Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Ārlietu ministrija stingri iesaka ceļotājiem neapmeklēt Sudānu. Pēc 2021. gada 25. oktobrī Sudānā īstenotā militārā apvērsuma drošības un iekšpolitiskā situācija valstī ir saspringta un neparedzama. 2023. gada 15. aprīlī izcēlušās smagas sadursmes Sudānas galvaspilsētā Hartūmā un pašlaik tās turpinās vairākos valsts reģionos, ciešot arī civiliedzīvotājiem. Hartūmas lidosta ir slēgta un konsulārā atbalsta sniegšanas iespējas ir ļoti ierobežotas.

Drošības situācija

Tiem Latvijas valstspiederīgajiem, kuri pašlaik atrodas Sudānā, iesakām sekot drošības situācijas attīstībai, palikt iekštelpās, neiesaistīties politiskās aktivitātēs, protesta akciju norišu laikā palikt telpās, ievērot varas iestāžu norādījumus, kā arī apsvērt drošākos izceļošanas veidus. 

Valstī pastāv terorisma un cilvēku nolaupīšanas draudi, tādēļ Ārlietu ministrija iesaka ievērot vislielāko piesardzību vietās, kurās uzturas liels skaits cilvēku. 

Stingri aicinām neapmeklēt  šādus Sudānas reģionus: Sarkanās jūras apgabala pierobežu ar Eritreju, Darforu (Darfur), Abjei reģionu (Abyei), Dienvidu Kurdufānu (Southern Kordofan), Zilās Nīlas (Blue Nile) štatus, Ziemeļu Kurdufānu (Northern Kordofan), Baltās Nīlas (White Nile) apgabalu uz dienvidiem no Kosti-Elubajidas-Ennihūdas (Kosti-El Obeid-En Nahud) ceļa.

Iesakām tikai neatliekamas nepieciešamības gadījumā doties uz rajoniem, kas atrodas uz rietumiem no Ennihūdas (El-Nahud) pilsētas Ziemeļu Kurdufānā (North Kordofan) līdz pat Darforas (Darfur) robežai.

Iespējami lokāli ierobežojumi ceļošanai valsts iekšienē.

Vietējie likumi un paražas

Ceļojot pa Sudānu, stingri iesakām ievērot varasiestāžu norādījumus un vietējos likumus, tostarp cienot vietējās tradīcijas.

Ceļotājiem Sudānā vienmēr līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments vai tā kopija. Ceļojot no vienas pilsētas uz otru, ir jāsaņem drošības iestāžu atļauja.

Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargs sods.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Sudānā ir jānoformē vīza Sudānas vēstniecībā Zviedrijā. Pasei ieceļošanas brīdī ir jābūt derīgai vismaz sešus mēnešus.

Visiem ārvalstniekiem 3 dienu laikā no ierašās Sudānā brīža jāreģistrējas Iekšlietu ministrijas Ārvalstnieku departamentā. Vairumā gadījumu šo reģistrāciju veic viesnīcas, tomēr aicinām pārliecināties, vai tas ir iekļauts izmitināšanas pakalpojumā.

Ieceļošana Sudānā ir liegta, ja ceļošanas dokumentā  ir Izraēlas vīza vai Izraēlas ieceļošanas/izceļošanas spiedogi.

Amerikas Savienotās Valstis (ASV), pamatojoties uz drošības situāciju pasaulē, no 2016. gada 21. janvāra ir ieviesušas izmaiņas ASV Elektroniskās ceļošanas atļaujas sistēmā (Electronic System for Travel Authorization, ESTA). Šīs izmaiņas skar tos ārvalstniekus, tai skaitā Latvijas pilsoņus, kas, sākot ar 2011. gada 1. martu, ir apmeklējuši Irāku, Irānu, Sīriju vai Sudānu, vai arī ir šo valstu izcelsmes. Minētās personas nevar izmantot ASV Bezvīzu programmas (Visa Waver Programme) priekšrocības un saņemt ceļošanas atļauju ESTA – ieceļošanai ASV ir jāsaņem vīza.

Vairumam ārvalstnieku nepieciešama arī Izceļošanas vīza no Sudānas, ko ir iespējams noformēt lidostā pirms izlidošanas, tomēr lūdzam precizēt šo jautājumu iepriekš, saskaņojot ar ielūdzēju.  

Veselība

Sudānā atcelti ar Covid-19 saslimšanu saistītie ieceļošanas ierobežojumi un personām , ieceļojot valstī, nav jāuzrāda Covid-19 vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts, kā arī nav jāievēro pašizolācija pēc ieceļošanas.

Atsevišķām aviokompānijām var būt atšķirīgas prasības attiecībā uz Covid-19 testa prasībām un personīgo aizsarglīdzekļu – aizsargmasku un cimdu lietošanu. Lūdzam šos jautājumus precizēt pirms plānotā lidojuma.

Sudānā nereti tiek konstatēti nopietni holēras, Čikungunjas vīrusa, homeorāģiskā drudža uzliesmojumi, inficēšanās avots var būt gan insektu kodumi, gan dzeramā ūdens kvalitāte.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā , kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, informējam, ka konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Pirms došanās ceļā, aicinām savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrāVienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Lūdzam ņemt vērā, ka varas iestāžu piemēroto noteikumu dēļ ārvalstu pārstāvniecību darbībai Sudānā, to iespējas sniegt palīdzību ir ierobežotas.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.