Ziņas
Ārlietu ministrs tiekas ar Latvijā nesen akreditētajiem ārvalstu vēstniekiem

2022. gada 30. septembrī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tikās ar nesen Latvijā akreditētajiem ārvalstu vēstniekiem: Igaunijas vēstnieku Ēriku Marmei (Eerik Marmei), Itālijas vēstnieku Alesandro Monti (Alessandro Monti), Kanādas vēstnieku Braienu Švarcu (Brian Szwarc), Norvēģijas vēstnieci Īni Morengu (Ine Måreng), Slovēnijas vēstnieku Tomažu Matjašecu (Tomaž Matjašec), Somijas vēstnieci Anni Salorantu (Anne Saloranta) un Turcijas vēstnieci Šuli Eztunču (Şule Öztunç), kā arī ar Spānijas nozīmēto (agré) vēstnieku Manuelu Alhamu Orenesu (Manuel Alhama Orenes)

Tikšanās laikā tika pārrunāti aktuālie starptautiskās dienaskārtības jautājumi, īpašu uzmanību veltot ģeopolitiskajai situācijai reģionā, enerģētikas jautājumiem un atbalstam Ukrainai. “Latvija neatzīst Krievijas organizētos viltus referendumus okupētajās Ukrainas teritorijās un nekad neatzīs Ukrainas zemju okupāciju un aneksiju. Latvija turpinās atbalstīt Ukrainu visos iespējamos veidos, kā arī aicina to darīt citām valstīm”, sarunā ar vēstniekiem norādīja ārlietu ministrs.

Sarunā ar Igaunijas vēstnieku E. Rinkēvičs akcentēja abu valstu aktīvo politisko dialogu. Ministrs norādīja, ka Latvija un Igaunija cieši sadarbojas gan divpusēji, gan starptautiskos formātos, īpaša uzmanība tiek veltīta drošības stiprināšanai reģionā, atbalsta sniegšanai Ukrainai un sankcijām pret Krieviju. Valstu attiecību padziļināšanai ir plašs potenciāls, īpaši nozīmīga ir sadarbības pilnveidošana drošības politikā, enerģētikā, transporta jomā, kā arī kultūrā un izglītībā.

Uzrunājot Itālijas vēstnieku, E. Rinkēvičs izteica pateicību par Itālijas ieguldījumu Baltijas reģiona drošības stiprināšanā, piedaloties NATO Gaisa telpas patrulēšanas operācijā Baltijas valstīs un NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupā Latvijā. Ministrs akcentēja, ka augstu tiek vērtēta Itālijas uzņēmumu iesaiste Rail Baltica projektā, vienlaikus pastāv plašs sadarbības potenciāls transporta, loģistikas un inovāciju jomās.

Ārlietu ministrs augstu novērtēja Latvijas un Kanādas stratēģiskās attiecības, ciešo politisko dialogu un sadarbību drošības jomā. E. Rinkēvičs pateicās vēstniekam par Kanādas neatsveramo ieguldījumu Baltijas valstu un īpaši Latvijas drošības stiprināšanā. Ministrs uzsvēra, ka Latvija un Kanāda ir vieni no lielākajiem Ukrainas atbalstītājiem, būtiski ir turpināt sniegt atbalstu Ukrainai, īpaši militārajā, humānajā, finansiālajā un rekonstrukcijas jomā.

Ārlietu ministrs pauda gandarījumu par Latvijas un Norvēģijas ciešajām attiecībām NATO, Eiropas Ekonomiskajā zonā un citos starptautiskos un reģionālos formātos. E. Rinkēvičs augstu novērtēja Norvēģijas finanšu instrumenta atbalstu divpusējo attiecību veicināšanā, īpaši pētniecībā un izglītībā. Ministrs aicināja Norvēģijas uzņēmumus turpināt investēt Latvijā, kā īpaši nozīmīgus minot Rail Baltica, enerģētikas projektus un jūrniecības industriju.

Sarunā ar Slovēnijas vēstnieku E. Rinkēvičs atzinīgi vērtēja Slovēnijas lēmumu par vēstniecības atvēršanu Rīgā. Ārlietu ministrs pateicās par Slovēnijas ieguldījumu Latvijas un reģiona drošības stiprināšanā. Raksturojot Latvijas un Slovēnijas ekonomiskās attiecības, ministrs atzīmēja veiksmīgo sadarbību mākslīgā intelekta jomā, vienlaikus uzsverot iespējas attīstīt kopdarbu biomedicīnā, bioekonomikas, viedo pilsētu un viedo enerģiju jomās. 

Uzrunājot Somijas vēstnieci, ārlietu ministrs uzsvēra, ka Latviju un Somiju vieno cieša draudzība, kuras pamatā ir kopīga izpratne un interese par reģionāliem jautājumiem. E. Rinkēvičs pauda gandarījumu par Somijas gaidāmo dalību NATO, tā ievērojami veicinās Baltijas jūras reģiona un visas Eiropas drošību, stiprinās alianses atturēšanas un aizsardzības spējas.

Ārlietu ministrs augstu novērtēja Spānijas dalību NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupā Latvijā un regulāro dalību Baltijas gaisa telpas patrulēšanas misijā. E. Rinkēvičs norādīja, ka uzņēmums “Tilde” veiksmīgi sadarbojas ar vairākām Spānijas augstskolām un uzņēmumiem. Ministrs uzsvēra Rail Baltica iesaistīto Spānijas uzņēmumu ekspertīzes nozīmi, kā arī izteica pārliecību par veiksmīgu sadarbību arī projekta turpmākā attīstībā.

Pārrunājot attiecības ar Turciju, E. Rinkēvičs uzsvēra, ka Turcija ir svarīga Latvijas sadarbības partnere. Valstis vieno aktīvs politiskais dialogs, ir plašas perspektīvas tirdzniecības apjoma kāpināšanā. Ministrs atzinīgi vērtēja Latvijas un Turcijas sadarbību aizsardzības jomā. Ļoti būtiski to attīstīt, lai stiprinātu valstu aizsardzības spējas.