❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos❗
Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.
Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.
Ieceļot valstī drīkst ar derīgu Covid-19 sertifikātu, kas apliecina saņemtu trešo vakcinācijas devu, vai ar negatīvu Covid-19 testu, kas veikts ne agrāk kā 72 stundas pirms izlidošanas. Plašāka informācija Japānas Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē un Japānas Veselības, darba un labklājības ministrijas tīmekļa vietnē.
Personām, kuras atrodas Japānā, aicinām ievērot vispārējos profilakses pasākumus un sekot līdzi vietējo iestāžu norādījumiem. Aicinām sekot līdzi jaunākajām ziņām Japānas Nacionālās tūrisma asociācijas tīmekļa vietnē.
Drošības situācija
Korejas pussalā ir mazinājies saspīlējums Dienvidkorejas un Ziemeļkorejas attiecībās, taču pastāv iespējamība, ka situācija var mainīties. Jāņem vērā, ka Ziemeļkoreja joprojām turpina veikt raķešu izmēģinājumus. Aicinām sekot līdzi informācijai plašsaziņas līdzekļos un vietējo varasiestāžu norādījumiem.
Japāna atrodas ģeoloģiski aktīvā zonā, un to regulāri skar dažādas dabas katastrofas – dažāda stipruma zemestrīces (kā rezultātā var rasties cunami), vulkānu izvirdumi, taifūni, spēcīgas lietusgāzes un plūdi (no jūnija līdz augustam). Vēršam uzmanību, ka no jūnija līdz decembrim ir taifūnu sezona (vislielākā aktivitāte ir no jūlija līdz septembrim), it īpaši Okinavā un tās tuvumā esošajās salās. Aicinām ceļotājus rūpīgi sagatavoties iespējamajām ārkārtas situācijām.
Ceļotāji ar aktuālo informāciju var iepazīties Japānas Meteoroloģiskās aģentūras tīmekļa vietnē.
Iesakām lejuplādēt sekojošas aplikācijas un aplūkot saites uz mājaslapām, kas varētu palīdzēt orientēties dažādās krīzes situācijās Japānā (taifūni, zemestrīces u.c.):
- Mobilā aplikācija Safety tips, kas palīdzēs orientēties un atrast tuvākos evakuācijas centrus zemestrīču un cunami gadījumos: https://www.jnto.go.jp/eng/basic-info/emergency-info/earthquake-early-warning-app.html
- Aplikācija Yurekuru, kas brīdinās par tuvojošos zemestrīci: https://nipponrama.com/yurekuru-call-app-earthquake-2/
- Japānas Meteoroloģijas dienesta tīmekļa vietnē: http://www.jma.go.jp/jma/indexe.html
- Mobilā aplikācija NHK World TV angļu valodā brīdinās par jebkuru ārkārtas situāciju Japānas teritorijā: https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/app/
Vietējie likumi un paražas
Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko un psihotropo vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargi sodi.
Fukušimas AES apkārtnē joprojām ir spēkā Japānas valdības noteiktie ierobežojumi, tomēr pārējā prefektūras daļa ir atvērta ceļotājiem. Aicinām ceļotājus, kuri dodas uz minēto teritoriju, sekot līdzi vietējo varasiestāžu norādījumiem.
Japānā nav atļauts vadīt autotransportu ar Latvijā izdotu starptautiskā parauga vadītāja apliecību jeb International driving permit (IDP). Neraugoties uz to, ka Latvija ir sākusi izdot starptautiskā parauga vadītāja apliecības, kas atbilst 1968. gada Vīnes konvencijā par ceļu satiksmi noteiktajam paraugam, Japānā tās netiek atzītas, jo Japāna ir 1949. gada Ženēvas konvencijas par ceļu satiksmi dalībvalsts, uz atzīst tikai tās starptautiskā parauga vadītāja apliecības, kas izdotas atbilstoši šai konvencijai.
Atkarībā no tā, cik ilgi plānots uzturēties Japānā, var izvērtēt nepieciešamību nokārtot Japānas teorētisko un praktisko braukšanas eksāmenu un saņemt ārzemniekiem paredzētu autovadītāja apliecību. Detalizēta informācija par Japānas autovadītāja apliecības saņemšanu ir meklējama Japānas Automobiļu federācijas tīmekļa vietnē.
Japānā ir noteikti ierobežojumi, ievedot dažādus bezrecepšu un recepšu medikamentus personīgai lietošanai. Sīkāka informācija par zāļu ievešanas noteikumiem, atrodama Japānas Veselības ministrijas tīmekļa vietnē.
Ieceļošanas noteikumi un vīzas
Ieceļošanai Japānā un uzturoties uz laiku līdz 90 dienām, Latvijas valstspiederīgajiem nav nepieciešama vīza. Plašāka informācija pieejama Japānas vēstniecības Rīgā tīmekļa vietnē. Ceļotājiem vienmēr līdzi jānēsā personu apliecinošs dokuments (pase).
Veselība
Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā .
Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:
aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Japānā vai ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv
Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.
Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.