2025. gada 18. jūlijā Liepājā notika Latvijas un Lietuvas ārlietu ministriju vadību pārstāvju un ekspertu ikgadējais neformālais seminārs. Atklājot semināru, Ārlietu ministrijas politiskais direktors Ivars Lasis uzsvēra tradicionāli tuvās Latvijas un Lietuvas kaimiņu attiecības un sadarbību kā reģiona, tā ES, NATO un citos starptautiskos formātos, kas jo īpaši būtiski ir šodienas ģeopolitiskajā situācijā.
Semināra dalībnieki augstu novērtēja ciešo Baltijas valstu un Ziemeļvalstu sadarbību NB8 formātā, īpaši reģiona drošības un noturības stiprināšanā, atbalstā Ukrainai un Krievijas ierobežošanā, vienlaikus saredzot potenciālu NB8 sadarbības attīstīšanā arī citās jomās. Viedokļu apmaiņā par Eiropas Savienības aktualitātēm tika pārrunāta gatavošanās Lietuvas un Latvijas ES Padomes prezidentūrām 2027. un 2028. gadā, kā arī mūsu intereses, plānojot jauno ES daudzgadu budžetu.
Sarunās īpaši tika uzsvērta ciešu transatlantisko attiecību izšķirošā nozīme visas Eiroatlantiskās telpas drošībā un aizsardzībā, tostarp ASV klātbūtnes Eiropā un tās atbalsta Ukrainai kritiskā nozīme. Tika pausta nemainīga apņemšanās turpināt NATO alianses stiprināšanu un ieguldījumu kāpināšanu aizsardzībā, militārās industrijas un spēju attīstīšanu, kā arī NATO-ES sadarbības attīstīšanu.
Tāpat tika diskutēts par Baltijas valstu perspektīvām un interesēm ANO, tostarp kontekstā ar Latvijas ievēlēšanu ANO Drošības padomē. Lietuvas kolēģi dalījās ar pieredzi ANO Drošības Padomē 2014.–2015. gadā, ņemot vērā, ka Ukrainas jautājums ANO DP darba kārtībā ir aktuāls un nozīmīgs. Tika pārrunātas arī Latvijas prioritātes ANO Drošības Padomē un šī brīža ANO aktualitātes. Latvijas un Lietuvas amatpersonas pauda apņemšanos stiprināt Baltijas valstu un NB8 sadarbību starptautiskajās organizācijās.
Abu valstu delegācijas apmeklēja Latvijas Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku mācību centru un Baltijas valstu Ūdenslīdēju skolu, kur tika iepazīstinātas ar to darbu un sadarbību ar starptautiskajiem partneriem.
Semināru jau devīto gadu rotācijas kārtībā organizē Latvijas un Lietuvas ārlietu ministrijas. Tā mērķis ir sekmēt abu valstu ārlietu dienestu vadību un ekspertu sadarbību, pārrunāt reģionālās un starptautiskās dienas kārtības aktualitātes, kā arī koordinēt pozīcijas kopīgu interešu aizstāvībai ES, NATO, ANO un citos starptautiskos formātos.