❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Bosnijas un Hercegovinas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Bosnijas un Hercegovinas robežpolicija mājas lapā regulāri publicē atjauninājumus par ierobežojumiem, kādi pastāv šķērsojot valsts robežu. Lai gan Bosnijas un Hercegovinas sauszemes robežas ir atvērtas, aicinām rūpīgi sekot līdzi tās kaimiņvalstu noteiktajiem ceļošanas ierobežojumiem, kas var atšķirties.

Ārvalstnieki var ieceļot Bosnijā un Hercegovinā, ja uzrāda vienu no šādiem dokumentiem:

  • Covid-19 PCR negatīvu testu vai rapid antigen testu; ceļojot no Eiropas valstīm testa rezultāts nevar būt vecāk par 48 stundām, savukārt ceļojot no citām valstīm – ne vecāks par 72 stundām;
  • sertifikātu par saņemtu pilnu vakcinācijas pret Covid-19 kursu, ja kopš pēdējās (gala) potes ir pagājušas vismaz 14 dienas;
  • ārsta zīme, kas apliecina, ka persona pēdējo 14 līdz 180 dienu laikā ir pārslimojusi ar Covid-19.

Atsevišķu kategoriju personas ir atbrīvotas no testa vai sertifikāta prasībām. Vairāk informācijas par izņēmumiem – Bosnijas un Hercegovinas robežpolicijas mājas lapā.

Sabiedriskās vietās, tai skaitā sabiedriskajā transportā, personām jāvalkā sejas un deguna aizsargmaskas un jāievēro sociālā distancēšanās un pulcēšanās ierobežojumi. Atsevišķos reģionos ieviesti pārvietošanās ierobežojumi. Par prasību neievērošanu personu var sodīt ar naudas sodu.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā šeit.

Drošības situācija

Kopš 1992.-1995. gada kara laikiem  apdraudējumu joprojām var radīt nesprāgušas mīnas (skatīt karti). Ņemot vērā to, ka 2014. gada plūdu rezultātā mīnu lauku marķējums daudzviet tika iznīcināts, kā arī mīnu atrašanās vietas varēja mainīties, Ārlietu ministrija aicina būt piesardzīgiem, atrodoties ārpus apdzīvotām vietām.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem vīza ieceļošanai Bosnijā un Hercegovinā ar tūrisma mērķi nav nepieciešama, ja uzturēšanās nepārsniedz 90 dienas pusgada laikā. Ja uzturēšanās plānota ilgāku laiku, vai ieceļošanas mērķis ir cits, nevis tūrisms, aicinām vīzu jautājumos sazināties ar Latvijā akreditēto Bosnijas un Hercegovinas vēstniecību Dānijā.

Latvijas pilsoņi var ieceļot Bosnijā un Hercegovinā ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosiTā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, informējam, ka konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.