Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

 Kopumā situācija valstī ir mierīga, taču atsevišķu pašvaldību teritorijās notiek masu protesti un vandālisma akti. Šobrīd visā Francijā, t.sk. Parīzē, ir mobilizēti 45 000 policisti un žandarmi, lai nodrošinātu sabiedrisko kārtību. 

Vienlaikus Ārlietu ministrija aicina ceļotājus neiesaistīties protestos un izvairīties no protesta vietu apmeklēšanas. Ceļojot uz Parīzi, jārēķinās ar satiksmes un sabiedriskā transporta ierobežojumiem, Aicinām ceļotājus sekot līdzi un ievērot Francijas varasiestāžu paziņojumus. 

Drošības situācija

Saistībā ar septembrī plānoto pasaules čempionātu regbijā, sākot ar 2023. gada 21. jūniju Francijā terora draudu līmenis ir paaugstināts līdz pakāpei “pastiprinātie drošības pasākumi – terorakta iespējamība”.

Saistībā ar augsto terorisma risku, kas pastāv Francijā, Ārlietu ministrija iesaka ievērot īpašu piesardzību un modrību, atrodoties publiskās vietās, kurās pulcējas liels skaits cilvēku.

Tā kā Parīzē protesta demonstrācijas bieži pāraug vardarbīgās sadursmēs ar policiju, kā arī ēku un ielu bojāšanā, apmeklējot Parīzi, aicinām izvairīties no publiskām vietām kurās pulcējas liels skaits cilvēku.  Ņemot vērā, ka demonstrācijas var ietekmēt sabiedriskā transporta kustību, informācija par alternatīviem transporta maršrutiem un operatoriem ir pieejama interaktīvajā kartē.

Pirms došanās uz Francijas kalnu kūrortiem, iesakām pārliecināties par gaidāmajiem laikapstākļiem, tai skaitā lavīnu riskiem, kā arī sekot līdzi vietējo iestāžu sniegtajai informācijai. 

Vietējie likumi un paražas

2017. gada 15. janvārī Francijā ir stājies spēkā dekrēts, kurš paredz, ka nepilngadīgiem bērniem, neatkarīgi no to valstiskās piederības, izceļojot no Francijas bez vecāku pavadības, ir nepieciešama vismaz viena vecāka vai aizbildņa atļauja, kā arī šī vecāka vai aizbildņa personu apliecinoša dokumenta kopija. Atļaujas veidlapa pieejama šeit. Šī prasība attiecas uz bērniem, kuri Francijā uzturas pastāvīgi (ir Francijas rezidenti).

No 2017. gada janvāra Francijā ir ieviests Gaisa kvalitātes sertifikāts, lai kontrolētu transportlīdzekļus (vieglos un kravas automobiļus, autobusus, motociklus) ar kuriem drīkst pārvietoties lielākajās Francijas pilsētās dienās, kurās tiek konstatēts liels piesārņojuma līmenisSertifikāts tiek izsniegts uzlīmes formā, un tā izsniegšanai tiek ņemti vērā transportlīdzekļa tehniskie dati. Minētais regulējums ir saistošs arī ārvalstniekiem, kuri ar transportlīdzekli plāno pārvietoties Francijas teritorijā. Gaisa kvalitātes sertifikātu iespējams noformēt un apmaksāt tiešsaistē. Francijas galvaspilsētā Parīzē gaisa sertifikāts ir obligāts transportlīdzekļiem, kuri pilsētā uzturas darba dienās no plkst. 8:00 līdz plkst. 20:00. Ja transportlīdzekļa nolietojuma dēļ gaisa sertifikāts nevar tikt piešķirts, iebraukšana Parīzē šajā laika posmā ir aizliegta. Detalizēta informācija par Gaisa kvalitātes sertifikātu ir pieejama Ilgtspējīgas attīstības ministrijas tīmekļa vietnē.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi var ieceļot Francijā bez vīzas, ja plānotais uzturēšanās laiks valstī nepārsniedz 90 dienas 180 dienu laikā.

Latvijas pilsoņi var ieceļot Francijā ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase.

Veselība

Gadījumā, ja ceļotājiem tiek diagnosticēts COVID-19, tiek rekomendēta pašizolācija un ceļojuma pārcelšana.

Maskas lietošana:

-maskas lietošana tiek ieteikta slēgtās telpās un vietās ar lielu cilvēku skaitu personām ar veselības problēmām;

-maskas lietošana tiek ieteikta slimnīcu teritorijās un gados vecākiem cilvēkiem.

Informācija par valstīm var mainīties tāpēc aicinām ar jaunāko informāciju pirms ceļojuma vienmēr iepazīties Francijas valdības mājas lapā.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centra mājaslapā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Francijā pa tālruni + 33 1 53 64 58 10 vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv.

Pirms došanās ceļā lūdzam savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.