❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Ruandas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Kigali starptautiskā lidosta ir atvērta. Sauszemes robežas šķērsošana ir ierobežota.

Visiem ieceļotājiem, neatkarīgi no vakcinācijas statusa, jāuzrāda negatīvs Covid-19 testa rezultāts, kurš veikts ne agrāk kā 72 stundas pirms lidojuma uz Ruandu. Testa rezultātam jāiekļauj apzīmējums “PCR”. No testa prasības atbrīvoti bērni, jaunāki par 5 gadiem. Arī tranzīta pasažieri nav atbrīvoti no testa prasības.

Visiem ieceļotājiem jāaizpilda pasažiera tiešsaistes forma, kurā jānorāda personas dati, ceļošanas, testa un uzturēšanās vietas informācija. Šeit.

Ieceļojot tiks veikts Covid-19 tests, kura rezultātus gaidot, 24 stundas jāpavada pašizolācijā vienā no Ruandas valdības norādītajām viesnīcām. Testa izdevumi, kā arī uzturēšanās viesnīcā jāsedz no personīgajiem līdzekļiem. Šī prasība attiecas arī uz vakcinētiem pasažieriem. Negatīva Covid-19 testa rezultāta gadījumā persona var pamest valdības norādīto viesnīcu, bet savā uzturēšanās vietā jāievēro vēl 7 dienas pašizolācija, kuras beigās jāveic atkārtots Covid-19 tests.

Tranzīta pasažieriem ieceļojot tiek veikts Covid-19 tests, ja tranzīta laiks pārsniedz 12 stundas.

Izceļojot no Ruandas, jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, veikts ne agrāk kā 72 stundas pirms iekāpšanas lidmašīnā. Personas bez testa rezultāta netiek ielaistas lidostā. No testa prasības atbrīvoti bērni, jaunāki par 5 gadiem.

Savlaicīgi testu rezervēt un apmaksāt iespējams caur Ruandas biomedicīnas centra tīmekļa vietni .

Visā Ruandā noteikta komandantstunda no 21:00 līdz 4:00. Pārvietoties Kigali un apkārtnē ir apgrūtinoši valsts noteikto ierobežojumu dēļ. Atsevišķos tūrisma apskates objektos ieeja iespējama tikai ar negatīviem Covid-19 testiem, veiktiem pēdējo 72 stundu laikā.

Lai valstī ierobežotu vīrusa izplatību, obligāta prasība ir  sejas aizsargmasku lietošana un sociālās distancēšanās ievērošana.

Ruandas valdības izstrādātās ieceļošanas vadlīnijas atrodamas šeit.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Situācija Ruandā kopumā vērtējama kā droša, un noziedzības līmenis ir samērā zems. Tomēr jāievēro piesardzība, lai nekļūtu par laupīšanas upuri, īpaši valsts galvaspilsētā Kigali, kur pēdējo mēnešu laikā ir palielinājies laupīšanas un zādzības gadījumu skaits. Tāpat iesakām ceļotājiem izvairīties no masveida publisku pasākumu apmeklēšanas.

Aicinām neapmeklēt arī Ruandas pierobežas rajonus ar Burundi Republiku un Kongo Demokrātisko Republiku, kur saglabājās nestabila drošības situācija. Robežkontroles punkti var tikt slēgti pēkšņi un bez iepriekšēja brīdinājuma.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Ruandā ir nepieciešama vīza. Sākot no 2018. gada 1. janvāra Latvijas pilsoņi var saņemt īstermiņa vīzu ar termiņu līdz  30 dienām, ieceļojot  Ruandā. Samaksa par vīzas saņemšanu ir 30.00 ASV dolāri. Ieceļošanas brīdī pasei ir jābūt derīgai vismaz sešus mēnešus. Lai saņemtu sīkāku informāciju par ieceļošanas noteikumiem Ruandā, aicinām sazināties ar Ruandas vēstniecību Nīderlandē.

Veselība

Pēc Ebola vīrusa uzliesmojuma 2018.gada augustā Kongo Demokrātiskajā Republikā (KDR) Ruandas varas iestādes ir ieviesušas papildu pārbaudes visos iebraukšanas punktos, tostarp sauszemes robežās un lidostās. Īpašas prasības paliek spēkā attiecībā uz personām, kas vēlas iekļūt Ruandā no Ebola vīrusa skartajiem KDR apgabaliem.

Valstī pastāv augsts malārijas risks.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi. Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.