Ārlietu ministrijas mājasiapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

2024. gada 5. februārī Slimību profilakses un kontroles centrs izplatīja paziņojumu presei par epidemioloģisko situāciju saistībā ar A hepatītu, vēršot uzmanību uz vairākiem saslimšanas gadījumiem personu vidū, kuras apmeklēja Baltkrieviju. Uz marta beigām A hepatīta gadījumu skaits, kas saistīti ar ceļojumiem uz Baltkrieviju, ir pieaudzis. Šajā gadā ir reģistrēti 10 saslimšanas gadījumi. Veicot A hepatīta vīrusa sekvencēšanu, konstatēts, ka personu inficēšanās ir epidemioloģiski saistīta ar uzturēšanos Baltkrievijā. Atgādinām, ka efektīvākais specifiskās A hepatīta profilakses līdzeklis ir vakcinācija, tāpēc  iesakām veikt vakcināciju personām, kas plāno ceļojumus uz Baltkrieviju. Informācija par A hepatītu un tā profilaksi pieejama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē: https://www.spkc.gov.lv/lv/infekcijas-slimibu-apraksti

Drošības situācija

Ņemot vērā Baltkrievijas teritorijas iesaisti pilna mēroga Krievijas karadarbībā pret Ukrainu, Krievijas un Baltkrievijas bruņoto spēku pastiprināto aktivitāti Baltkrievijas teritorijā, ievērojamiem drošības riskiem un šobrīd neprognozējamu drošības situācijas attīstību tuvākajā nākotnē, stingri aicinām neceļot uz Baltkrieviju un Baltkrievijā esošos Latvijas valstspiederīgos pamest valsti.

Ministrija vērš uzmanību, ka Latvijas un citi NATO valstu izlūkdienesti publiski ir brīdinājuši par Baltkrievijas specdienestu izvērstajām izlūkošanas un kaimiņvalstu pilsoņu vervēšanas aktivitātēm, radot risku, ka šādas aktivitātes tiks vērstas arī pret Latvijas valstspiederīgajiem. Šādi ceļotāji var tikt pakļauti Baltkrievijas specdienestu provokācijām un nepatiesi apsūdzēti Baltkrievijas likumu pārkāpumos un tā rezultātā arestēti. Tiesiskuma trūkuma dēļ Baltkrievijā Latvijas iespējas sniegt šādām personām palīdzību būs ļoti ierobežotas.

Arī Valsts drošības dienests (VDD) brīdina Latvijas valstspiederīgos par izlūkošanas riskiem, šķērsojot Baltkrievijas vai Krievijas robežu, un aicina ikvienu, kam jāšķērso minēto valstu robeža, būt uzmanīgam un vērsties VDD (diennakts tālrunis: +371 67208964. e-pasts: info@vdd.aov.lvī. ja robežšķērsošanas laikā notiek neierastas pastiprinātas pārbaudes un izjautāšana; izjautā persona civilajā apģērbā, nevis robežsardzes formā, uzdodot jautājumus, kas neattiecas uz robežsardzes kompetenci, bet gan privātas dabas; tiek iedots tālruņa numurs, uz kuru jāzvana, nākamreiz ierodoties konkrētajā valstī.

Saistībā ar 2021.gada 23.maijā pasažieru lidmašīnas piespiedu nosēdināšanu Minskas lidostā Eiropadome ir noteikusi aizliegumu Baltkrievijas aviosabiedrībām veikt lidojumus ES gaisa telpā, kā arī aicinājusi visas ES bāzētās aviosabiedrības izvairīties no lidošanas virs Baltkrievijas. Vairāku ES valstu aviokompānijas, tajā skaitā no Latvijas, ir atcēlušas reisus uz vai no Baltkrievijas.

2023.gada 19.septembrī tika pieņemts lēmums slēgt Silenes robežšķērsošanas vietu. Līdz ar to Latvijas - Baltkrievijas robežas šķērsošana ar autotransportu ir iespējama tikai caur Pāternieku robežšķērsošanas vietu.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas valstspiederīgajiem ieceļošana Baltkrievijā pa sauszemi bez vīzas šobrīd ir spēkā  līdz 2024.gada 31.decembrim. Stingri aicinām ikvienu Latvijas valstspiederīgo izvērtēt nepieciešamību doties uz Baltkrieviju.

Pasei jābūt derīgai vēl 90 dienas pēc plānotā ceļojuma beigām.

Lai precizētu ieceļošanas un uzturēšanās nosacījumus, aicinām sazināties ar Baltkrievijas ģenerālkonsulātu Daugavpilī.

