Ziņas Atbalsts Ukrainai
Ārlietu ministrijas logo

Eiropas Savienības sankciju apiešanas apkarošana ir kopīgs ES dalībvalstu uzdevums, īpaši to, kuras, robežodamās ar Krieviju, atrodas sankciju īstenošanas priekšpostenī. Lai veicinātu turpmāko sadarbību, pierobežas valstis – Igaunija, Latvija, Lietuva, Polija, Somija  un Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas (EBTA) dalībvalsts Norvēģija – no 15. līdz 17. maijam tikās Helsinkos.

ES ir izrādījusi apņēmību un solidaritāti, reaģējot uz neizprovocēto Krievijas agresijas karu pret Ukrainu kopš 2022. gada februāra. ES ir pieņēmusi svarīgus lēmumus sankciju jomā un pēdējos 15 mēnešos pakāpeniski palielinājusi spiedienu uz Krieviju, ieviešot jaunus ierobežojošus pasākumus. Ņemot vērā sankciju efektivitāti, Krievija ir izstrādājusi dažādus to apiešanas paņēmienus.

Lielākā daļa ES tirdzniecības plūsmas, tostarp ES eksportētās sankcijām pakļautās preces, caur ārējās robežas valstīm un Krieviju tiek nogādātas galamērķī – kādā no trešajām valstīm. Tādējādi valstīm pie ES/EBTA ārējās robežas ir kopīgs  uzdevums un svarīgākā loma ES sankciju piemērošanā un tādu preču kontrolē, kuras ieved vai izved no ES dalībvalstīm, tostarp arī preces, kas pie robežas nogādātas no citām ES valstīm. Ārējās robežas valstis ir nonākušas unikālā un izaicinājumiem pilnā situācijā, un tādēļ šo valstu iestāžu pastāvīgai ciešai sadarbībai un vienotai rīcībai ir īpaša nozīme, lai turpinātu risināt jautājumus saistībā ar izvairīšanos no sankciju izpildes un to apiešanu. Jānorāda, ka stingrai un vienotai sankciju īstenošanai ir izšķiroša nozīme, lai tās iedarbotos efektīvi un atbilstīgi. 

Triju dienu diskusijā iesaistījās valstu kompetentās iestādes, kas atbild par sankciju īstenošanas koordināciju nacionālā līmenī un izsniedz atļaujas (piem., eksporta licences, atļaujas maksājumu veikšanai), un pierobežas valstu muitas iestāžu darbinieki. Sanāksmē piedalījās arī ES prezidējošās valsts Zviedrijas un Eiropas Komisijas (Eiropas Biroja krāpšanas apkarošanai – OLAF) pārstāvji. Dalībnieki sprieda, kā pastiprināt pasākumus, kuru mērķis ir novērst Krievijai un Baltkrievijai noteikto ES sankciju apiešanu.

Dalībnieki vienojās padziļināt sadarbību sankciju īstenošanas jautājumos, stiprināt vienotu muitas kontroles piemērošanu, darboties, lai saskaņotu atļauju izsniegšanu, un paplašināt regulāru informācijas un paraugprakses apmaiņu. Rezultātā puses nolēma izstrādāt kopīgus ieteikumus uzņēmējiem, lai varētu konstatēt sankciju pārkāpumus un apiešanu.

Sanāksme noslēdzās ar domu apmaiņu par eksporta kontroles jautājumiem. 

Helsinkos 2023. gada 17. maijā

Somija

Igaunija

Latvija

Lietuva

Polija

Norvēģija

Zviedrija