Ziņas
Edgara Rinkēviča darba vizīte Austrālijā

Kanberā, 18. jūnijā, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tikās ar Austrālijas ārlietu ministri Džūliju Bišopu (Julie Bishop), ar kuru pārrunāja abu valstu politisko un ekonomisko, kā arī līdzšinējo sadarbību starptautiskajās organizācijās. Ministri pievērsās arī Eiropas Savienības (ES) un Austrālijas savstarpējo attiecību jautājumiem.

 „Vēlamies sagaidīt vairāk austrāliešu studentu Latvijā. Tāpēc meklējam iespējas noslēgt sadarbības memorandu par Darba brīvdienu shēmu,” uzsvēra E. Rinkēvičs. Ministri izteica apņemšanos aktīvi strādāt pie darba brīvdienu līguma pabeigšanas jau šogad, lai abu valstu studenti varētu ieceļot, studēt un strādāt gan Austrālijā, gan Latvijā. Līguma mērķis ir sekmēt jauniešu mobilitāti un apmaiņu, sadarbību un partnerību starp Latviju un Austrāliju, kā arī attīstīt iespējas abu valstu jauniešiem mācīties, strādāt vai iegūt praktisko pieredzi un pilnveidot citas valsts valodas un kultūras zināšanas. Līgums paredzētu vienkāršot administratīvās procedūras, lai abu valstu pilsoņi varētu uzturēties otrā valstī.

E. Rinkēvičs uzsvēra līdzšinējo veiksmīgo abu valstu sadarbību starptautiskajās organizācijās un aicināja Austrāliju atbalstīt Latvijas iestāšanos Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD) 2016. gada sākumā, kad Latvija pabeigs iestāšanās sarunu procedūru OECD. Ministrs pauda Latvijas atbalstu ciešākai ES un Austrālijas sadarbībai Āzijas un Okeānijas reģionos, kas nodrošinātu abām pusēm dziļāku ekspertīzi par reģionālajiem jautājumiem un nākotnes redzējumu.

Ārlietu ministrs pateicās Dž. Bišopai par Austrālijas valdības aktīvo iesaisti latviešu izcelsmes žurnālista Pētera Grestes atbrīvošanā no cietuma Ēģiptē, vienlaikus vēršot uzmanību uz to, ka pašreiz Ēģiptes Krimināltiesā turpinās P. Grestes un viņa kolēģu lietas izskatīšana. Ņemot vērā, ka februārī P. Greste no Ēģiptes tika deportēts, viņam nav iespējams piedalīties tiesas sēdē, lai paustu viedokli savai aizstāvībai. Abas amatpersonas bija vienisprātis, ka ir jāturpina darbs, lai panāktu P. Grestes pilnīgu attaisnošanu Ēģiptes tiesā, pretējā gadījumā P. Grestes turpmākā profesionāla žurnālista darbība Tuvo Austrumu un Āfrikas reģionā ir apdraudēta.

Amatpersonas pārrunāja arī situāciju Austrumukrainā un tās ietekmi uz drošību Eiropā. Ministri bija vienisprātis, ka Minskas vienošanos izpilde ir priekšnoteikums miera nodrošināšanai Ukrainā.

E. Rinkēvičs uzaicināja Austrālijas ārlietu ministri apmeklēt Latviju.

Tiekoties ar Austrālijas parlamentārās sadarbības grupas ar Ziemeļeiropu pārstāvjiem, E. Rinkēvičs informēja, ka 9. jūnijā Saeimā tika izveidota deputātu grupa sadarbībai ar Austrālijas parlamentu un pauda pārliecību, ka tas sekmēs ciešāku saišu nostiprināšanu starp abu valstu parlamentiem. 

Savukārt ar Austrālijas tieslietu ministru un ģenerālprokuroru Džordžu Brandi (George Brandis) E. Rinkēvičs pārrunāja ārvalstu kaujinieku fenomena un ISIL (DAESH) teroristiskā grupējuma radītos riskus un nepieciešamos tiesiskos risinājumus, lai atturētu personas no iesaistīšanās šajās organizācijās.

Sidnejā ārlietu ministrs tikās ar ES un Austrālijas Biznesa padomes pārstāvjiem, kurus īpaši interesēja sankciju ietekme uz ES un Krievijas attiecībām, kā arī turpmākā ES ekonomiskās attīstības perspektīva. Ministrs vērsa uzmanību, ka līdz ar eiro ieviešanu lielākās starptautiskās kredītaģentūras ir paaugstinājušas Latvijas kredītreitingu, atgriežoties pie ekonomiskās izaugsmes.

Ministrs tikās arī ar Sidnejas latviešu kopienu, un atbildētu uz interesējošiem jautājumiem par aktualitātēm Latvijā.

 No 17. līdz 20. jūnijam ārlietu ministrs E. Rinkēvičs uzturas oficiālā vizītē Austrālijā, Kanberā un Sidnejā.

Informācijai:

Pēc ģeogrāfiskā izvietojuma Austrālija ieņem unikālu vietu pasaulē, jo ir rietumnieciska valsts, kas atrodas Āzijas-Klusā okeāna reģionā, ir cieši saistīta ar Ziemeļameriku un Eiropu  un vēsturiski aktīva Āzijā.

Austrālija ir konstitucionāla federatīva monarhija. Valsts galva ir Lielbritānijas karaliene, kuru pārstāv pēc Austrālijas valdības priekšlikuma iecelts ģenerālgubernators.

Austrālija bija starp pirmajām valstīm, kura 1991. gada 27. augustā atzina Latvijas neatkarības atjaunošanu. Sākot ar 2008. gada 27. oktobri, Latvijas pilsoņi bez vīzas var ceļot uz Austrāliju biznesa un tūrisma nolūkos, ja uzturēšanās Austrālijā nepārsniedz 3 mēnešus vienā ieceļošanas reizē. Lai ieceļotu Austrālijā bez vīzas, Latvijas pilsonim pirms ceļojuma ir jāreģistrējas Elektroniskās ceļošanas sistēmā (eVisitors service).