No 2025. gada 21. līdz 29. aprīlim Latvijas Universitātes Lībiešu institūta direktors Valsts Ernštreits Latviju pirmo reizi pārstāvēja ANO Pastāvīgajā pirmiedzīvotāju forumā, kas norisinājās ANO galvenajā mītnē Ņujorkā, ASV. Viņš foruma dalībniekus iepazīstināja ar lībiešiem saistītiem jautājumiem, pamatiedzīvotāju organizāciju un jaunajām globālajām politikas iniciatīvām valodu tehnoloģiju jomā, tostarp UNESCO veidoto “Globālo ceļa karti daudzvalodības nodrošināšanai digitālajā laikmetā”.
Latvija ir viena no trijām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kurā ir pirmiedzīvotāju kopiena ar likumā nostiprinātu statusu – lībieši, un tā forumā pārstāvēta pirmo reizi. Šī gada aprīlī V. Ernštreits tika ievēlēts kā Latvijas pārstāvis pastāvīgā locekļa statusā uz foruma nākamo darbības periodu 2026.-2028. gadam.
Lai veicinātu izpratni par pirmiedzīvotāju valodas izzušanas draudiem, Latvijas pārstāvis forumā uzsvēra nepieciešamību pievērst sabiedrības uzmanību attiecīgajiem jautājumiem, piedaloties pirmajā globālajā pirmiedzīvotāju valodu aptaujā, ko kopīgi izstrādājušas Desmitgades globālā rīcības plāna (2022-2032) ekspertu grupas.
Latvijas pārstāvis ciešā sadarbība ar Refatu Čubarovu (Refat Chubarov), kurš pārstāv Ukrainu un Krimas tatārus, uzsvēra Latvijas nelokāmo atbalstu ANO Pirmiedzīvotāju tiesību deklarācijā noteiktajam aizliegumam karadarbībai un militārām aktivitātēm pirmiedzīvotāju teritorijās. Tas attiecināms gan uz Eiropu, tostarp Ukrainu, pret kuru Krievija īsteno tās agresijas karu, gan citām pasaules vietām.
V. Ernštreita dalība forumā atbalstīta publiskās diplomātijas programmas Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomes lobija kampaņas ietvarā. Tās mērķis ir nodrošināt Latvijas ievēlēšanu ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027. gadam, kur uz vēlētā locekļa vietu Latvija kandidē pirmo reizi. Kampaņas moto ir “Kopā par mieru un noturību”. Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un veicināšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.
Dalību atbalstīja arī Latvijas Universitātes Lībiešu institūts, kas ir 2018. gadā izveidota pētnieciska iestādes Latvijas pirmiedzīvotāju – lībiešu – un to mantojuma pētniecībai, kā arī kritiski apdraudēto pirmiedzīvotāju valodu ilgtspējas un noturības jautājumu pētniecībai.
Informācijai
ANO Pastāvīgais pirmiedzīvotāju forums (United Nations Permanent Forum on Indigenous Issues) izveidots 2000. gadā ar mērķi paaugstināt izpratni par pirmiedzīvotāju kultūras saglabāšanu, attīstību un integrāciju kultūras, politiskajos un citos procesos. Tas kļuvis par galveno platformu pirmiedzīvotāju tiesību veicināšanai visā pasaulē.
2022. gadā tika izveidots UNESCO Desmitgades globālais rīcības plāns (2022-2032), lai palielinātu izpratni par pirmiedzīvotāju valodu izzušanas draudiem un mobilizētu starptautisko sabiedrību tūlītējiem aizsardzības pasākumiem.
“Desmitgades globālā rīcības plāna” īstenošanai tika izveidotas četras ekspertu darba grupas, kas izveidotas, lai sniegtu padomus saistībā ar pirmiedzīvotāju valodas aizsardzības pasākumiem. Ekspertu grupas digitālās vienlīdzības veicināšanai līdzpriekšēdētājs ir Latvijas lībiešu kopienas pārstāvis Valts Ernštreits. Mazāk nekā 2% no pirmiedzīvotāju valodām ir izmantojamas tiešsaistē – lokalizētās programmatūrās un tīmekļavietnēs, tulkošanas un runas pārveides tekstā pakalpojumos, un satura regulēšanas algoritmos.
Pirmajā globālā pirmiedzīvotāju valodu aptauja norisināsies līdz 2025. gada 11. jūlijam.