Ārlietu ministrija informē ārvalstu vēstniekus par gaidāmo Latvijas prezidentūru Eiropas Padomes Ministru komitejā

2023. gada 25. aprīlī Ārlietu ministrijas Drošības politikas un starptautisko organizāciju direkcijas vadītājs - vēstnieks Jānis Zlamets informēja ārvalstu vēstniecību diplomātus Rīgā par gaidāmo Latvijas prezidentūru Eiropas Padomes (EP) Ministru komitejā, kas sāksies 2023. gada 17. maijā un ilgs līdz 15. novembrim.

Latvija pārņems prezidentūras pienākumus no Islandes EP dalībvalstu samita Reikjavikā 16.–17. maijā noslēgumā. Prezidentūras darba kārtību veidos trīs pamatelementi: gaidāmā EP samita lēmumu ieviešana, aktuālās EP stratēģiskās prioritātes un darba kārtības jautājumi, kā arī Latvijas izvirzīto tematisko prioritāšu īstenošana.

J.Zlamets iepazīstināja ārvalstu vēstniecības ar Latvijas prezidentūras tematiskajām prioritātēm:

  • stiprināt demokrātiju un likuma varu Eiropā, īpaši veicinot Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumu izpildi;
  • veicināt vārda brīvību, žurnālistu drošību un Eiropas Padomes digitālo darba kārtību;
  • Eiropas Padomes reformu virzība, tostarp šī gada maijā gaidāmā Eiropas Padomes samita lēmumu ieviešana.

J.Zlamets uzsvēra, ka Latvija sagaida, ka EP dalībvalstu samitā tiks apliecināts nelokāms atbalsts Ukrainai, īpaši pievēršoties EP ekspertīzei, lai sekmētu Krievijas atbildību par agresijas noziegumu Ukrainā.

Prezidentūras īstenošanā būs iesaistītas daudzas Latvijas institūcijas, kas atbilstoši to kompetencei iesaistās EP ikdienas darbā. Tiek plānoti 17 tematiskie pasākumi gan Rīgā, gan Strasbūrā, tostarp neformālā tieslietu ministru konference un izglītības ministru konference, kā arī Ārlietu ministrijas, Kultūras ministrijas, Tiesībsarga biroja un EP organizētā konference par vārda brīvību un žurnālistu drošību. Sīkāka informācija par prezidentūras pasākumiem no maija sākuma būs pieejama Ārlietu ministrijas mājaslapā.

Informācijai:

Eiropas Padome (EP), dibināta 1949. gadā, ir vecākā politiskā organizācija Eiropā, kas apvieno 46 Eiropas valstis. EP mērķis ir veidot kopēju demokrātisku un tiesisku telpu, nodrošinot tās pamatvērtību – cilvēktiesību, demokrātijas un tiesiskuma – ievērošanu un aizsardzību. Latvija par Eiropas Padomes dalībvalsti kļuva 1995. gadā.

Šī Latvijai būs otrā prezidentūra kopš iestāšanās šajā organizācijā. Sešu mēnešu ilgās prezidentūras laikā Latvijas ārlietu ministrs vadīs EP Ministru komitejas darbu un pārstāvēs to svarīgākajos EP pasākumos un EP Parlamentārās asamblejas (EPPA) sesijās.

ĀM informē ārvalstu vēstniekus par gaidāmo Latvijas prezidentūru Eiropas Padomes Ministru komitejā