Latvijas nelokāmā apņemšanās ievērot ANO Statūtu principus un mērķus, kā arī uzticība daudzpusējai sadarbībai ir mūsu virzītājspēks 2025. gada ANO Drošības padomes vēlēšanās dalībai padomē no 2026. līdz 2027. gadam. Latvija iestājas par visu ANO dalībvalstu neatkarību un teritoriālo nedalāmību.
Atjaunināts: 07.04.2025.
Pasaule šobrīd saskaras ar daudziem vienlaicīgiem izaicinājumiem, kas sniedzas tālu pāri valstu robežām. Latvija uzskata, ka ir svarīgi sadarboties ar ANO dalībvalstīm, reģionālajām organizācijām un pilsonisko sabiedrību, lai stiprinātu noturību, veicinātu ilgstošu mieru un drošību, panāktu ilgtspējīgu attīstību un neatstātu nevienu novārtā.
Latvija uzskata, ka konfliktu novēršanai, civiliedzīvotāju aizsardzībai bruņotos konfliktos un mierīgai strīdu risināšanai arī turpmāk jābūt ANO galvenajai prioritātei, tostarp izmantojot mediāciju un miera uzturēšanu.
Latvija iestājas par ANO Drošības padomes lielāku atbildību, saskaņotību un atklātību. Latvija atbalsta ANO Drošības padomes reformas, lai palielinātu tās efektivitāti starptautisko problēmu risināšanā.
Latvija aizstāv starptautisko tiesisko kārtību. Latvija stingri atbalsta starptautisko tiesību pārkāpēju saukšanu pie atbildības un cīņu pret nesodāmību kā priekšnoteikumus taisnīgam un ilgtspējīgam mieram.
Latvija atzīst, ka steidzami ir nepieciešama atbildīga rīcība, lai sasniegtu Ilgtspējīgas attīstības mērķus. Ilgtermiņa noturības uzlabošana ir sevišķi svarīga, cīnoties ar pieaugošo klimata krīzi un jūras līmeņa celšanos.
Latvija turpinās darboties daudzpusējā sistēmā, lai stiprinātu solidaritāti un kopīgus centienus, atbalstot neaizsargātās sabiedrības grupas un jaunattīstības valstis, kuras ietekmē politiskā un sociālā spriedze, nabadzība, vides un ar ūdens pieejamību saistītie izaicinājumi.
Latvija, kas jau ilgstoši iestājas par dzimumu līdztiesību, sieviešu izglītības un līdzdalības iespēju veicināšanu, novērtē programmas “Sievietes, miers un drošība” izšķirošo lomu starptautiskā miera un ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanā. Latvija turpinās iestāties par sieviešu tiesību aizsardzību, tostarp sniedzot atbalstu seksuālās vardarbības upuriem bruņotos konfliktos.
Digitālie risinājumi valsts pārvaldē padara pārvaldību daudz efektīvāku un pieejamāku. Tehnoloģijām un inovatīviem digitālajiem rīkiem ir transformatīva ietekme cīņā ar klimata pārmaiņām un dabas resursu pārvaldībā. Latvija uzskata, ka digitālās plaisas mazināšana starp valstīm, pilsētām un lauku apvidiem, dzimumu un vecuma grupām ir atslēga uz noturību un iespējām visiem.
Lai gan tehnoloģiju attīstība sniedz iespējas un savieno, tā arī rada jaunus draudus mieram un drošībai, piemēram, manipulācijas ar informāciju, dezinformācijas izplatību un kiberdraudus. Digitālās prasmes, informācijas un mediju pratība nodrošina pirmo aizsardzības līniju. Latvija turpinās aktīvi iesaistīties drošības jautājumu risināšanā digitālajā un informācijas telpā, tostarp mākslīgā intelekta jomā.