2025. gada 12. maijā ārlietu ministre Baiba Braže kopā ar Ugandas ārlietu ministru Odongo Džedžu Abubakaru (Odongo Jeje Abubakhar) Ārlietu ministrijā atklāja starptautisko Latvijas un Āfrikas valstu partnerībai veltīto forumu “Latvija un Āfrikas valstis: noturības un attīstības veicināšana, izmantojot digitālos risinājumus”. Tas norisinās otro gadu un kļuvis par platformu dialogam ar Āfrikas valstīm, kas kalpo divpusējās sadarbības veicināšanai, tostarp ekonomikas jomā, un diskusijām par reģionāliem un globāliem jautājumiem.
Ārlietu ministre Baiba Braže: “Šī ir pirmā Ugandas ārlietu ministra vizīte Latvijā, kas ir vēsturisks notikums mūsu valstu attiecībās. Otrā Latvijas–Āfrikas foruma laikā ar ministru ģenerāli Odongo Džedže Abubakaru pārrunājām ekonomiskās sadarbības padziļināšanu, tostarp digitalizācijas jomā. Gan Latvijas, gan Āfrikas valstu uzņēmumu interese par sadarbību pieaug, īpaši IKT, jauno tehnoloģiju, digitalizācijas, pārtikas, lauksaimniecības un mežsaimniecības jomā. Piecu gadu laikā tirdzniecība starp Latviju un Āfrikas valstīm ir palielinājusies par 52 %. Latvijas uzņēmēji un NVO vairākās Āfrikas valstīs īsteno attīstības sadarbības projektus ar mērķi palīdzēt sievietēm un meitenēm apgūt IT prasmes un iesaistīties uzņēmējdarbībā. Tāpat Latvija īsteno projektus, kas saistīti ar labu pārvaldību un inovatīvu lauksaimniecību. Līdz šim projekti veiksmīgi īstenoti Namībijā, Zambijā, Zimbabvē, Etiopijā, Ruandā, Ēģiptē, Dienvidāfrikā, Kamerūnā un Ganā. Pārrunājām arī Latvijas prioritātes ANO Drošības padomē, tostarp digitālās prasmes un sieviešu un jauniešu līdzdalību visā pasaulē, starptautisko tiesību un ANO Statūtu ievērošanu – Ukrainā, Tuvajos Austrumos, Āfrikā un citviet.”
B. Braže arī norādīja, ka vizītes laikā parakstīts Latvijas un Ugandas ārlietu ministriju saprašanās memorands par politiskajām un diplomātiskajām konsultācijām, kas izveido mehānismu regulāru konsultāciju organizēšanai par aktuāliem divpusējās sadarbības un starptautisko organizāciju dienaskārtības jautājumiem.
Vizītes laikā Ugandas ārlietu ministrs tikās arī ar satiksmes ministru Ati Švinku, lai parakstītu Latvijas Republikas valdības un Ugandas Republikas valdības nolīgumu par gaisa satiksmi. Ministrs Odongo arī apmeklēja AS “Latvijas Valsts meži” un Latvijas Infotmācijas tehnoloģiju klasteri, kur notika saruna ar vairākiem IKT nozares uzņēmumiem, lai izzinātu Latvijas iespējas un risinājumus ilgtspējīgā mežu pārvaldībā un digitālajā jomā.
Foruma laikā notika trīs diskusijas, koncentrējoties uz sadarbības veicināšanu IKT nozarē, digitālajiem risinājumiem veselības jomā un sieviešu lomas stiprināšanu sabiedrībā ar digitālo risinājumu palīdzību.
Atklādams pirmo diskusiju, Ārlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis uzsvēra sadarbības iespējas starp Latviju un Āfrikas valstīm IKT jomā, izceļot Latvijas uzņēmēju digitālo projektu un pakalpojumu priekšrocības un nākotnes perspektīvas. Diskusiju kopā vadīja 5G Techritory programmas direktors Neils Kalniņš un Latvijas Informācijas tehnoloģiju klastera izpilddirektore Aiga Irmeja. Ar prezentācijām uzstājās tādi Latvijas uzņēmumi kā Tilde, LMT, Asya.ai, Advangrid, Idea Bits, Tapbox un ZZ Dats.
Foruma otro diskusiju par digitālajiem risinājumiem veselības jomā vadīja Nenna Nvakanma (Nnenna Nwakanma), organizācijas Transform Health vecākā padomniece, blogere un pieredzējusi aktīviste, kura atzīta par vienu no 100 ietekmīgākajiem cilvēkiem pasaulē digitālās pārvaldības jomā. Atklājot sesiju, N. Nvakanma uzsvēra, ka Covid‑19 pandēmijas ietekme būtiski ietekmēja veselības aprūpes sistēmu visā pasaulē un paātrināja tehnoloģisko progresu veselības aprūpes pakalpojumu digitalizācijā. Par digitālo risinājumu, strauju mākslīgā intelekta attīstību un no tās izrietošo datu analīzes sniegto iespēju lomu nākotnes izaicinājumu risināšanā diskutēja Nacionālā veselības dienesta pārstāve Aleksandra Kozlova, Latvijas Digitālā veselības centra vadītājs Juris Gaiķis, Āfrikas Savienības Slimību un profilakses centra digitālās stratēģijas un politikas padomnieks Sirils Seks (Cyryl Seck) un starptautiski apbalvotā Latvijas digitālās veselības jaunuzņēmuma Longenesis dibinātājs Emīls Sjundjukovs.
Foruma noslēdzošo diskusiju par sieviešu lomas stiprināšanu, izmantojot digitālos risinājumus, vadīja Ārlietu ministrijas īpašais pārstāvis digitālajos jautājumos Viktors Makarovs. Sesijā tika pārrunāta sieviešu lomas veicināšana digitalizācijā, īpaši pievēršoties digitālo prasmju un izglītības veicināšanas un sieviešu motivēšanai uzņēmējdarbības uzsākšanai. Sesijā piedalījās Riga Tech Girls vadītāja Anna Andersone, Transform Health vecākā padomniece Nenna Nvakanma, Women4Cyber Latvia pārstāve Ļubova Vaivode un Mbi Epse Odžonga Alise Enekegbe, Ebenezer izglītības grupas (Ebenezer Education Group) un Ebenezer augstā zinātnes un tehnoloģiju institūta (Ebenezer Higher Institute of Science and Technology) valdes priekšsēdētāja.
Līdz ar forumu Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā tiks atklāta Āfrikas mākslinieku darbu izstāde. To varēs aplūkot no 13. maija līdz 7. septembrim.
Forums īstenots publiskās diplomātijas programmā, atbalstot Latvijas lobija kampaņu kandidatūrai uz ANO Drošības padomi. Latvija kandidē uz ievēlētā locekļa vietu pirmo reizi, un kampaņas moto ir: “Kopā par mieru un noturību”. Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai, ļaujot vēl vairāk paplašināt starptautisko sadarbību un dot ieguldījumu pasaules mieram un drošībai.
Uzziņai: