Diskusija “Informācijas integritātes aizsargāšana: stratēģiju apzināšana”

2024. gada 22. martā ANO Cilvēktiesību padomes 55. sesijas laikā Latvijas, Lietuvas un Ukrainas pārstāvniecības ANO Ženēvā rīkoja diskusiju “Informācijas integritātes aizsargāšana: stratēģiju apzināšana”.

Diskusijas dalībnieki uzrunāja starptautisko kopienu Ženēvā par ANO dalībvalstu pieejām informācijas integritātes aizsargāšanā un cīņā pret dezinformāciju mūsdienu tehnoloģiju straujās attīstības un aktuālo ģeopolitisko izaicinājumu kontekstā.

Ukrainas Stratēģiskās komunikācijas un informācijas drošības centra dibinātāja Ļ.Tsibulska runāja par dezinformācijas apkarošanu bruņotu konfliktu situācijā un vērsa uzmanību uz Krievijas dezinformācijas metodēm, kas kļuvušas par Krievijas kara pret Ukrainu neatņemamu sastāvdaļu, tādējādi sekmējot sabiedrības polarizēšanu Ukrainā un novirzot pasaules uzmanību no Krievijas uzbrukuma sekām valstī.

Latvijas Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta vadītājs Dr. R. Bambals uzsvēra dezinformācijas apkarošanas visaptverošu stratēģiju nepieciešamību valstu līmenī ar uzsvaru uz visas sabiedrības iekļaujošu pieeju. Šajā kontekstā ir būtiski stiprināt sabiedrības spējas risināt arī dezinformācijas negatīvo ietekmi uz ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu, klimata izmaiņu apzināšanu un bruņotu konfliktu novēršanu. Akcentējot sabiedrību digitālās, mediju un informācijas pratības nozīmi, starpvaldību organizācijas International IDEA Digitalizācijas un demokrātijas programmas vadītājs A. F. Gibaja norādīja uz dezinformācijas negatīvo ietekmi uz vēlēšanu procesiem, tostarp uz viltus ziņu, informācijas kā ietekmes ieroča un tā dēvēto politisko influenceru negatīvo lomu.

Latvija, kandidējot uz nepastāvīgā locekļa vietu ANO Drošības padomē, iestājas par digitālo tehnoloģiju drošību, ilgtspēju un attīstību. Kopā ar partneriem Latvija veicina digitālās vides noturību pret potenciāliem mākslīgā intelekta sekmētiem riskiem informācijas integritātei.

Projekts finansēts no Latvijas kandidatūras lobija kampaņas dalībai ANO Drošības padomē 2026. – 2027. gadā.