Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Ņemot vērā saspringto iekšpolitisko un drošības situāciju valstī pēc 2021. gada 1. februārī notikušā militārā apvērsuma, kā arī lielā daļā valsts ieviesto kara stāvokli, kas būtiski apgrūtina iespēju sniegt konsulāro palīdzību, Ārlietu ministrija stingri aicina neceļot uz Mjanmu.

Drošības situācija

Pēc 2021. gada 1. februārī notikušā valsts apvērsuma, drošības situācija Mjanmā ir būtiski pasliktinājusies. Visizteiktāk ieilgusī pretestība starp militāro varu un tai opozīcijā esošajām organizācijām izpaužas bruņota konflikta veidā, kura intensitāte katrā Mjanmas pavalstī ir atšķirīga. Visnedrošākā situācija joprojām saglabājas pavalstīs ar lielu etnisko minoritāšu īpatsvaru un teritorijās, kas robežojas ar Taizemi, Laosu, Indiju, Bangladešu un Ķīnu. Pēdējā laikā ir pasliktinājusies drošības situācija arī varas kontrolētajās lielākajās apdzīvotajās vietās. Lai arī lielākoties par uzbrukumu mērķiem kalpo bruņoto spēku objekti un esošās militārās varas pārstāvji vai atbalstītāji, uzbrukumu epicentrā var nonākt arī civiliedzīvotāji un tūristi, jo par uzbrukumu mērķiem var kalpot arī sabiedriskas vietas.

Valstī ir noteikti dažādi ierobežojumi personu brīvai kustībai un runas brīvībai, kā arī novēroti traucējumi interneta un citu saziņas tīklu darbībā. Valstī ir aizliegts fotografēt un filmēt demonstrāciju norisi, policijas un militārpersonu amatpersonas un ēkas, kā arī valdības un militārus objektus. Kopš apvērsuma vairākos desmitos Mjanmas apgabalu ir noteikts kara stāvoklis, saskaņā ar kuru bruņoto spēku komandieriem ir dotas administratīvās un kārtības nodrošināšanas pilnvaras, kā arī nodotas tiesu iestādes funkcijas.

Mjanma atrodas seismiski aktīvā zonā, iespējamas zemestrīces.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Ja pretēji Ārlietu ministrijas ieteikumam izlemjat doties uz Mjanmu, Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ir nepieciešama vīza ieceļošanai Mjanmā. Vīzu tūrisma vai biznesa mērķiem iespējams noformēt tiešsaistē: https://evisa.moip.gov.mm/tourist/message, pieteikuma apstrādes laiks aizņem ne mazāk kā 3 darba dienas, elektroniskās vīzas izmantošanas nosacījumi aprakstīti pieteikšanās saitē. Tāpat informācija par vīzas noformēšanas kārtību ir pieejama Mjanmas vēstniecības Krievijā, Maskavā mājaslapā.

Pasei ieceļošanas brīdī jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus.

Ieceļojot tiek vizuāli novērtēts personas veselības stāvoklis, veikta ķermeņa temperatūras mērīšana, kā arī aizdomu gadījumā var tikt veikts Covid-19 tests, izmaksas sedzot no personīgajiem līdzekļiem.  Ārzemniekiem, ieceļojot Mjanmā, ir jābūt noformētai medicīniskajai apdrošināšanai, kas sedz arī ar Covid-19 saslimšanu saistītās izmaksas. Dažāda veida apdrošināšanu iespējams iegādāties Mjanmas apdrošināšanas sabiedrībā.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centra mājaslapā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv.

Pirms došanās ceļā lūdzam savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, tad konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības valstu pārstāvniecībās. Nestabilās politiskās un drošības situācijas dēļ konsulārās palīdzības sniegšana valstī var būt ierobežota.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.