demokrātijas veicināšanas programmu īstenošanā” ietvaros.

Nozīmīgākās divpusējas tikšanās ārpus divpusējām vizītēm

2021. g. 23. septembris

Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča tikšanās ar Irākas Republikas ārlietu ministru Dr Fuādu Husainu (Dr Fuad Hussein) ANO Ģenerālās asamblejas 76. sesijas laikā Ņujorkā

2014. g. 14. maijs

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tikās ar Kurdistānas autonomā reģiona Ārlietu departamenta vadītāju Falāhu Mustafu Bakīru starptautiskā drošības foruma GLOBSEC 2014 laikā Bratislavā

Latvijas un Irākas parlamentu sadarbības grupas bija izveidotas 8., 9., 11. un 12. Saeimā.

2013. gada 15.aprīlī LTRK ar Ziemeļirākas Kurdistānas autonomā apgabala Tirdzniecības un rūpniecības kameru federāciju ir noslēgušas sadarbības līgumu.

2004. gadā Latvijā viesojās Irākas Pašvaldību un darba lietu ministrijas pārstāvji, lai iepazītos ar Latvijas pašvaldību darbu. Vizīte notika Latvijas tehniskās palīdzības Irākai programmas ietvaros, ko organizēja Ārlietu ministrija sadarbībā ar ANO Attīstības programmu (UNDP) un Latvijas Pašvaldību savienību. Apmācības programma bija paredzēta Irākas augstākā un vidējā līmeņa pašvaldību ierēdņiem. Latvija sniedza savu ieguldījumu Irākas valsts atjaunošanā saskaņā ar Eiropas Savienības un ANO palīdzības stratēģiju Irākas atjaunošanai un demokratizācijai.

2005. gadā tika realizēts projekts "Latvijas valdības palīdzība Irākai arhitektūras un arheoloģijas objektu dokumentēšanai ar fotogrammetriskām metodēm", kurā Latvijas eksperti Ēģiptē apmācīja trīs Irākas pieminekļu aizsardzības speciālistus kultūrvēsturisko pieminekļu digitālajā dokumentēšanā. Latvijas delegāciju vadīja arhitekts Bruno Deslandes, un tajā piedalījās divi Rīgas Tehniskās universitātes Ģeomātikas katedras doktoranti Māris Kaļinka un Grigorijs Goldbergs.

2008. gadā Latvijas valdība piešķīra finansiālu atbalstu Irākas pilsoniskajai sabiedrībai 30 000 LVL apmērā. Tā ietvaros Latvijas Ārlietu ministrija, sadarbībā ar nevalstisko organizāciju "Līdere" laikā no 2008. gada 21.-26. oktobrim Rīgā sniedza mentoringa kursus par uzņēmējdarbības uzsākšanu un attīstību Irākas sieviešu uzņēmēju delegācijai. 

Laikā no 2005. līdz 2007. gadam Latvija ar diviem ekspertiem piedalījās Dānijas organizētos apmācību kursos cilvēktiesību jautājumos, kas notika integrētās likuma varas misijas Irākā EUJUST Lex ietvaros. Misijā tika apmācīti augsta un vidēja ranga Irākas ierēdņi no policijas, tiesu varas un cietumu administrācijas. 

Plašāk

2014. gadā Latvija veica iemaksu Apvienoto Nāciju Augstā komisāra bēgļu jautājumos biroja (Office of the United Nations High Commissioner for Refugees - UNHCR) palīdzības fondā 50 000 EUR apmērā, lai palīdzētu Irākā iekšēji pārvietotām personām.