❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 straujo izplatību Bangladešas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai. Starptautisko avioreisu satiksme ir ļoti ierobežota un reisi var tikt atcelti bez iepriekšējas brīdināšanas. Ieceļojot valstī:

  • Visām personām no 10 gadu vecuma ir obligāti jāuzrāda negatīvs Covid-19 PCR testa rezultāts, kas saņemts ne agrāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas;
  • Vakcinētām personām ir jābūt attiecīgam sertifikātam un pilnam vakcinācijas kursam pabeigtam vismaz 14 diena pirms plānotās ieceļošanas valstī;
  • Visām personām ir jāaizpilda divas veidlapas – veselības stāvokli apliecinoša veidlapa (Health Declaration Form) un informācija par savu uzturēšanās vietu Bangladešā (Passenger Locator Form), ko izsniedz pārvadātājs;
  • Visiem pasažieriem pēc ieceļošanas ir jāievēro pašizolācija. Pašizolācijas ilgums un vieta (sava izvēlēta viesnīca vai vietējo varas iestāžu norādīta) tiks noteikta, atkarībā no kuras valsts persona ieceļo un atkarībā no tā, vai persona ir vai nav vakcinēta. Jārēķinās, ka varas iestādes uz pašizolācijas laiku patur ieceļotāju pases pie sevis un atdod tās pēc pašizolācijas perioda beigām.

Lai ierobežotu vīrusa izplatību Bangladešas valdība regulāri nosaka dažādus ierobežojumus. Daudzu iestāžu darbība ir apturēta vai ierobežota, arī sabiedriskā transporta darbību ietekmē ierobežojumi valstī. Obligāta prasība ir sejas aizsargmasku valkāšana visās publiskajās vietās un iestādēs. Jārēķinās, ka vietējās varas iestādes bez iepriekšēja brīdinājuma var ieviest komandantstundu, slēgt atsevišķas ēkas, ielas vai pat kvartālus, lai ierobežotu vīrusa uzliesmojumus.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Drošības situācija Bangladešā saglabājas trausla un neprognozējama. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot piesardzību un ilgstoši neatrasties vietās, kas var kļūt par teroristu uzbrukuma mērķi, piemēram, demonstrāciju norises vietās un politisko partiju biroju tuvumā, kā arī populārās tūristu vietās. Ņemot vērā humanitāro krīzi Mjanmā, Bangladešā šobrīd atrodas liels daudzums rohingu bēgļu, kuru pagaidu uzturēšanās nometnes pamatā ir izvietotas Koksa Bazāra apgabalā. Sakarā ar iekšpolitiskās situācijas saspīlējumu valstī joprojām pastāv plašu protestu iespējamība, un tie var pāraugt sadursmēs. Ārlietu ministrija aicina sekot līdzi aktuālajai politiskajai un drošības situācijai plašsaziņas līdzekļos.

Bangladešā ir iespējamas bruņotas laupīšanas un zādzības. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus nenēsāt uzkrītošas rotaslietas, neņemt līdzi lielas naudas summas, turēt drošībā personīgos dokumentus, izvairīties no ceļošanas vienatnē sabiedriskajā transportā un diennakts tumšajā laikā.

Ārlietu ministrija aicina izvairīties no Čitagongas (Chittagong) kalnu joslas apmeklējuma (ierobežojums neattiecas uz Čitagongas pilsētu), kur pastāv draudi personu drošībai. Ieceļošanai minētajā apvidū nepieciešama īpaša Bangladešas kompetento iestāžu atļauja, kas saņemama 10 dienas pirms plānotā ceļojuma.

Bangladeša atrodas seismiski aktīvā zonā. To var ietekmēt tropiskie cikloni un plūdi. Spēcīgu lietavu gadījumā valsts ziemeļu un centrālajos reģionos ceļa un dzelzceļa satiksme var būt traucēta. Briesmu gadījumā aicinām ceļotājus meklēt drošu atrašanās vietu, sekot līdzi informācijai plašsaziņas līdzekļos un ievērot vietējo varasiestāžu norādījumus.

Vietējie likumi un paražas

Bangladešā valdošā reliģija ir islāms. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus respektēt vietējās tradīcijas un likumus, jo īpaši apmeklējot valsti svētā mēneša Ramadāna laikā.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Bangladešā ir jānoformē vīza. Informāciju par vīzu saņemšanas kārtību var saņemt Latvijā akreditētajā Bangladešas vēstniecībā Krievijas Federācijā, Maskavā.

Veselība

Ārpus galvaspilsētas ir ierobežota medicīniskās palīdzības saņemšana un veiktie izmeklējumi bieži ir neuzticami.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, informējam, ka konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.