Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

 Apvienotās Karalistes valdība ir pieņēmusi lēmumu, ka sākot no 2021. gada 1.oktobra, ES pilsoņiem par vienīgo ieceļošanas dokumentu noteikt pasi. ID kartes vairs nav atzītas par derīgu ceļošanas dokumentu, ieceļojot AK. Šī prasība attiecas arī ceļojot tranzītā caur AK. Ar ID karti tranzītā var ceļot tikai tie ES pilsoņi, kuriem ir pastāvīgais vai pagaidu statuss AK.

Apvienotās Karalistes (AK) valdība ir noteikusi sekojošas prasības Covid-19 vīrusa ierobežošanai:

No 2022.gada 7.janvāra plkst.04:00 vakcinētām personām nav nepieciešams veikt testu pirms ieceļošanas AK un nav jāievēro pašizolācija pēc ieceļošanas, bet ir spēkā prasība veikt otrās dienas Covid-19 testu pēc ieceļošanas AK, kas var būt PCR vai antigēnu tests (Lateral Flow Test). Otrās dienas testu var veikt tūlīt pēc ieceļošanas līdz otrajai dienai (ieskaitot). Ja tests ir pozitīvs, jāievēro pašizolācija un jāveic PCR tests.

Tāda pati kārtība attiecināma uz personām no 5 līdz 17 gadu vecumam (ieskaitot), neatkarīgi no vakcinācijas statusa. Bērniem, kuri ir 4 gadus veci un jaunāki, tests nav jāveic.

Gan vakcinētām, gan nevakcinētām personām ne ātrāk kā 48 stundas pirms ieceļošanas AK jāaizpilda “passenger locator form”. 

Ja persona nav vakcinēta, pirms ieceļošanas AK jāveic tests (PCR vai antigēnu) un jāaizpilda “passenger locator form”, pēc ieceļošanas AK 10 dienas jāpavada karantīnā, kā arī jāveic otrās un astotās dienas tests.

Pārslimojušajiem jāievēro nosacījumi, kas attiecas uz nevakcinētajām personām: https://www.gov.uk/guidance/travel-to-england-from-another-country-during-coronavirus-covid-19#if-you-are-not-fully-vaccinated

Akreditētās privātās Covid-19 testēšanas iestādes, kurās var veikt ceļošanai nepieciešamos Covid-19 testus, ir uzskaitītas sekojošā AK valdības mājaslapā: https://www.gov.uk/find-travel-test-provider.

No 2022.gada 11.janvāra ir spēkā noteikums, ka pozitīva antigēnu testa (Lateral Flow Test) rezultāta gadījumā nekavējoties jāuzsāk pašizolācija un nav nepieciešams veikt PCR testu, lai apstiprinātu saslimšanu. Pozitīva antigēnu testa rezultāts jāreģistrē AK valdības vietnē: https://www.gov.uk/report-covid19-result

Ar informāciju par pašizolēšanās prasībām un noteiktajiem izņēmumiem attiecībā uz pašizolācijas ievērošanu konkrētu profesiju pārstāvjiem var iepazīties AK valdības mājaslapā. Pašizolācijas nosacījumi tiek regulāri pārskatīti. Par pašizolācijas nosacījumu pārkāpšanu Anglijā, Velsā un Ziemeļīrijā paredzēts naudas sods.

!NB Noteikumi reģionos var atšķirties. Ar ieviestajiem veselības drošības pasākumiem SkotijāVelsā un Ziemeļīrijā aicinām iepazīties valdību mājaslapās.

Ceļošana caur AK tranzītā

Pilnībā vakcinētām personām, kuras ceļo tranzītā caur AK lidostām un neiziet no tranzītzonas caur AK robežkontroli, no 7.janvāra nav jāveic Covid-19 tests pirms ceļošanas un nav jāaizpilda “passenger locator form”.

