Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Filipīnu varas iestādes veic dažādus pasākumus Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanā. Pirms ceļojuma uz Filipīnām aicinām konsultēties Filipīnu imigrācijas dienestā.

Pilnībā vakcinētiem ceļotajiem, ierodoties Filipīnās, jāuzrāda sekojoši apliecinājumi:

  • Pierādījums par pilnībā pabeigtu vakcinācijas kursu;
  • Atpakaļceļa biļetes, kas pierāda, ka izceļosiet 30 dienu laikā;
  • Ceļojuma apdrošināšanas polise, kas iekļauj Covid-19 ārstniecības izdevumus.

Nevakcinētam ceļotājam vai vakcinācijas kursu nepabeigušam (sākot no 15 gadu vecuma), ir jāuzrāda negatīvs Rapid Antigen Test, kas veikts ne agrāk kā 24h pirms izceļošanas uz Filipīnām.

Bērni, kas ir vecumā līdz 15 gadiem, ievēro tādas pašas prasības kā pavadošā persona.

Vismaz 3 dienas pirms ierašanās valstī, jāreģistrējas vietnē: eTravel - Philippine One-Stop Electronic Travel Declaration System, jāsaņem QR kods, ko jāuzrāda pārvadātājam un ieceļojot valstī.

Jautājumu precizēšanā aicinām sazināties ar Filipīnu vēstniecību Polijā.

Visā valstī noteikts, ka atrodoties sabiedriskajā transportā (tajā skaitā laivās, kuģos, vilcienos, lidmašīnās utml.), obligāta ir sejas viziera, kas pilnībā aizklāj visu seju (no pieres līdz zodam), lietošana. Citi ierobežojumi valstī ir atkarīgi no attiecīgā reģiona un tajā noteiktā epidemioloģiskā drošības līmeņa.

Vietējās pašvaldības ir tiesīgas noteikt papildus ierobežojumus, tādēļ aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Filipīnās atrodamas Filipīnu Veselības departamenta mājas lapā.

Drošības situācija

Filipīnas atrodas aktīvā seismiskajā zonā un ir pakļautas vulkāniskās aktivitātes un zemestrīču riskam. Katru gadu Filipīnas sasniedz apmēram 20 taifūni, galvenokārt no jūnija līdz decembrim. Daļa no tiem var būt ar postošām sekām. Ja atrodaties stihijas skartajā teritorijā, aicinām sekot līdzi jaunākajai informācijai plašsaziņas līdzekļos, kā arī ievērot vietējo varas iestāžu norādījumus.

Ārlietu ministrija iesaka noskaidrot laika apstākļus, pirms doties ceļā uz konkrēto reģionu. Aicinām ievērot vietējo institūciju paziņojumus un ieteikumus, un iepazīties ar informāciju Filipīnu Vulkanoloģijas un seismoloģijas institūta mājaslapā: https://www.phivolcs.dost.gov.ph/

Ārlietu ministrija stingri neiesaka apmeklēt Mindanao reģionu un Sulu salu arhipelāgu (The Sulu Archipelago) Filipīnu dienvidos, kurā savu darbību izvērš nemiernieki un teroristi un pēdējo gadu laikā ir saasinājušās sadursmes starp Filipīnu valdības spēkiem un nemierniekiem.

Pārējā valsts teritorijā izsludināts ārkārtas stāvoklis.  Tas paredz kontrolpunktu izveidošanu uz ceļiem un pastiprinātas pārbaudes. Aicinām sekot līdzi Filipīnu valdības darbinieku norādēm un rīkoties saskaņā ar tām.

Terorisma draudi pastāv visā valsts teritorijā, ieskaitot galvaspilsētu Manilu. Ārlietu ministrija iesaka ievērot piesardzību, atrodoties publiskajā transportā, vietās, kur pulcējas liels cilvēku skaits, kā arī ievērojamu tūrisma apskates objektu tuvumā.

Visā valstī, īpaši valsts dienvidu reģionos, pastāv ārvalstnieku nolaupīšanas riski gan uz sauszemes, gan jūrā.

Filipīnu imigrācijas dienests ir izplatījis brīdinājumu ārvalstniekiem nepiedalīties jebkāda veida protesta demonstrācijās. Ikviens ārvalstnieks, kurš neievēros šo nosacījumu, var tikt apcietināts vai pat deportēts no valsts.

Ārlietu ministrija iesaka neizmantot ūdens transportu – prāmjus, laivas un kuģīšus. To tehniskais stāvoklis nereti ir kritisks, un Filipīnas atbildīgo dienestu kapacitāte nodrošināt glābšanu uz ūdens ir ļoti ierobežota.

Tāpat aicinām uzmanīt personīgās mantas, īpaši materiālās vērtības un dokumentus, jo ārvalstnieki ir iecienīts kabatas zagļu mērķis.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem, ceļojot uz Filipīnu Republiku un uzturoties valstī līdz 30 dienām, ieceļošanas vīza nav nepieciešama, taču var lūgt uzrādīt atpakaļceļa biļeti.

Latvijas nepilsoņiem, dodoties uz Filipīnām, ir nepieciešama vīza. Informāciju par vīzu noformēšanas kārtību var lasīt Filipīnu Republikas vēstniecības Polijā mājaslapā.

Atgādinām, ka pasei jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus pēc plānotā brauciena beigām.

Veselība

Filipīnās ir novērota Zika vīrusa izplatība. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot individuālus profilakses pasākumus, apmeklējot Zika vīrusa skartās valstis. Detalizēta informācija par Zika vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapās.

Valstī ir konstatēta arī Denges drudža izplatīšanās. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot individuālus profilakses pasākumus, apmeklējot Denges drudža skartās valstis.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv.  Tāpat iespējams sazināties ar Latvijas goda konsulu Robert Lim Joseph, pa e-pastu: latviaconsulatephils@gmail.comrobertlimjoseph@gmail.com vai tālruņa numuru +632 833 2551 55.

Papildus ir iespējams viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.