Latvija pievērš lielu uzmanību attiecību stiprināšanai ar Centrālāzijas valstīm, tai skaitā Turkmenistānu. Līdztekus divpusējo attiecību stiprināšanai Latvija veicina Eiropas Savienības ciešāku sadarbību ar reģionu un aktīvi piedalās ES stratēģijas Centrālāzijā īstenošanā.

Diplomātiskās attiecības starp Latviju un Turkmenistānu tika nodibinātas 1993. gada 5. februārī.

Latvijas pārstāvība Turkmenistānā

Latvijas Republikas vēstniecība atrodas Taškentā, Uzbekistānā. Latvijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Turkmenistānā kopš 2022. gada 9. decembra ir Reinis Trokša ar rezidenci Taškentā.

Turkmenistānas pārstāvība Latvijā

Turkmenistānas vēstniecība atrodas Minskā. Turkmenistānas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā kopš 2018. gada 6. marta ir Nazarkulijs Šakulijevs (Nazarkuly Shakuliyev).

Latvijas amatpersonu vizītes Turkmenistānā un tikšanās starptautiskajos formātos
2015. g. 12. decembris Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča vizīte

2015. g. 6. septembris

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa tikšanās ar Turkmenistānas prezidentu Gurbanguli Berdimuhamedovu (Gurbanguli Berdimuhamedov) ANO ĢA Ņujorkā

2014. g. 19.–21. maijs

Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča oficiālā vizīte

2013. g. 13.–15. maijs

Valsts prezidenta Andra Bērziņa oficiālā vizīte

2008. g. 7.9. oktobris

Valsts prezidenta Valda Zatlera valsts vizīte

Turkmenistānas amatpersonu vizītes Latvijā
2013. g. 12.13. jūnijs Turkmenistānas premjerministra vietnieka, ārlietu ministra Rašida Meredova (Rashid Meredov) vizīte
2012. g. 11.12. septembris Valsts prezidenta Gurbanguli Berdimuhamedova (Gurbanguli Berdimuhamedov) oficiālā vizīte

Centrālāzija ir viena no Latvijas attīstības sadarbības politikas prioritārajiem partneriem. Sadarbības mērķis ir dalīties ar Latvijas pieredzi, lai stiprinātu Centrālāzijas valstu modernizāciju un attīstību, ES un Centrālāzijas attiecības, kā arī Centrālāzijas reģionālo sadarbību. Galvenās sadarbības jomas ir laba pārvaldība, izglītība, uzņēmējdarbības attīstība, t.sk. eksportspējas stiprināšana, zaļās tehnoloģijas, dzimumu līdztiesība, robežu pārvaldība.

Turkmenistāna nav Latvijas attīstības sadarbības politikas divpusējās palīdzības saņēmējvalsts, bet piedalās reģionālajos projektos, tai skaitā Rīgas Juridiskās augstskolas programmā Eiropas tiesībās un ekonomikā. Kopš 2015. gada Latvija vada Eiropas Savienības robežu pārvaldības programmu Centrālāzijā BOMCA. 2021. gadā Latvijas Valsts robežsardzes vadībā tika uzsākts programmas 10. posms BOMCA10.

Perspektīvas sadarbības nozares ir zinātne un izglītība, transports un loģistika, tīrās tehnoloģijas un tīro tehnoloģiju pakalpojumi, farmācija un veselības aprūpe. Ekonomisko sakaru veicināšanai starp abām valstīm ir izveidota LatvijasTurkmenistānas Starpvaldību komisija par ekonomiskās, rūpnieciskās un zinātniski tehniskās sadarbības jautājumiem.

Plašāk