Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Drošības situācija

Kolumbija atrodas seismiski aktīvā zonā, aicinām ceļotājus sekot līdzi aktuālajai informācijai vietējos plašsaziņas līdzekļos. Tāpat valstī ir iespējamas stipras lietusgāzes un to izraisīti plūdi.

Valstī ir augsts noziedzības līmenis, kā arī pastāv cilvēku nolaupīšanas draudi. Pēc 2019.gada 21.novembrī notikušā vispārējā streika  galvaspilsētā Bogotā un citās lielākajās pilsētās turpinās protesti. Lai arī komandantstunda Bogotā ir atcelta un kopumā situācija ir mierīga, iesakām ceļotājiem izvairīties no atrašanās protestu un masu pulcēšanās vietās, kā arī nomaļos rajonos. Jārēķinās ar būtiskiem traucējumiem sabiedriskā transporta kustībā. Neizmantot taksometrus uz ielas, bet to pakalpojumus lietot izmantojot aplikācijas  "Ūber”“Easy Taxi” vai “Tappsi”. Aicinām saglabāt modrību, izvairīties no vietām, kur notiek demonstrācijas, sekot līdzi informācijai vietējos plašsaziņas līdzekļos par drošības situācijas attīstību, kā arī pārliecināties par dzīvesvietas drošību.

Galvenie valsts autoceļi ir droši satiksmei dienas laikā. Amazonas (Amazonas), Vaupesas (Vaupes) un Gvainijas (Guainía) departamentu galvaspilsētas ir sasniedzamas tikai ar gaisa satiksmi, jo šajos reģionos nav ceļu infrastruktūras.

Saistībā ar pastāvošajiem drošības riskiem aicinām ceļotājus nedoties uz lauku un pilsētu teritorijām – Narinjo (Nariño), Buenaventuru (Buenaventura) un Tumako (Tumaco) ostas pilsētām un to apkārtnēm,  Kauka (Cauca), Putumajo (Putumayo), Kaketas (Caquetá), Meta, Gvavjari (Guaviare), Katatumbo (Catatumbo) un Vičadas (Vichada) reģioniem Santanderas apgabalā, Antiokijas (Anioquia) ziemeļu un Bolivāras (Bolivar) dienvidu reģioniem.  Pastāv risks jūsu drošībai jebkurā vietā, kur notiek narkotisko vielu  ražošana un transportēšana.

Aicinām ievērot piesardzību un neko neņemt no nepazīstamām personām, tā kā aplaupīšanām un uzbrukumiem bieži tiek izmantota apdullinoša viela skopolamīns, kura ietekmē cilvēks zaudē gribu un/vai samaņu. Skopolamīns var būt pievienots ēdienam, dzērieniem, cigaretēm vai pat uz papīra lapām/reklāmām.

Iesakām neapmeklēt reģionus 5 km attālumā no Venecuēlas robežas un no Ekvadoras robežas, izvairīties no Kolumbijas–Venecuēlas sauszemes robežas šķērsošanas, kā arī, nešķērsot Kolumbijas-Ekvadoras robežu pa sauszemi. Ceļojot robežas tuvumā, sekot līdzi vietējo iestāžu norādēm. Tāpat aicinām sekot līdzi vietējo iestāžu norādēm arī, ja ir plānots ceļojums ārpus valsts lielākajām pilsētām, kā arī, ja atrodaties protestu norises vietās.

Vietējie likumi un paražas

Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargi sodi.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi Kolumbijā drīkst ieceļot un uzturēties līdz 180 dienām gadā bez vīzas, ja ceļojuma mērķis ir īslaicīga privāta vizīte vai tūrisms. Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai Kolumbijā ir nepieciešama vīza, un tā jānoformē Kolumbijas vēstniecībā Varšavā. Pasei ir jābūt derīgai vismaz sešus mēnešus.

Lai saņemtu sīkāku informāciju par ieceļošanas noteikumiem Kolumbijā, aicinām sazināties ar Latvijā akreditēto Kolumbijas Republikas vēstniecību Varšavā.

Veselība

Vēršam uzmanību uz Kolumbijas Veselības ministrijas rekomendāciju ne vēlāk kā 10 dienas pirms ieceļošanas Kolumbijā veikt vakcināciju pret dzelteno drudzi. Brīdinām ceļotājus, kas dodas uz Karību jūras baseina un Dienvidamerikas valstīm, tostarp Kolumbiju, par Zikas vīrusa, Čikungunjas un Denges drudža uzliesmojumiem un aicina ievērot individuālus profilakses pasākumus. Detalizēta informācija par Zikas vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) tīmekļa vietnē: http://www.who.int/topics/zika/en/, kā arī Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra tīmekā vietnē: http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/zika_virus_infection/Pages/index.aspx.

Papildu informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

Aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv. Tāpat iespējams sazināties ar Latvijas goda konsulu Ms Marta Cristina Arango Echavarria, pa e-pastu: consuladoletonia@gmail.com, vai tālruņa numuru +573005630779.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Pirms došanās ceļā lūdzam savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.