Vēlēšanas Latvijā. Turam kursi, saka Latvijas prezidente

02.12.2014. 19:09

Vēlēšanās Latvijā, pirmajās kopš valsts iestāšanās Eiropas Savienībā 2004. gadā, uzvarēja līdzšinējā valdošā koalīcija ar premjeru Aigaru Kalvīti priekšgalā. Valstij, kurā kopš 1991. gada, kad tā kļuva neatkarīga no Padomju Savienības, nomainījušies 12 premjeri, šis ir unikāls rezultāts.

Tādēļ politologi prognozē, ka Latviju atšķirībā no daudzām citām Centrālās un Austrumeiropas valstīm, gaida politiskās stabilitātes periods. "Visu laiku pie tā piestrādājam.. Strādājam smagi. Rezultāts pats nenāks," uz HN jautājumu atbildēja Latvijas prezidente Vaira Vīķe – Freiberga, kura šobrīd uzturas Prāgā kā viens no galvenajiem šī gada konferences Forum 2000 viesiem.

"Mums ir veicies, un kā prezidente esmu par to ļoti priecīga, ka tas tā ir. Kopš laika, kad ieguvām neatkarību, visu laiku uzturam vienu un to pašu kursu. Neskatoties uz to, ka daudzreiz mainījusies valdība, vispārējais politiskais virziens ir saglabājies, teiksim kā labēji – centrāls," teica prezidente.

Dalība vēlēšanās Latvijā tikai nedaudz pārsniedza 60%, turklāt pirms 4 gadiem tā pārsniedza 70% atzīmi. Novērotāji uzskata, ka tas tādēļ, ka priekšvēlēšanu kampaņa šogad nerisināja valsts orientācijas būtiskākos jautājumus, bet gan "garlaicīgas" tēmas kā inflācija vai eiro pieņemšana.

"Nemaz neuztraukšos, ja Latvijas politika kļūs garlaicīga," sacīja prezidente Vaira Vīķe – Freiberga. "Mums ir tik interesanta pagātne, ka tas būtu par daudz. Daudzi manas un vecākās paaudzes cilvēki ir piedzīvojuši pārāk daudz interesantu lietu," viņa piebilda.

Prezidente atgādina, ka virkne latviešu piedzīvojuši gulagu, karus, pēckara padomju laikus. Izsekošanas, mocīšanu, trimdu.

"Mums bijis pārāk daudz "piedzīvojumu", un cilvēki būtu priecīgi, ja varētu dzīvot garlaicīgas dzīves un priecāties par stabilitāti," apgalvo prezidente atgādinot, ka Latvijas politika nav sadalīta divās nometnēs kā citās Eiropas valstīs.

Vienojošais spēks esot panākt Eiropas ekonomiski attīstītākās valstis. "Ja Jūs paraudzīsieties, piemēram, uz vidējo algu, tad tas nav nekas, kas varētu mūs īpaši priecēt," saka Vaira Vīķe Freiberga.

Latvijā ir viszemākie ienākumi, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, visā ES. Valsts ekonomika gan aug ātrā tempā, kas pārsniedz 10%.

J.Bumba


Hospodářské noviny (hn.ihned.cz), 10.10.2006