NATO Velsas samits

Flickr

NATO Wales summit

NATO samits Velsā notika Eiropas drošībai kritiski svarīgā laikā. NATO sabiedrotie demonstrēja izpratni, ka Krievijas agresijai Ukrainā ir ilgtermiņa sekas uz Eiropas drošību un ir nepieciešams spert soļus, lai pielāgotu Alianses kolektīvās aizsardzības un atturēšanas pasākumus drošības vides izmaiņām. Samitā tika apstiprināts Gatavības rīcības plāns (Readiness Action Plan), tostarp paredzot Sevišķi ātras reaģēšanas vienības (VJTF) izveidošanu, un pieņemti vairāki lēmumi, pastiprinot NATO militāro klātbūtni Alianses austrumu flangā, tai skaitā Latvijā.

Tāpat sabiedrotie samitā vienojās par nepieciešamību strādāt pie nacionālo aizsardzības budžetu palielināšanas, nākamo 10 gadu laikā sasniedzot 2% no IKP aizsardzības vajadzībām.

Kā būtiskus samita sasniegumus Latvija uzskata arī pieņemtos lēmumus NATO partnerību politikas jomā. Tajā skaitā samitā norisinājās NATO – Ukrainas komisijas sēde valstu un valdību vadītāju līmenī, kurā tika pārrunāta Krievijas īstenotā agresija Ukrainā, kā arī paziņots par Alianses atbalsta pasākumiem Ukrainas bruņoto spēku un drošības sektora reformām.

Sabiedrotajiem samitā bija arī vienota izpratne par nepieciešamību attīstīt un pielāgot aizsardzības spējas, kas būtu piemērotas, lai vērstos arī pret hibrīdo apdraudējumu. Šajā kontekstā sabiedrotie pozitīvi novērtēja NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra (NATO Centre of Excellence) izveidi Latvijā, kas tika akreditēts 2014. gada 1. septembrī.

Velsas samits norisinājās 2014. gada 4. un 5. septembrī.