Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Drošības situācija

Gvatemalā ir viens no augstākajiem vardarbīgo noziegumu rādītājiem visā Latīņamerikā. 2018. gadā reģistrēti 4,914 vardarbīgi nāves gadījumi. Lai gan lielākā daļa smagu noziegumu ir saistīti ar vietējām bandām, starpgadījumi parasti var notikt arī ar ārvalstu tūristiem. Šādi uzbrukumi, tostarp seksuāla izrēķināšanās, var notikt jebkur un jebkurā diennakts laikā. Īsākos ceļojumos pilsētās visdrošāk ir izmantot viesnīcu piedāvātos taksometrus. Ierodoties lidostā, var iegādāties iepriekš apmaksātus taksometru talonus no INGUAT Tūristu biroja iebraucēju terminālī.

Vietējie likumi un paražas

Valstī noteikti bargi sodi par jebkāda veida narkotiku lietošanu, izplatīšanu, uzglabāšanu un pārvadāšanu. Par narkotiku tirdzniecību var piespriest no 10 līdz 20 gadu cietumsodu, par narkotiku lietošanu no 8 līdz 15 gadiem. Gvatemalas cietumi ir pārpildīti, augsts vardarbības un noziedzības līmenis, kā arī antisanitāri apstākļi. Aizliegts fotografēt cilvēkus, it sevišķi bērnus, bez to piekrišanas. Tas ir īpaši svarīgi attālākos apgabalos, piemēram, Quiché, PeténSanmarkosā un Čikimulas provincēs. Ir bijuši vairāki gadījumi ar apsūdzībām un bailēm no bērnu nolaupīšanas, lai adoptētu vai nozagtu dzīvībai svarīgos orgānus. Lai saņemtu atļauju fotografēt cilvēkus, var tikt pieprasīta neliela samaksa.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi Gvatemalā var ieceļot bez vīzas ar uzturēšanos līdz 90 dienām. Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai Gvatemalā ir jāsaņem vīza. Vīzu jautājumos ministrija aicina sazināties ar Latvijā akreditēto Gvatemalas vēstniecību Zviedrijā.

Veselība

Ūdeni dzert nav ieteicams, ja vien tas nav filtrēts, bet pudelēs pildīts ūdens ir lēts un plaši pieejams. Gvatemalā ir apstiprināti saslimšanas gadījumi ar Čikungunjas vīrusu un Denges drudzi.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā , kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā .

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

Aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv .

Konsulāro palīdzību iespējams saņemt, sazinoties ar Latvijas goda konsulu Susana Barrios Beltranena, pa e-pastu: consulado.letoniaenguatemala@gmail.com, vai tālruņa numuru +50278320241,

kā arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Pirms došanās ceļā lūdzam savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.