Ziņas
Pelšs 0712021

7. decembrī Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Pelšs videokonferences formātā piedalījās starptautiskā konferencē “Transatlantisko attiecību nākotne”, kuru organizēja Sofijas Drošības forums sadarbībā ar Konrāda Adenauera fondu un NATO Izcilības centru Krīžu vadības un katastrofu seku pārvarēšanai.

Uzrunājot konferences dalībniekus, valsts sekretārs uzsvēra transatlantisko vienotību kā pamatnosacījumu, stājoties pretim šā brīža gan tradicionāliem, gan jauniem drošības izaicinājumiem. “Neskatoties uz arvien jauniem drošības izaicinājumiem, nevaram aizmirst par apdraudējumu tā klasiskajā izpratnē. Jāturpina rūpēties un stiprināt pamata drošību un aizsardzību gan nacionāli, gan transatlantiskā līmenī”, atzīmēja valsts sekretārs. Ne tikai uz NATO Austrumu flanga robežas notiekošā migrācijas krīze un regulāras dezinformācijas kampaņas, bet arī Krievijas, kā arī Ķīnas un joprojām terorisma radītie draudi un izaicinājumi Aliansei, ir tie, uz kuriem mums jābūt gataviem reaģēt. Valsts sekretārs pateicās NATO paplašinātās klātbūtnes dalībvalstīm, kas sniedz neatsveramu ieguldījumu Alianses kopējā drošībā, kā arī kalpo kā aizsardzības un atturēšanas priekšnoteikums.

Konferences dalībnieki bija vienisprātis, ka transatlantiskās attiecības ir miera un stabilitātes saglabāšanas pamatā Eiropas kontinentā. ASV un Eiropas kopīgās demokrātiskās vērtības un to aizstāvēšana ir būtiskāka kā jebkad agrāk, reaģējot uz kopīgiem drošības izaicinājumiem transatlantiskajā telpā. Sarežģītie aizsardzības un drošības jautājumi prasa jaunu pieeju.

Tāpat A.Pelšs atzīmēja pagājušā nedēļā Rīgā sekmīgi noslēgušos NATO ārlietu ministru sanāksmi,  kas sūtīja būtisku politisku vēstījumu par drošības stiprināšanu un izaicinājumiem transatlantiskajā telpā, kā arī iezīmēja NATO tālākos uzdevumus, tostarp darba turpināšanu pie nākamās NATO Stratēģiskās koncepcijas izstrādes līdz NATO samitam Madridē 2022. gada jūnijā.