❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 straujo izplatību pasaulē Omānas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Omānā atļauts ieceļot tūristiem, kas ir veikuši pilnu vakcinācijas kursu pret Covid-19, un pēc vakcinācijas pabeigšanas pagājušas pilnas 14 dienas. Personai ir jāuzrāda vakcinācijas sertifikāts ar QR kodu. Tūristi līdz 18 gadu vecumam ir atbrīvoti no Covid-19 vakcinācijas sertifikāta uzrādīšanas prasības.

Ārvalstniekiem jābūt noformētai starptautiskai veselības apdrošināšanas polisei, kas sedz Covid-19 ārstniecības izdevumus vismaz mēnesim.

Detalizēta informācija par ieceļošanu un Omānā atzīstajām vakcīnām ir pieejama Omānas lidostas mājaslapā.

Pirms ceļojuma aicinām arī pārliecināties pie lidsabiedrības, ar kuru plānojat lidot, vai nepastāv papildu prasības ceļošanai. Iespējams, lidsabiedrības var pieprasīt uzrādīt negatīvu PCR testu pirms iekāpšanas lidmašīnā.

Valstī pastāv vairāki ierobežojumi, tādēļ aicinām interesentus ar tiem iepazīties savlaicīgi. Valstī ir noteikta obligāta sejas aizsargmasku nēsāšana publiskās vietās.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Ņemot vērā globālā terorisma draudus pasaulē un saspīlējumu reģionā, Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem ievērot piesardzību, īpaši, ja atrodaties Omānas un Jemenas robežas tuvumā, kā arī uzturoties sabiedriskās vietās. Aicinām izvairīties no demonstrācijām un neuzturēties vietās, kur vienlaikus pulcējas liels cilvēku skaits.

Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem, kuri plāno apmeklēt vai jau atrodas Omānā, rūpīgi sekot vietējos plašsaziņas līdzekļos izplatītajai informācijai par gaidāmajiem laika apstākļiem, kā arī ievērot atbildīgo Omānas dienestu ieteikumus par evakuāciju. Vienlaikus aicinām ceļotājus savlaicīgi sazināties ar tūrisma operatoriem un aviokompānijām, lai pārliecinātos, vai laika apstākļi neietekmē plānoto avioreisu grafiku.

Ir saņemtas ziņas, ka dažiem ceļotājiem ir liegts ieceļot Omānā no Apvienotajiem Arābu Emirātiem caur Hatas robežas šķērsošanas punktu (the Hatta crossing). Ja plānojat ceļot uz Omānu pa sauszemes ceļiem, iesakām sazināties ar vietējiem imigrācijas dienestiem, lai izvēlētos alternatīvu maršrutu.

Adenas līcī un Indijas okeānā pastāv pirātisma draudi.

Vietējie likumi un paražas

Omānas likumi un paražas atšķiras no Latvijā ierastā, tādēļ Ārlietu ministrija aicina ceļotājus pirms Omānas apmeklējuma rūpīgi ar tiem iepazīties – jo īpaši, apmeklējot valsti svētā mēneša Ramadāna laikā.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Sākot no 2020. gada decembra Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem vīza ieceļošanai Omānā nav nepieciešama, ja iebraukšanas mērķis ir tūrisms un uzturēšanos dienu skaits Omānā nepārsniedz 10 dienas. Personām ir jābūt apstiprinātai viesnīcas rezervācijai, veselības apdrošināšanai un lidojuma rezervācijai abos virzienos. Detalizētāka informācija ir pieejama Omānas Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē.

Ja uzturēšanās laiks Omāna pārsniedz 10 dienas Latvijas pilsoņi, kas Omānā plāno ieceļot tūrisma nolūkos, vīzai var pieteikties elektroniski (E-Visa). Elektroniskās vīzas pieteikums atrodams Omānas policijas tīmekļa vietnē. Latvijas pilsoņi īstermiņa ieceļošanas vīzu ar 14 dienu derīguma termiņu var saņemt arī, ielidojot Sēbas starptautiskajā lidostā (Seeb International Airport).

Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai Omānā ir nepieciešama vīza. Informācija par Omānas pārstāvniecībām ārvalstīs ir pieejama Omānas Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē.

Pasei ieceļošanas brīdī ir jābūt derīgai vismaz sešus mēnešus. Ceļotājiem vienmēr līdzi jānēsā personu apliecinošs dokuments (pase).

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi. Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, tad konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības valstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.