"Komanda, kurā nespēlē lielas zvaigznes, var tikai pārsteigt" Právo 25.05.2004.

02.12.2014. 19:09

"Právo", 25.05.2004. J. Krūta, 20. lpp.

(tulkojums)

Iekļūstot 16 izredzēto skaitā, Latvija šokējusi futbola Eiropu. Pirms kvalifikācijas Baltijas republikas komanda tika ierindota starp autsaideriem. Un pat vislielākais optimists nesaderētu uz to, ka latvieši izšķirošajā spēlē uzvarēs pēdējā pasaules čempionāta bronzas medaļniekus Turciju.

"Iekļūšana pati par sevi ir vēsturisks moments visai Latvijai," saka treneris Aleksejs Starkovs, kurš 2001. gada 10. maijā uzņēmās trenēt valstsvienību atsauktā G. Johnsona vietā. Starkovs sākotnēji bija Johnsona asistents.

48 gadīgais treneris nevar balstīties uz pirmā lieluma zvaigznēm no lielākajiem Eiropas klubiem. "Mūsu cerība ir komandas gars. Tas bija mūsu labo rezultātu pamatā kvalifikācijas turnīros," saka Starkovs, kurš Latvijas līgā trenē Skonto Rīga komandu.

Anglijā daudz nespēlē

Komandu veido daudz vietējās līgas spēlētāju, daļa spēlētāju spēlē Krievijas klubos. Pieredzējušais aizsargs Stepanovs pieredzi guvis arī Anglijas Premier League, taču šobrīd spēlē Beļģijas Beveren klubā. Vislabākajos klubos spēlē uzbrucēji Pahars (Southampton) un Štolcers (Fulham), kā arī Verpakovskis, kurš valkā Kijevas Dinamo tērpu.

Diemžēl Štolcers savus startus Anglijas līgā visas sezonas laikā var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem, un daudz labāk neklājas arī Palharam, kurš Southampton krāsās pērn piedalījās tikai 8 spēlēs, un klubā ir tikai 4. uzbrucēja lomā. Vēl jo vairāk viņš saskārās ar veselības problēmām. "Tāda vienkārši ir realitāte. Jāstrādā ar tiem, kuri ir pieejami. Mums nav tik daudz labu spēlētāju kā Nīderlandei vai Vācijai. Rezervistu soliņš vairs nav tik kvalitatīvs," apgalvo Starkovs.

Latvieši kvalifikācijas grupā negaidīti ierindojās 2. vietā, uzvarot Poliju, Zviedriju un Ungāriju. Zviedri kvalificējās kā pirmās vietas ieguvēji, bet latviešus gaidīja cīņa par noturēšanos. Kad viņiem tika izlozēta spēle ar Turciju, neviens nešaubījās par to, ka 2002. gada PČ bronzas komanda netiktu galā ar abām spēlēm.

Taču notika kaut kas pavisam negaidīts. Toreiz 56. FIFA reitinga komanda (savu vietu Latvija dalīja ar Mali) mājās uzvarēja ar 1:0. Atbildes mačā karstajā Turcijā Latvija 64. minūtē zaudēja 0:2, tomēr Laizāna un Verpakovska gūtie vārti nozīmēja sensacionālu neizšķirtu un Latvijas dalību Portugāles čempionātā. Latvijas kļuva par pirmo no bij. PSRS valstīm (izņemot Krieviju), kas kvalificējās nozīmīgajam turnīram.

Favorīti bija tikai spēlē ar San Marīno

Visi labi apzinās, ka tur nav ko zaudēt. Latvieši tiek uzskatīti par vislielākajiem autsaideriem 16 komandu konkurencē. "Katra čempionāta apakšgrupa mums būtu ārkārtīgi grūta," reāli skatās uz komandas izredzēm Starkovs. "kvalifikācijā mēs bijām favorīti tikai spēlē ar San Marīno. Varbūt tā bija mūsu veiksme. Turklāt mums ļoti laimējās," nenoliedz treneris.

EČ viņa komanda cīnīsies par godu un iespējams arī par savu nākamo pozīciju. Dažu Latvijas futbolistu vārdi jau sākuši figurēt praktiski visas Eiropas futbola klubu interešu lokā. "Mums nav no kā baidīties, varam tikai pārsteigt. Paši sevi un pārējos. Pieļauju, ka neviens no mums negaida neko dižu. Mums atkal jācīnās kā vienotai komandai," apgalvo Starkovs.

Turklāt latviešu jau ir parādījuši, ka to spēj, kad marta sagatavošanās spēlē ar Slovēniju negaidīti uzvarēja ar 1:0 un aprīlī mājās, Rīgā, spēlēja neizšķirti 0:0 ar Islandi.