Pilnībā vakcinētām personām, kuras ceļo tranzītā caur AK 24 stundu laikā un veic AK robežkontroli, no 7.janvāra nav jāveic Covid-19 tests pirms ceļošanas, bet ir jāaizpilda “passenger locator form”, norādot sevi kā izņēmuma kategoriju “Transit Exemption”.

Personām, kas nav veikušas pilnu vakcinācijas kursu, pirms ceļošanas tranzītā ir jāveic Covid-19 tests.

Covid-19 sertifikāts

No 2021. gada 29. oktobra AK izsniegts Covid-19 sertifikāts tiek pielīdzināts ES digitālajam Covid-19 sertifikātam (viedierīcē vai papīra formā).

AK izsniegts sertifikāts ir derīgs ieceļošanai Latvijā un to var izmantot Latvijā, lai apmeklētu vietas un pasākumus, kur ir nepieciešams uzrādīt ES digitālo Covid-19 sertifikātu.

Covid-19 ierobežojumi

Sākot no 26. janvāra Anglijā vairs nav jāvalkā maskas iekštelpās, jāstrādā no mājām un jāuzrāda pierādījums par vakcinēšanos pret Covid-19, lai iekļūtu sabiedriskās vietās.

Sejas masku lietošana sabiedriskajā transportā Londonā joprojām ir obligāta. 

Informācija par AK valdības sagatavotajiem papildus ieteikumiem, kā arī informācija par vietējiem ierobežojumiem pieejama šeit.

! Jāņem vērā, ka Covid-19 noteiktie ierobežojumi AK reģionos ir atšķirīgi. Informācija par ierobežojumiem atrodama Skotijas, Velsas un Ziemeļīrijas valdību mājas lapās.

Aktuālā AK informācija par Covid-19 izplatību ir pieejama AK valdības mājaslapā un AK Nacionālā Veselības dienesta mājaslapā.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

AK valdības noteiktais terorisma draudu līmenis ir augsts. Saistībā ar notikušajiem terora aktiem, Ārlietu ministrija aicina būt sevišķi piesardzīgiem, apmeklējot publiskus pasākumus, izmantojot sabiedrisko transportu un atrodoties vietās, kur pulcējas daudz cilvēku. Ārlietu ministrija aicina sekot līdzi informācijai plašsaziņas līdzekļos saistībā ar terorisma draudiem.

Ārlietu ministrija aicina sekot līdzi vietējo iestāžu norādījumiem sekojošā vietnē: https://www.gov.uk/terrorism-national-emergency

Tā kā AK policijai ir tiesības pārbaudīt jebkuras personas identitāti, Ārlietu ministrija lūdz vienmēr līdzi ņemt personu apliecinošus dokumentus vai to kopijas.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

AK ir izstājusies no ES vienotā tirgus un muitas savienības, kas nozīmē, ka vairs nav iespējama brīva personu pārvietošanās starp ES un AK, kā tas bija līdz 2020. gada 31. decembrim. Sākot ar 2021. gada 1. janvāri, ieceļot Apvienotajā Karalistē, lai strādātu, studētu vai uzturētos ilgtermiņā, varēs TIKAI ar vīzu. Īstermiņa ceļojumi uz Apvienoto Karalisti, tāpat kā līdz šim, notiek bezvīzu režīmā.

AK valdība ir pieņēmusi lēmumu, sākot no 2021. gada 1. oktobra, ES pilsoņiem par vienīgo ieceļošanas dokumentu noteikt pasi. ID kartes vairs netiks atzītas par derīgu ceļošanas dokumentu, ieceļojot AK.

Tie ES pilsoņi, kuri ir dzīvojuši AK pirms 2020. gada 31. decembra un reģistrējušies pastāvīgā vai pagaidu iedzīvotāja statusam, ID karti varēs izmantot kā ceļošanas dokumentu AK vismaz līdz 2025. gada 31. decembrim.

