Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Drošības situācija

Iesakām izvairīties no ceļošanas uz pierobežas reģioniem ar Afganistānu, Tadžikistānu un Kirgizstānu.  Šajos reģionos atsevišķās vietās var būt nepieciešama speciāla ieceļošanas atļauja un ir saglabājušās nesprāgušas mīnas.

Robežšķērsošanas vietas var tikt slēgtas bez iepriekšēja brīdinājuma. Ieteicams pārbaudīt, vai ceļojuma maršrutā izvēlēto robežpunktu drīkst šķērsot arī ārvalstnieki.

Uzbekistāna atrodas seismiski aktīvā zonā, tādēļ valstī ir iespējamas zemestrīces.

Pēdējā 2024.gada 22.janvāra vakarā, kad valsts teritorijā bija jūtama zemestrīce (Taškentā 3,6 magnitūdas), kuras epicentrs atradās uz Kirgizstānas un Ķīnas robežas. Informācija par cietušajiem un celtņu bojājumiem nebija.

Tā kā kalnos bieži notiek nogruvumi, kas var apdraudēt ceļotāju drošību, pirms došanās kalnos Ārlietu ministrija iesaka iepazīties ar brīdinājumiem, kas ievietoti Uzbekistānas Ārkārtējo situāciju ministrijas mājaslapā un tās kanālā ziņapmaiņas vietnē Telegram.

Valūtas maiņu stingri iesakām veikt tikai autorizētajos valūtas maiņas punktos, kas atrodami viesnīcās, bankās, lidostās, kā arī robežšķērsošanas vietās un muitas struktūrvienībās. Skaidras naudas izņemšana banku automātos iespējama ar VISA un MASTER kartēm. Saskaņā ar Uzbekistānas normatīvajiem aktiem nesertificētas valūtas operācijas ir krimināli sodāmas.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi var ieceļot Uzbekistānā bez vīzas, ja plānotā uzturēšanās valstī nepārsniedz 30 dienas. Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai Uzbekistānā ir jānoformē vīza. Papildu informāciju par ieceļošanas nosacījumiem var saņemt Uzbekistānas vēstniecībā Latvijā. Pasei jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus pēc izceļošanas datuma no valsts.

  • Ikvienam ceļotājam pēc ierašanās valstī trīs darba dienu laikā ir pienākums saņemt pagaidu pierakstu - reģistrēties. Tiem, kuri plāno uzturēties viesnīcā, reģistrāciju veic viesnīcas personāls.
  • Reģistrāciju var neveikt, ja esat ieradušies Uzbekistānā tikai uz brīvdienām un svētku dienām vai arī uz laiku līdz trim darba dienām. Tāpat no reģistrācijas ir atbrīvotas personas, kuru ceļojums Uzbekistānā katrā atsevišķā apdzīvotā vietā nepārsniedz trīs dienas. Šajā gadījumā jāsaglabā dzelzceļa un avio biļetes, lai varētu apliecināt savu uzturēšanos Uzbekistānā.
  • Ja plānots uzturēties pie radiem vai paziņām, uzņemošajai personai ir pienākums trīs darba dienu laikā veikt ārvalstnieka reģistrāciju. To var izdarīt tuvākajā Iekšlietu ministrijas Ieceļošanas – izceļošanas un pilsonības noformēšanas nodaļā saskaņā ar uzņemošās puses dzīvesvietas adresi. Ieteicams iestādē ierasties kopā ar dzīvokļa īpašnieku.
  • Vienlaikus pastāv iespēja uzturēšanos valstī reģistrēt attālināti  portālā Emehmon. Reģistrējoties Emehmon, iepriekš jāvienojas ar uzturēšanās vietas administrāciju, kurā plānots apstāties. Lai reģistrētos portālā, ir jāatver emehmon.uz vietne, reģistrācijas logā jānorāda dati, jāaizpilda Ieceļošanas lapa un jāaprēķina tūristu maksa, norādot maksājumu kartes datus. Apmaksu var veikt tikai ar Uzbekistānas banku izsniegtajām kartēm, tāpēc optimāli, ka to veic uzņemošā puse Uzbekistānā – radinieki, draugi vai naktsmītnes sniedzēji.
  • Ja plānots ceļot uz citu pilsētu un uzturēties tur ilgāk par trim dienām, reģistrācija ir jāveic atkārtoti.
  • Ja reģistrācija netiek veikta, persona var tikt aizturēta, izbraucot no valsts. Par pārkāpumu var noteikt naudas sodu, kā arī ceļotāju izraidīt no valsts.
  • Gadījumos, kad ārvalstnieks pārsniedz pieļaujamo uzturēšanās laiku Uzbekistānā, tam tiek piemērots administratīvais naudas sods.

Uzbekistānas starptautiskajās lidostās (https://mfa.uz/en/pages/tamojenniye-pravila ) ir ieviests muitas “zaļais” un “sarkanais” koridors. “Zaļo” koridoru bez muitas deklarācijas aizpildīšanas var šķērsot, ja skaidras naudas līdzekļi nepārsniedz 2000 ASV dolārus vai to ekvivalentu un netiek ievestas preces, kas ir pretrunā ar Uzbekistānas normatīvajiem aktiem. Papildu informācija pieejama: http://customs.uz.

Papildu informācija par ceļošanu Uzbekistānā pieejama Uzbekistānas oficiālajā tūrisma portālā https://uzbekistan.travel/.

Veselība

Valstī sezonāli ir novērojami akūti zarnu infekciju slimību uzliesmojumi.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā , kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā .

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Uzbekistānā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv .

Pirms došanās ceļā, aicinām savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.