Tā kā ir izbeigts Zaļās kartes līgums ar Krieviju un Baltkrieviju, no 2023.gada 1.jūnija iebraukšanai Latvijā, Krievijā un Baltkrievijā ir jāslēdz Robežapdrošināšanas līgums, ko var noslēgt jebkurā robežšķērsošanas punktā. Ja tas nav noslēgts, autovadītājam jāslēdz vietējais Baltkrievijas ОСТА apdrošināšanas līgums uz transportlīdzekļa uzturēšanās periodu Baltkrievijā, bet ne mazāku kā 1 mēnesis. Autovadītājam ir pienākums uzrādīt Baltkrievijas robeždienesta vai muitas iestādes teritoriālās iestādes amatpersonai derīgu apdrošināšanas līgumu arī, izbraucot no Baltkrievijas!

Transportlīdzekļiem (izņēmuma kategorijas), lai izbrauktu no Baltkrievijas Republikas, ir jāreģistrējas elektroniskajā rindā. Detalizētāka informācija šeit. Ja personas izceļo no Baltkrievijas pa sauszemes robežu ar automašīnu līdz 5 tonnām caur Gomeļas, Grodņas, Brestas vai Vitebskas apgabalu robežpunktiem, ir jāsamaksā nodeva 37 rubļu apmērā par vienu automašīnu (neatkarīgi no personu skaita automašīnā). Nodeva jāiemaksā konkrētā apgabala, caur kura robežpunktu plānots izbraukt, budžetā (var apmaksāt iepriekš vai uz vietas robežpunktā). Detalizētāka informācija pieejama Baltkrievijas Valsts robežsardzes māiaslapā.

Sauszemes un dzelzceļa robežšķērsošanas punkti starp Krieviju un Baltkrieviju nav starptautiskas nozīmes robežkontroles punkti un ir paredzēti tikai Krievijas un Baltkrievijas pilsoņu robežšķērsošanas nodrošināšanai. Ārvalstniekiem, tai skaitā, Latvijas valstspiederīgajiem, tiešai nokļūšanai no Baltkrievijas uz Krieviju un otrādi, ir izmantojama tikai aviosatiksme.

Vietējie likumi un paražas

Sakarā ar starptautisko sankciju ieviešanu attiecībā pret Baltkrieviju, norēķini ar banku kartēm, īpaši izmantojot SWIFT starpniecību, ir ierobežoti, Latvijā izdotās banku kartes Baltkrievijā nedarbojas.

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus pievērst sevišķu uzmanību Baltkrievijas muitas likumdošanas prasībām. Baltkrievijā ir sevišķi stingri noteikumi ārvalstīs reģistrēto transportlīdzekļu ievešanai, vadīšanai un izvešanai: transportlīdzekļiem personīgai lietošanai, kas tiek ievesti Baltkrievijas teritorijā uz terminētu laiku, nepieciešams noformēt muitas deklarāciju; tāpat transportlīdzekļus, kuriem noformēta pagaidu ievešana, Baltkrievijas teritorijā drīkst izmantot tikai tās personas, kas noformējušas to ievešanu un izvešanu. Noteiktā muitas režīma neievērošanas gadījumā pret personu par konstatēto pārkāpumu tiek piemērotas normatīvos aktos noteiktās procedūras, kas paredz muitas un nodokļu maksājumu piemērošanu, kā arī soda naudas un/vai mantas konfiskāciju. Saistību nepildīšanas gadījumā personai var tikt noteikti pagaidu ierobežojumi izceļošanai no Baltkrievijas.

Informācija par kārtību, kādā fiziskas personas, šķērsojot Baltkrievijas muitas robežu, drīkst pārvietot preces un skaidras naudas līdzekļus, kas paredzēti personīgai lietošanai, kā arī detalizēta informācija par transportlīdzekļu pagaidu ievešanas kārtību, pagaidu ievešanas termiņa pagarināšanu, kā arī par deklarācijas noslēgšanu pieejama Baltkrievijas Republikas Valsts muitas komitejas mājaslapā: https://www.customs.aov.bv/

Baltkrievijā darbojas maksas autoceļu sistēma. Lai pārvietotos pa autoceļiem, kas apzīmēti ar zīmi ar uzrakstu “ПЛАТНАЯ ДАРОГА - TOLL ROAD”, automobiļa salonā jābūt uzstādītai elektroniskai ierīcei, kas nodrošina automātisku maksājuma summas aprēķinu par pārvietošanos noteiktā maksas autoceļa posmā, vai jābūt iegādātai vinjetei. Detalizēta informācija par maksas autoceļu karti, klientu apkalpošanas punktiem, kuros iespējams iegādāties salona ierīci, un to lietošanas kārtību pieejama “BelToll” mājasiapā: http://www.beltoll.bv/

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas konsulātu Vitebskā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv .

Latvijas vēstniecības Minskā darbība ir pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Konsulārā palīdzība un konsulārie pakalpojumi vēstniecībā Minskā netiek nodrošināti.

Aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi

Pirms došanās ceļā, aicinām savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.