Cilvēki ar garīgajiem traucējumiem demonstrē savus iespaidus no Rīgas

02.12.2014. 19:09

Arī veselības handikaps nevar būt par šķērsli mākslinieciskajā izpausmē. Cilvēki ar garīgajiem traucējumiem mūs par to pārliecina savā Rīgas fotogrāfiju izstādē. 

Jau ceturto reizi Pilzenē viesojās fotogrāfiju izstāde. To autori ir cilvēki ar garīgajiem traucējumiem no Evas Frančeovas vadītās skolas. Ar fotogrāfiju izzinot, kura darbojās pie Asociācijas palīdzībai cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem.

Šīs izstādes apmeklētāji, kura ir Latvijas Republikas Vēstniecības aizbildnībā, varēs līdz 27. novembrim Pilzenes rātsnama hallē apskatīt fotogrāfiju komplektu ar ainām no Latvijas galvaspilsētas Rīgas. Šeit izstādīto attēlu četri autori šogad piedalījās starptautiskajā festivālā ar nosaukumu SOLIS.

Pilzenes izstādē mēs redzam lielas krāsainas fotogrāfijas, kuru autori meistarībā neatpaliek no profesionāļiem. Tās formātos var nevainojami izcelties gan lielas panorāmas, gan daudzas detaļas.

Attēlos koncentrējās gan vēsturiskā, gan arī šodienas arhitektūra, izceļas dominantes, kuras nevar neievērot, ir radies arī sarežģīts, gandrīz vai no putna lidojuma, pilsētas fotouzņēmums. Savdabīgi sakārtoto fotogrāfiju cikli atgādina pilsētas kvartālu atdzīvojošos animāciju. Tautas pieminekļa attēla iekļaušana uzsver Latvijas Republikas proklamēšanas dienu, kura tiek atzīmēta tieši izstādes norises laikā. Skatītājus pārsteidz Emila Frenča lielformāta attēli, kurš fotografēja interesantas pilsētas ēkas. "Visvairāk mani ieinteresēja skaistā operas ēka," viņš atcerējās. Saulainās un lietainās pilsētas ieliņas, baznīcas tornis un tirgus kņada interesēja Martinu Urbanu. Zdeņeks Čāslavskis savas izjūtas meklēja parku oāzēs, ezera ainavā un zoodārza klusumā. Viņa izstādītā darba sižets ar roni ezeriņā ieguva pirmo balvu konkursa SOLIS kategorijā Mans mīļākais dzīvnieks. Sievietes uztveri izstādē ienes Jana Červenā ar iejūtīgajiem suņu un trauslo flamingu uzņēmumiem.

Visi izstādes autori ir pieredzējuši fotogrāfi, kuri pārvalda darbu ar gaismām un ēnām, viņiem netrūkst krāsu izjūtas un sapratnes par jūtīgi atrastu kompozīciju.

Viņu pedagoģe Eva Frančeova piebilda: "Esam laimīgi, ka varam piedāvāt informāciju par šo valsti. Fotogrāfiju prezentāciju uztveram arī kā dāvanu Latvijas valsts svētkiem."

                                                                                    Bedržiška Brūhovā


Publicēts: Plzeňský deník, 2005. gada 23. novembris