❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Japānas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

  • Ieceļot valstī šobrīd drīkst tikai Japānas pilsoņi, to ģimenes locekļi, ārvalstnieki ar uzturēšanās atļaujām un derīgām atkārtotas ieceļošanas atļaujām;
  • Pirms ieceļošanas Japānā personai jāuzrāda negatīvs Covid-19 testa apliecinājums, kas veikts 72 stundu laikā pirms izlidošanas. Pēc ieceļošanas ir aizliegts izmantot sabiedrisko transportu un ir jāievēro 14 dienu pašizolācija. Noteikumu pārkāpšanas gadījumā personai var tikt anulētas uzturēšanās tiesības Japānā un persona tiks deportēta. Informācija par noteikumu pārkāpēju tiks publiskota. Plašāka informācija par ieceļošanas ierobežojumiem Japānas Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē un Japānas Tieslietu ministrijas tīmekļa vietnē. 
  • No 2020. gada 28. decembra ir apturēti iepriekš noteiktie izņēmumu gadījumi ieceļošanai Japānā (ieceļošana ar nolūku studēt, strādāt, apvienot ģimeni vai ar citu ilgtermiņa mērķi);
  • Ārvalstniekiem, kas laika posmā no 2020. gada 1.oktobra līdz 27. decembrim ir saņēmuši ieceļošanas vīzas saskaņā ar iepriekš noteiktajiem izņēmumiem, joprojām ir atļauta ieceļošana Japānā, izņemot tos, kas 14 dienu laikā pirms plānotās ierašanās ir apmeklējuši Apvienoto Karalisti vai Dienvidāfrikas Republiku;
  • Ārvalstniekiem ar uzturēšanās atļaujām Japānā, kas atgriežas no Apvienotās Karalistes vai Dienvidāfrikas Republikas, 14 dienas ir aizliegts izmantot sabiedrisko transportu un ir jāievēro obligāta pašizolācija. Noteikumu pārkāpšanas gadījumā personai var tikt anulētas uzturēšanās tiesības Japānā un persona tiks deportēta. Informācija par noteikumu pārkāpēju tiks publiskota.

Personām, kuras atrodas Japānā, aicinām ievērot vispārējos profilakses pasākumus un sekot līdzi vietējo iestāžu norādījumiem. Aicinām iepazīties ar aktuālo informāciju Japānas Veselības, darba un labklājības tīmekļa vietnē, kā arī sekot līdzi jaunākajām ziņām Japānas Nacionālās tūrisma asociācijas tīmekļa vietnē. 

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar korona vīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē.

Drošības situācija

Korejas pussalā ir mazinājies saspīlējums Dienvidkorejas un Ziemeļkorejas attiecībās, taču pastāv iespējamība, ka situācija var mainīties. Jāņem vērā, ka Ziemeļkoreja joprojām turpina veikt raķešu izmēģinājumus. Aicinām sekot līdzi informācijai plašsaziņas līdzekļos un vietējo varasiestāžu norādījumiem. 

Japāna atrodas ģeoloģiski aktīvā zonā, un to regulāri skar dažādas  dabas katastrofas – dažāda stipruma zemestrīces (kā rezultātā var rasties cunami), vulkānu izvirdumi, taifūni, spēcīgas lietusgāzes un plūdi (no jūnija līdz augustam). Vēršam uzmanību, ka no jūnija līdz decembrim ir taifūnu sezona (vislielākā aktivitāte ir no jūlija līdz septembrim), it īpaši Okinavā un tās tuvumā esošajās salās. Aicinām ceļotājus rūpīgi sagatavoties iespējamajām ārkārtas situācijām.

Ceļotāji ar aktuālo informāciju var iepazīties Japānas Meteoroloģiskās aģentūras tīmekļa vietnē.

Iesakām lejuplādēt sekojošas aplikācijas un aplūkot saites uz mājaslapām, kas varētu palīdzēt orientēties dažādās krīzes situācijās Japānā (taifūni, zemestrīces u.c.):

Vietējie likumi un paražas

Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko un psihotropo vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargi sodi.

Fukušimas AES apkārtnē joprojām ir spēkā Japānas valdības noteiktie ierobežojumi, tomēr pārējā prefektūras daļa ir atvērta ceļotājiem. Aicinām ceļotājus, kuri dodas uz minēto teritoriju, sekot līdzi vietējo varasiestāžu norādījumiem.

Japānā nav atļauts vadīt autotransportu ar Latvijā izdotu starptautiskā parauga vadītāja apliecību jeb International driving permit (IDP). Neraugoties uz to, ka Latvija ir sākusi izdot starptautiskā parauga vadītāja apliecības, kas atbilst 1968. gada Vīnes konvencijā par ceļu satiksmi noteiktajam paraugam, Japānā tās netiek atzītas, jo Japāna ir 1949. gada Ženēvas konvencijas par ceļu satiksmi dalībvalsts, uz atzīst tikai tās starptautiskā parauga vadītāja apliecības, kas izdotas atbilstoši šai konvencijai.

Atkarībā no tā, cik ilgi plānots uzturēties Japānā, var izvērtēt nepieciešamību nokārtot Japānas teorētisko un praktisko braukšanas eksāmenu un saņemt ārzemniekiem paredzētu autovadītāja apliecību. Detalizēta informācija par Japānas autovadītāja apliecības saņemšanu ir meklējama Japānas Automobiļu federācijas tīmekļa vietnē.

Japānā ir noteikti ierobežojumi, ievedot dažādus bezrecepšu un recepšu medikamentus personīgai lietošanai. Sīkāka informācija par zāļu ievešanas noteikumiem, atrodama Japānas Veselības ministrijas tīmekļa vietnē.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi drīkst uzturēties Japānā bez vīzas līdz 90 dienām vienā ieceļošanas reizē. Latvijas nepilsoņiem pirms ceļojuma jāsaņem vīza. Plašāka informācija pieejama Japānas vēstniecības Rīgā tīmekļa vietnē.  Ceļotājiem vienmēr līdzi jānēsā personu apliecinošs dokuments (pase).

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas tīmekļa vietnē: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Japānā vai ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.