Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit. 

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē, Albānijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Ārvalstniekiem ieceļojot Albānijā pa sauszemi, jūru vai gaisu, jāuzrāda kāds no apliecinājumiem (arī tiem, kas šķērso valsti tranzītā):

  • vakcinācijas pase, kas uzskatāma par derīgu, ja ir pagājušas 14 dienas pēc otrās vakcinācijas devas saņemšanas;
  • ja persona nav saņēmusi Covid-19 vakcīnu, jāuzrāda negatīvs PCR tests, kas ir veikts ne agrāk kā 72h pirms ieceļošanas vai antigēnu tests (“rapid-test”), kas veikts ne agrāk kā 48h pirms ceļojuma;
  • apliecinājumu par pārslimotu Covid-19, kas izsniegts pēdējo 6 mēnešu laikā.

Bērni līdz 6 gadu vecumam ir atbrīvoti no šīm prasībām.

Informācija par Covid-19 ierobežojumiem Albānijā pieejama šeit: https://punetejashtme.gov.al/en/information-on-the-movement-of-foreign-nationals-in-albania

Lai gan Albānijas sauszemes robežas ir atvērtas, aicinām rūpīgi sekot līdzi tās kaimiņvalstu noteiktajiem ceļošanas ierobežojumiem.

Covid-19 informatīvais tālrunis uzziņām Albānijā - 127, psiholoģiska rakstura palīdzība – 0800 40-40.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē.

Drošības situācija

Valstī ir iespējami spontāni nemieri un politiski protesti, tādēļ Ārlietu ministrija aicina ceļotājus sekot līdzi aktuālajai informācijai un ņemt vērā vietējo varas iestāžu norādījumus, būt piesardzīgiem un izvairīties no cilvēku masu pulcēšanās vietām un demonstrācijām.

Albānijas ziemeļu kalnainajos apvidos, kas robežojas ar Kosovas Republiku, joprojām ir daudz nesprāgušu lādiņu. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot piesardzību un ņemt vērā izvietotos brīdinājumus, apmeklējot minētās teritorijas.

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus rūpēties par savu personīgo mantu drošību, tai skaitā viesnīcu numuros un sabiedriskajā transportā piekrastes kūrortpilsētās un tūristu iecienītās vietās.

Albānijas ziemeļu reģionos no decembra līdz februārim iespējami plūdi, kas var ietekmēt ceļu satiksmi. Tāpat kalnainos apvidos intensīvas snigšanas laikā var būt traucēta transporta satiksme.

Albānija atrodas seismiski aktīvā zonā, iespējamas zemestrīces. Aicinām ceļotājus sekot līdzi vietējo un starptautisko plašsaziņas līdzekļu sniegtajai informācijai, kā arī vietējās varas iestāžu norādījumiem.

Albānijā ir viens no augstākajiem rādītajiem Eiropā ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaita ziņā. Aicinām ceļotājus būt piesardzīgiem, piedaloties ceļu satiksmē.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi var ieceļot Albānijā bez vīzas, ja plānotais uzturēšanās laiks valstī nepārsniedz 90 dienas vienā ieceļošanas reizē. Latvijas nepilsoņi var ieceļot Albānijā bez vīzas, ja plānotais uzturēšanās laiks valstī nepārsniedz 30 dienas vienā ieceļošanas reizē.

Latvijas pilsoņi var ieceļot Albānijā ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, informējam, ka konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībā.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.