Latvijā izsniegtu dokumentu izmantošana ārvalstīs

06.06.2019. 14:34

Saskaņā ar Civilstāvokļu aktu reģistrācijas likuma 6. panta trešo daļu personai, kurai ārvalsts iestādē jāiesniedz civilstāvokļa akta reģistrāciju apliecinošs dokuments (dzimšanas, laulības vai miršanas apliecība), kas izsniegts dzimtsarakstu nodaļā LPSR Laulības un ģimenes kodeksā paredzētajā kārtībā, ir pienākums vērsties Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamentā un jāsaņem jaunā parauga dokuments.

Ar pases un ID kartes kopijas legalizācijas kārtību Latvijā var iepazīties šeit.

Pirms došanās uz ārvalstīm strādāt, studēt vai slēgt laulību, ir nepieciešams savlaicīgi noskaidrot, kādi dokumenti būs nepieciešami un vai attiecīgās ārvalsts iestādes pieņem Latvijas Republikā izsniegtos dokumentus pēc to legalizācijas Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā vai arī ir noteikta cita kārtība.

1. Ja dokuments paredzēts izmantošanai valstī, kas ir 1961. gada 5.oktobra Hāgas konvencijas "Par ārvalstu publisko dokumentu legalizācijas prasības atcelšanu" dalībvalsts, tā īstums ir jāapliecina ar apliecinājumu "Apostille" Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā. Ar "Apostille" apliecināts dokuments ir derīgs iesniegšanai attiecīgās valsts iestādēs bez jebkādas citas papildus apstiprināšanas.

2.Ja dokuments paredzēts izmantošanai valstī, kas nav 1961. gada 5.oktobra Hāgas konvencijas "Par ārvalstu publisko dokumentu legalizācijas prasības atcelšanu" dalībvalsts, tad to nepieciešams legalizēt Latvijas Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā vai Latvijas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā un pēc tam attiecīgās valsts, kurā dokuments tiks iesniegts, kompetentajā iestādē (ārvalsts Ārlietu ministrijā vai diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā).

Legalizācija ir nepieciešama, ja dokumenti paredzēti izmantošanai valstī, kas nav šo valstu sarakstā: 1961. gada 5.oktobra Hāgas konvencijas "Par ārvalstu publisko dokumentu legalizācijas prasības atcelšanu" dalībvalstis.

3. Kopš 2010.gada 31.oktobra Latvija piemēro 1987.gada 25.maija Briseles Konvenciju par dokumentu legalizācijas atcelšanu Eiropas Kopienu dalībvalstu starpā, kas paredz savstarpēju atbrīvošanu no apliecināšanas ar „Apostille” prasības. Konvencija tiek piemērota tikai attiecībā uz dokumentu iesniegšanu Beļģijā, Dānijā, Francijā, Igaunijā, Īrijā, Kiprā un Itālijā, līdz ar to Latvijā izsniegti publiski dokumenti minēto valstu institūcijās iesniedzami bez apliecināšanas ar „Apostille”.

4. Kopš 2019. gada 16. februāra visā Eiropas Savienības teritorijā ir piemērojama Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/1191 (2016. gada 6. jūlijs). Regula atceļ dažu publisku dokumentu un to apliecinātu kopiju legalizācijas un apostille prasību Eiropas Savienībā, ja tos izdevusi kādas dalībvalsts publiskā iestāde un šie dokumenti ir paredzēti iesniegšanai citas dalībvalsts publiskās iestādēs. Plašāka informācija par dokumentu legalizācijas un apostille prasības atcelšanu Eiropas Savienībā pieejama šeit.

No 1.jūlija dokumentu apliecināšana ar Apostille Konsulārajā departamentā vairs netiks veikta. 28.jūnijs ir pēdējā darba diena, kad Konsulārajā departamentā var iesniegt dokumentus apliecināšanai ar Apostille (saņemt iesniegtos dokumentus varēs arī pēc 1.jūlija).

No 1.jūlija dokumentu apliecināšanu ar Apostille veiks zvērināti notāri.

Latvijas Zvērinātu notāru padome

Tālrunis: 67218955

E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.