Latvijas žurnālisti Portugālē uzzina par Lisabonas līguma nozīmi Eiropas Savienības tālākajā attīstībā

02.12.2014. 19:09

7.novembrī noslēgusies četras dienas ilgā Latvijas nacionālo un reģionālo žurnālistu vizīte Portugālē, kuras programmu veidoja Latvijas vēstniecība Portugālē, lai iepazīstinātu žurnālistus ar Lisabonas līgumu, kas reformē Eiropas Savienību (ES), un Lisabonas stratēģiju, kuras mērķis ir veicināt ES konkurētspēju, to parakstīšanas pilsētā. 

Ierašanās vakarā žurnālistus uzņēma Latvijas vēstnieks Portugālē un Brazīlijā Artis Bērtulis, kurš iepazīstināja ar Portugāles un Latvijas un Portugāles sadarbības aktualitātēm. Žurnālisti apmeklēja arī Žeronīma klosteri, kurā pagājušā gada nogalē tika parakstīts Lisabonas līgums.

Trešdien, 5.novembrī, Latvijas žurnālistu grupu uzņēma Eiropas Komisijas pārstāvniecības Portugālē vadītāja Margarida Markeša un viņas vietnieks Manuels Romanu, kuri iepazīstināja ar ES politikas aktualitātēm un atbildēja uz žurnālistu uzdotajiem jautājumiem. M.Romanu uzsvēra ES izveides pamatā esošo brīvprātības principu: ES apvienojušās demokrātiskas valstis, kuru mērķis ir atrast kopīgus risinājumus aktuālos jautājumos. Portugāles Ārlietu ministra padomnieks Žuau de Menežs Ferreira iepazīstināja ar Lisabonas līguma tapšanas iemesliem un ar ES izveides sākotnējo ieceri nodrošināt Eiropā ilglaicīgu mieru nesen karojušu valstu starpā. Ž.M. Ferreira bija Portugāles delegācijas vadītājs sarunās par Lisabonas līgumu.

Īpašs pārsteigums Latvijas žurnālistiem bija tikšanās ar Portugāles privātās televīzijas SIC reportieri Rebeku Abekassi, kura pēc Latvijas vēstnieka Portugālē uzaicinājuma šovasar apmeklēja Latviju un sagatavoja vairākas reportāžas, tai skaitā par Vispārējiem Dziesmu un deju svētkiem un par Latvijas pieredzi ES finansējuma apgūšanā. Latvijas žurnālistu grupai bija iespēja noskatīties SIC televīzijas sagatavoto pārraidi par Latvijas ieguldījumu videi draudzīga dzīvesveida veicināšanā, kuru SIC televīzija pārraidīja 1.novembrī ar vairākkārtēju atkārtojumu. Reportāžā bija skatāmi sižeti gan par videi un apmeklētājiem draudzīgo SPA viesnīcu Usmas ezera krastā, gan par Latvijas dabiskās kosmētikas uzņēmumu 'Madara'.

5.novembrī notika arī Latvijas žurnālistu diskusija ar Portugāles nedēļas laikraksta Expresso pārstāvi Luīzi Menežu. Diskusijas laikā tika apspriesta Portugāles bagātās koloniālās vēstures ietekme uz ārpolitikas prioritātēm mūsdienās, tai skaitā ES ietvaros. Savukārt, dienas noslēgumā žurnālisti apmeklēja vīna ražošanas uzņēmumu Companhia das Quintas, kurš savā attīstībā ieguldījis ES finansējumu.

Ceturtdienas, 6.novembra, rītu Latvijas žurnālisti sāka, uzzinot par ES finansējuma piesaisti govs, aitas un kazas sieru ražojošam uzņēmumam Queijo Saloio. Žurnālisti noskaidroja arī par piena savākšanas metodēm no ražotājiem. Queijo Saloio rīkotās degustācijas laikā žurnālisti iepazina Portugālei raksturīgos svaigos sierus, kā arī īpašā gatavināšanas procesā iegūtos pusmīkstos un cietos sierus.

Dienas atlikušajā daļā žurnālisti apmeklēja dažādus infrastruktūras objektus, kuru sakopšanā ieguldīts ES finansējums, to vidū nacionālo lepnumu – Mafras pils bibliotēku. Bibliotēka ir īpaša ar vairāku gadsimtu garumā saglabājušos grāmatu konservācijas tradīciju, ļaujot tajā uzturēties maziem sikspārņiem, kas rūpējas par grāmatas bojājošo insektu iznīcināšanu. Šī programmas daļa tapusi sadarbībā ar Lisabonas un Težu upes ielejas koordinācijas un reģionālās attīstības komisiju. Vakarā žurnālisti iepazina Lisabonai raksturīgā mūzikas žanra fado dziesmas.

17 žurnālistu vidū pārstāvēta Latvijas Televīzija, ,,Latvijas Avīze,,, TV Dzintare, Ventspils TV, Vidzemes un Latgales reģionālās televīzijas, kā arī septiņi reģionu laikraksti. Programma tapa, vēstniecībai sadarbojoties ar Eiropas Komisiju Latvijā un Ārlietu ministriju.

Papildu informācijai:

Pastāvīgā pārstāvniecība Portugālē