Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Ārlietu ministrija stingri iesaka ceļotājiem neapmeklēt Etiopiju. Ņemot vērā pieaugošo saspīlējumu starp Etiopijas Federālo valdību un Tigrajas Tautas atbrīvošanas fronti, drošības un iekšpolitiskā situācija valstī ir ļoti saspringta un neparedzama.

No 28.10.2022. Etiopijas Federatīvā valdība ir atcēlusi Covid-19 ieceļošanas ierobežojumus.

Drošības situācija

Ņemot vērā saspringto drošības situāciju un augstos terorisma draudus Etiopijā, Ārlietu ministrija stingri iesaka ceļotājiem neapmeklēt šo valsti. Tiem Latvijas valstspiederīgajiem, kas pašlaik atrodas šajā valstī, iesakām sekot drošības situācijas attīstībai, neiesaistīties politiskās aktivitātēs, protesta akciju norišu laikā palikt telpās, ievērot varas iestāžu norādījumus, kā arī apsvērt drošākos izceļošanas veidus. Vienlaikus Ārlietu ministrija vērš uzmanību, ka konsulārās palīdzības sniegšana valstī ir ierobežota.

Aicinām nedoties uz Tigrajas reģionu, kurā Etiopijas Federatīvā valdība veic militāras darbības pret Tigrajas Tautas atbrīvošanas fronti (TPLF) un ir izsludinājusi ārkārtas stāvokli reģionā. Tigrajas reģionā ir būtiski apgrūtināta pārvietošanās un nav pieejami telefonsakari un internets.

Jebkurā brīdī Adisabebā vai citās pilsētās var sākties protesti un demonstrācijas, kas nereti pāraug vardarbīgos grautiņos. Papildus jāņem vērā teroristiskās organizācijas Al-Shabab klātbūtne valstī, kas vēl vairāk palielina terorisma riskus.

Aicinām uzmanīt personīgās mantas, īpaši materiālās vērtības un dokumentus, jo ārvalstnieki ir iecienīts kabatas zagļu mērķis.

Valstī iespējami gan elektrības, gan interneta tīkla un mobilo sakaru traucējumi.

Aicinām būt īpaši piesardzīgiem, ceļojot ar automašīnu. Autoceļi ārpus Etiopijas galvaspilsētas ir nekvalitatīvi. Individuālie ceļotāji nereti kļūst par laupītāju uzbrukumu mērķi. Individuālu ceļojumu gadījumā ārpus Adisabebas, iesakām darīt zināmu informāciju par plānoto maršrutu uzticamai personai.

Ministrija aicina neapmeklēt pierobežu 100 km attālumā no Etiopijas robežas ar Somāliju un Keniju – Somali reģiona Afder un Liben zonās. Pastāvīgas militārās aktivitātes un likumpārkāpumi joprojām valda arī šādās Somali reģiona zonās: Nogob (iepriekš Fik), Jarar (iepriekš Degehabur), Shabelle (iepriekš Gode), Korahe un Dollo (iepriekš Warder). Aicinām neapmeklēt arī Gambella reģiona Nuer zonas Akobo, Wantawo, Jikawo un Lare rajonus, kā arī Agnuak zonas Jore rajonu.

Tāpat aicinām nedoties uz vietām, kas atrodas tālu no galvenajiem ceļiem un ārpus lielākajām pilsētām, jo šajās teritorijās pastāv augsts bruņotu uzbrukumu un nesprāgušu mīnu risks.

Ministrija arī aicina neapmeklēt 10 km robežjoslu pie Dienvidsudānas, Sudānas un Kenijas robežām.

Ārlietu ministrija aicina atturēties apmeklēt pierobežas reģionus ar Eritreju 10 km joslā, izņemot galvenos ceļus caur Axum un Adigrat pilsētām, tūrisma objektus Debre Damo un Yeha, un atvērtos robežkontroles punktus ar Eritreju.

Tāpat aicinām izvairīties no ceļošanas uz Amhara reģiona North Gonder zonas Tsegede, Mirab Armacho un Tach Armacho rajoniem, kā arī Gambella reģiona Agnuak zonas trim rajoniem (Dima, Goge un Etang), kas robežojas ar Dienvidsudānu un Gambella dabas rezervātu.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Etiopijā ir vajadzīga vīza. Saskaņā ar Etiopijas Ārlietu ministrijas sniegto informāciju jebkuras valsts pilsonis pirms ceļojuma var noformēt elektronisko vīzu, ko iespējams saņemt tikai Etiopijas oficiālajā tīmekļa vietnē: https://www.evisa.gov.et/#/home. Ar šo e-vīzu ceļotāji drīkst ieceļot Etiopijā tikai caur Adisabebas starptautisko lidostu (Addis Ababa Bole International Airport). Ja ieceļošana plānota caur citiem robežšķērsošanas punktiem, pirms ceļojuma ir jānoformē vīza Etiopijas vēstniecībā Beļģijā.

Pasei jābūt derīgai vismaz sešus mēnešus no ieceļošanas dienas Etiopijā. Lūdzam pārliecināties, ka pasē ir vismaz divas brīvas lappuses atzīmju izdarīšanai par robežas šķērsošanu.

Veselība

Etiopijā pastāv risks inficēties ar malāriju un netīra ūdens izraisītām slimībām, līdz ar to ceļotāji ir aicināti lietot uzturā tikai vārītu ūdeni.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv , viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, informējam, ka konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās. Vienlaikus jāņem vērā, ka iespēja saņemt konsulāro palīdzību ārpus Etiopijas galvaspilsētas Adisabebas var būt ierobežota.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.