Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Drošības situācija

Ņemot vērā politisko situāciju Brazīlijā, valstī var notikt neplānotas demonstrācijas, nekārtības. Lielākoties tas saistīts ar Brazīlijas lielpilsētām kā Brazilja, Riodežaneiro (Rio de Janeiro), Sanpaulu (São Paulo) un Beluorizonte (Belo Horizonte), kurās var notikt arī bandu sadursmes.

Brazīlijā ir augsts noziedzības līmenis, it īpaši lielākajās pilsētās Riodežaneiro un Sanpaulu. Tūristu aplaupīšanas visbiežāk notiek pludmalēs, viesnīcu un naktsklubu apkārtnē, kā arī pie bankām un bankomātiem, it īpaši attiecībā uz ārzemniekiem. Noziegumi un vardarbība tiek novērota īpaši pirms festivāliem un karnevāliem, kā arī to laikā. Regulāras laupīšanas, bruņoti uzbrukumi notiek arī rajonos, kur dzīvo vidusslānis vai iedzīvotāji ar augstu ienākumu līmeni. Graustu rajonos (favelas) bieži notiek sadursmes starp policiju un narkotiku tirgotājiem. Ārlietu ministrija stingri iesaka atturēties no graustu rajonu apmeklēšanas, kā arī ievērot piesardzību, īpaši svētku un karnevāla laikā. Brazīlijas vietējas varas iestādes tūristiem iesaka būt uzmanīgiem, nepretoties uzbrucējiem un par notikušo uzbrukumu nekavējoties ziņot policijai. Īpaši piesardzīgiem ir jābūt Jaungada un Karnevāla svinību laikā.

Dodoties uz noteiktiem rajoniem valsts iekšienē, piemēram, Amazones reģionu, Ārlietu ministrija iesaka tos apmeklēt tikai gida pavadībā un nedoties ceļojumā vieniem. Tas pats attiecināms uz Mato Gross “Pantala” apmeklējumu. Pārējo Brazīlijas daļu var apmeklēt ievērojot vispārējos piesardzības pasākumus.

Iespējama pret policiju un valdību vērsta vardarbība, kas var būt plaša mēroga un var kļūt neprognozējama, un ietekmēt arī sabiedriskā transporta kustību. Ārlietu ministrija iesaka izvairīties no protesta akciju vietu apmeklēšanas, kā arī sekot līdzi plašsaziņas līdzekļu sniegtajai informācijai un varas iestāžu norādījumiem. Tāpat Ārlietu ministrija drošības nolūkos iesaka izmantot taksometru pakalpojumus, kas drošāk par sabiedriskā transporta izmantošanu. Ceļojuma laikā aicinām atturēties no dārgu juvelierizstrādājum, pulksteņu nēsāšanas.

Automašīnas vadīšanas laikā, aicinām aizvērt mašīnas logus, nerunāt pa mobilo tālrunu un būt piesardzīgiem pie luksoforiem. Aicinām neiegādāties papagaiļus, pērtiķus un citus tropu dzīvniekus, jo varat tikt apsūdzēts kontrabandā un apcietināts.

Lietus sezona Brazīlijā ilgst no novembra līdz martam valsts dienvidu un dienvidaustrumu reģionos (ieskaitot Riodežaneiro) un no aprīļa līdz jūlijam valsts ziemeļaustrumu reģionos. Sezonas laikā ceļotājiem jārēķinās ar plūdiem un zemes nogruvumiem, var tikt bojāta transporta infrastruktūra. Aicinām ievērot vietējo iestāžu norādījumus un uz autoceļiem izvietotās brīdinājumu zīmes.

Vietējie likumi un paražas

Ministrija atgādina, ka valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargi sodi.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem vīzas ieceļošanai Brazīlijā ar tūrisma mērķi nav nepieciešamas, ja uzturēšanās nepārsniedz 3 mēnešus pusgada laikā. Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai Brazīlijā nepieciešams saņemt vīzas.

Vīzu jautājumos ministrija aicina sazināties ar Latvijā akreditēto Brazīlijas vēstniecību Zviedrijā.

Veselība

Ārlietu ministrija brīdina ceļotājus, kas dodas uz Karību jūras baseina un Dienvidamerikas valstīm, arī Brazīliju (valsts ziemeļos), par Čikungunjas, Denges drudža, un Zika vīrusa uzliesmojumiem. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot individuālos profilakses pasākumus apmeklējot Zika vīrusa skartās valstis. Detalizēta informācija par Zika vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapās.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests kā Pasaules Veselības organizācijas kontaktpunkts Latvijā informē, ka ir noteikti pagaidu ieteikumi dzeltenā drudža vakcinācijai ceļotājiem uz Brazīlijas Baija (Bahia), Espiritu Santu (Espirito Santo), Minasžeraisas (Minas Gerais) un Sanpaulu (São Paulo) pavalstīm. Detalizēta informācija par dzeltenā drudža skartajām teritorijām ir pieejama Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā. Informācija par dzelteno drudzi ir pieejama NMPD mājaslapā.

Informācija par slimībām un teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtējā situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv. Tāpat iespējams sazināties ar Latvijas goda konsulu Patrícia Viana pa e-pastu: patricia@vianaturismo.com.br vai tālruņa numuru: +55 61 3248 2419.

Papildus ir iespējams viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi

Pirms došanās ceļā, aicinām savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.