Verpakovskis Dinamo laikam ilgi neizturēs, J. Krūta, 20. lpp. (tulkojums)

Latvijas futbola dārgumu sauc Māris Verpakovskis. Savos 24 gados Ukrainas Kijevas Dinamo uzbrucējs pieder izlases līderiem un ar 6 gūtajiem vārtiem būtiski palīdzēja komandai iekļūt Portugāles turnīrā.

Izcilo futbola tehnikas pratēju un tipisko vārtu meistaru, kurš savas karjeras sākumu aizvadīja Liepājas Metalurgā, drīz ievēroja Skonto Rīga funkcionāri, kur tas sāka spēlēt 2000. gadā. Ar šo klubu Verpakovskis 3 reizes ieguva Latvijas čempiona titulu, divreiz Latvijas kausu un kļuva par tā zvaigzni. 2003. gadā Verpakovskis iesita 22 vārtus un tika izsludināts par Latvijas gada futbolistu.

Par Verpakovski jau pirms gada sāka interesēties vairāki Eiropas klubi, jo viņam labi veicās arī starptautiskajā līmenī. Skonto Rīga Verpakovskim pēkšņi bija par šauru. "Zināju, ka man jāsper nākamais solis," viņš apgalvo. Tāpēc īsi pirms 2003. gada beigām Verpakovskis parakstīja līgumu uz 5 gadiem ar Kijevas Dinamo. "Tas man bija vispievilcīgākais piedāvājums," viņš skaidro savu lēmumu. Neskatoties uz to, ka par viņu interesējās arī Wolverhampton un Portsmouth vai Panathinaikos komandas.

Verpakovskis droši vien vēlējās noteiktību. Viņš nojauta, ka Kijevas Dinamo viņam būs vienkāršāk izcīnīt drošu vietu nekā kādā no Anglijas klubiem, kur 2 reizes jau piedalījās pārbaudē, taču līgums viņam netika piedāvāts. Par viņu interesējās arī Birmingemā, taču tik ilgi nespēja izlemt, ka spēlētājs parakstīja līgumu ar Dinamo. "Domāju, ka mana izvēle ir pareiza. Vēlējos skaidrību, lai es varētu mierīgi gatavoties Eiropas čempionātam," paziņoja Latvijas spēlētājs.

Ukrainas līgas vadošajā komandā Verpakovskim klājas teicami: "Domāju, ka Kijevas Dinamo mūsu valstī ir vairāk atbalstītāju kā citur." Taču ir ļoti iespējams, ka gadījumā, ja Verpakovskim izdosies Portugāles turnīrs, viņš Kijevā nepaliks uz ilgu laiku. Viņu jau ir ievērojuši Londonas Arsenal klubs un atkāpšanās maksa var sasniegt pat 5 miljonus eiro. "Spēlēt slavenā klubā ir mans sapnis, taču pagaidām esmu apmierināts ar Dinamo. Vissvarīgākais ir, lai mums izdodas labi nospēlēt EČ, kas mums visiem būs milzīgi svētki," piebilda Verpakovskis.

Tomāšs Hejdušeks, Ventspils FK aizsargs, 20. lpp. (tulkojums)

Latvijā, valstī, kas ir mūsu pirmais pretinieks EČ, nekas nenorāda uz to, ka sagaidāmi vecā kontinenta futbola svētki. "Ne TV, ne medijos par EČ netiek runāts. Vispirms latvieši pārdzīvoja hokeju, tagad pirmo vietu ieņēmis basketbols," saka čehu leģionārs T. Hejdušeks no Ventspils FK.

Bijušajam Vītkovices aizsargam kopš ziemas pievienojies arī bij. Olomoucas spēlētājs Krohmers, un Čehoslovākijas kolonijai pieskaitāms arī slovāku vārtsargs Kelemens un trenera asistents, kādreizējais vārtsargs Semans. /../

Latvieši sev nespraužot nekādus mērķus. "Viņiem nav ko zaudēt, runa iet par iespējamajiem līgumiem ārzemēs. Visi zina, ka izšķirošo spēļu varoni Verpakovski angažēja Kijevas Dinamo, kas citiem spēlētājiem ir milzīga motivācija," teica spēlētājs, kura līgums ar Ventspili beidzas pēc 1,5 gada.

Hejdušeks nedomā, ka uz Portugāli dosies tik pat daudz latviešu fanu kā uz neseno hokeja PČ Prāgā. "tas droši vien nav reāli, jo futbols popularitātes ziņā šeit tālu atpaliek no hokeja un basketbola," paziņoja Hejdušeks..