Papildus AK valdība aicina arī pastāvīgo un pagaidu statusu ieguvušos ES pilsoņus noformēt pases, lai varētu ērti un ātri šķērsot robežkontroles punktus, izmantojot automatizēto robežšķērsošanas kontroles sistēmu e-gates.

Latvijas pilsoņi AK var ieceļot un uzturēties bez vīzas uz laiku līdz 6 mēnešiem. Latvijas pilsoņi, kuru mērķis ir uzturēties ilgāk par 6 mēnešiem AK un Latvijas nepilsoņi vīzas var noformēt AK Vīzu centrā, Rīgā, Aspazijas bulvārī 20, LV-1050 (pirmd., otrd. 9.00-14.30). Apvienotās Karalistes valdības mājaslapā GOV.UK ir atrodama detalizēta informācija par vīzām un ieceļošanas nosacījumiem AK, kā arī ir pieejams tiešsaites rīks, lai pārbaudītu, kas nepieciešams, pirms ieceļošanas un ieceļojot AK.

Konsultāciju par ieceļošanu var saņemt AK Vīzu un Migrācijas dienestā (UK Visas and Immigration), zvanot uz 0044 203 481 1736 no pirmdienas līdz piektdienai 24h diennaktī, maksa par zvanu £1.37 minūtē + standarta pieslēguma samaksa (standart network charge).

Ar Imigrācijas dienestu var sazināties arī e-pastā, par pakalpojumu paredzēta samaksa £5.48. Informācija par saziņu atrodama: https://www.gov.uk/contact-ukvi-inside-outside-uk.

Īsa informācija latviešu valodā, kas jāņem vērā ceļotājiem, atrodama šeit.

ES pilsoņiem, kuri turpmāk vēlēsies uzturēties  Apvienotajā Karalistē pastāvīgi (piemēram, strādāt vai studēt), pieteikumus uzturēšanās atļauju saņemšanai būs jāpiesaka jaunā, punktos balstītā imigrācijas sistēmā. ES pilsoņi pietiekumus varēs iesniegt elektroniski. Informācija par jauno imigrācijas sistēmu atrodama šeit.

Informācija personām, kuras vēlas studēt AK, pieejama šeit: https://www.gov.uk/guidance/studying-in-the-uk-guidance-for-eu-students

Veselība

Latvijā izsniegta EVAK ir derīga īstermiņa braucieniem uz AK.

Plašāka informācija ir pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Ja plānojat apmeklēt Apvienoto Karalisti sākot no 2021. gada 1. janvāra, aicinām iegādāties ceļojumu apdrošināšanu, jo EVAK nesniedz ārzemēs veiktās pacientu iemaksas un līdzmaksājumus, neatlīdzina transportēšanas izdevumus smagas slimības vai nāves gadījumā.

Īstermiņa ceļojumiem uz ES valstīm AK izsniedz jaunas Globālās veselības apdrošināšanas kartes jeb Global Health Insurance Card (GHIC). Jaunās kartes aizvieto pašreizējās AK izsniegtās veselības apdrošināšanas kartes AK dzīvojošajiem ES pilsoņiem, dodoties īstermiņa ceļojumā vai braucienā uz ES valstīm, tajā skaitā, Latviju. Iepriekš izsniegtās Eiropas Veselības apdrošināšanas kartes jeb European Health Insurance Card (EHIC), kas izsniegtas AK dzīvojošajiem ES pilsoņiem, kuri ir dzīvojuši AK līdz pārejas perioda beigām un reģistrējušies pastāvīgā (settled) vai pagaidu (pre-settled) iedzīvotāja statusam, ir derīgas līdz to termiņa beigām.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

Lielbritānijas dienestu (policija, neatliekamā medicīniskā palīdzība, ugunsdzēsēji) vienotais ārkārtas tālrunis – 999.

Ja nepieciešama konsulārā palīdzība, aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Apvienotajā Karalistē vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11, vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.