Latvia balansē uz bankrota robežas un apdraud citas valstis reģionā

02.12.2014. 19:09

Jaunais premjers: Varbūt nebūšu populārs

Valdis Dombrovskis atmeta politiķa pamatinstinktu un nolēma būt nepopulārs. 37 gadus vecais bijušais baņķieris un finanšu ministrs būs premjers, kam jāpanāk budžeta samazinājums un lielāka nodokļu paaugstināšana, lai Latvija nebankrotētu. "Mums ir pāris mēnešu. Pēc maniem aprēķiniem naudas mums pietiks līdz aprīlim; valdība apgalvoja, ka līdz jūnijam," dienas laikrakstam HN atklāja Dombrovskis.

HN: Kādas "zāles" Jūs plānojat izmantot valsts budžetam?

Budžeta samazināšana attiecas uz visiem sektoriem: algu samazināšana, pensiju un investīciju projektu iesaldēšana.

HN: Vai Jūs nebiedē jauni protesti ielās?

Iepriekšējā valdība sabruka, jo nespēja panākt tālāku budžeta samazināšanu. Tagad iedzīvotāji labāk apzinās, kāda ir situācija. Taču mūsu nākamie soļi noteikti nebūs populāri.

HN: Ārvalstis uzmanīgi vēro Latvijas situāciju. Vai Jūs jūtat ES atbalstu saviem plāniem?

Protams, mēs jūtam, ka vairākas valstis tagad vēro, kas šeit notiek - īpaši mūsu Baltijas kaimiņi un Zviedrija. Pastāv bažas, ka Latvijas bankrots izraisītu domino kauliņu efektu.

HN: Kas bija tā kļūda, kuras dēļ Latvija nonāca šādā situācijā?

Problēmas sāka rasties 2005 – 2007. gadā. Ekonomiskā attīstība pārsniedza 10%, taču valdība neveica budžeta sabalansēšanu. Toreiz netika veikti nekādi pretinflācijas pasākumi, vai arī tas tika darīts tik lēni, ka inflācija sasniedza divciparu skaitļus. Celtniecības un nekustamo īpašumu jomā tika uzpūsts pamatīgs burbulis, kas nu ir pārplīsis.

HN: Vai ir gudri šādā situācijā saglabāt nemainīgu lata attiecību pret eiro? Vai devalvācija nebūtu labāka? Vai 2012. gads joprojām ir reāls termiņš eiro ieviešanai?

Lata stabilitāti pieļauj līgums, saskaņā ar kuru mēs saņemam starptautisko palīdzību. 85 % mājsaimniecības parādu ir eiro. Ja latu devalvētu, kredītu maksātājiem tas sagādātu milzu problēmas.

HN: Kāpēc Jūs nolēmāt šajā laikā stāties premjera amatā?

Drīzāk jājautā, kāpēc pārējās partijas nolēma, ka tagad šo amatu vajadzētu uzņemties mūsu partija. Un atbilde ir - neviena no partijām īsti nevēlējās un nebija gatava šābrīža problēmām.

Autors: Martin Ehl

Tulkojusi Lucie Durmanova, vēstnieces palīdze kultūras jautājumos


HN.IHNED.CZ, 09.03.2009.