EPC (Ekonomikas un politikas centrs) iesaka: nepalīdzēt latviešiem, labāk dot stikla fabrikām

02.12.2014. 19:09

Pērn pirms Ziemassvētkiem es priecājos, kad Starptautiskais Valūtas fonds (IMF) paziņoja, ka ar 200 miljonu eiro aizdevumu krīzē cietušajai Latvijai palīdzēs arī Čehijas Republika. Tā ir liela naudas summa, bet es biju laimīgs (gandrīz lepns), ka Čehija būs starp tām, kas Latvijai palīdzēs smagā ekonomiskā un politiskā krīzē. Latvija ir maza valsts, ar kuru mūs vieno vēsture, un tās liktenis ir visādā ziņā smagāks par mūsējo. Kuram gan labāk par mums vajadzētu zināt, ka patiesie draugi atklājas, nokļūstot nelaimē?

Mans lepnums pieauga, kad Čehijas Parlaments apstiprināja obligāciju izdošanu aizdevuma Latvijai finansēšanai. Tavu brīnumu - ar 157 balsīm, un tikai komunisti atturējās. Redziet, mēs tomēr saprotam, ka reizēm vajag palīdzēt, nevis tikai dusmoties un sūdzēties, ka mūs Eiropas Savienībā visu laiku ierobežo.

Jutos izbrīnīts, izlasot Marka Loužeka rakstu dienas laikrakstā "Lidové noviny", kurā viņš argumentēja, ka mūsu palīdzība Latvijai ir nevajadzīga un dārga, un ka mums klājas tik slikti, ka nevaram atļauties palīdzēt kuram katram. Biju šokēts daļēji tāpēc, ka Mareku Loužeku pazīstu kā labu ekonomistu. Kāpēc viņš uzskata, ka tad, ja Čehijas dalība Eiropas Savienības IKP ir 3,3%, tad nav pareizi, ka piedalāmies palīdzības sniegšanā Latvijai ar 6,4 % no kopējā aizdevuma apjoma? Vidusskolā es tādu argumentācijas līmeni saprastu, bet tagad? Vēl interesantāka bija piezīme rakstā, ka par to naudu mēs varētu pavisam viegli "izglābt" Čehijas stikla fabrikas. Ko? Vai patiešām Loužeks, EPS think-tank redaktors, kas virzās uz ekonomikas atbalstu, iesaka Čehijas valdībai sanēt privātuzņēmumus, kam draud bankrots? Un tas viņus "izglābtu"? Interesanti-

Vai Marekam Loužekam patiešām ir bail, ka mēs līdzīgi palīdzēsim Itālijai, Īrijai vai Grieķijai? Vai viņš nesaprot, ka ir atšķirība starp palīdzību Latvijai, kas tikai pirms mazāk nekā 20 gadiem atbrīvojās no Padomju Savienības tvēriena, kopā ar mums iestājās Eiropas Savienībā un vairākumā jautājumu ir izvirzījusi tās pašas prioritātes ko mēs, un palīdzību, piemēram, Īrijai? Ja ne, tad tas skumdina. Ja saprot un vienalga publicē šādu rakstu – tas skumdina vēl vairāk.

Par autoru:

Ekonomists teorētiķis, Cambridge un Kārļa Universitātes diplomi. Strādājis par ministru konsultantu, tagad pasniedz lekcijas studentiem Prāgā, Šanhajā un Vašingtonā. Kopš 2008. gada dzīvo ASV, Vašingtonā DC.

Ondřej SCHNEIDER


Ihned, 24.02.2009.