Eiropas Savienība Ziņas
#LV20ES

2024. gada 9. maijā atzīmējam Eiropas dienu. Turklāt visa 2024. gada garumā atzīmējam 20. gadskārtu kopš lielākās ekonomiskās un politiskās savienības Eiropas Savienības – paplašināšanās 2004. gada 1. maijā, kad arī Latvija kļuva par tās dalībvalsti.

Esam daļa no Eiropas ar daudzveidīgām iespējām veidot savu un kopīgo nākotni. Mēs esam daļa no Eiropas ģimenes, kuras pamats ir demokrātija.

Baiba Braže, ārlietu ministre: “Pirms 20 gadiem desmit valstis, arī mēs, iestājāmies Eiropas Savienībā. Mēs atgriezāmies brīvībā, mēs atgriezāmies saimē, kurai bijām piederīgi pirms padomju režīms mūs okupēja. Pirms 20 gadiem mums bija brīvība izvēlēties un mēs izvēlējāmies Eiropu, jo kopā, lai arī esam dažādi, mēs esam spēcīgāki, drošībā un vienoti mūsu dažādībā.

Dalība Eiropas Savienībā nav tikai ģeogrāfisks apzīmējums. Dalība ir apliecinājums mūsu gribai iestāties par kopējām Eiropas vērtībām un būt kopā ar valstīm, kas respektē un aizsargā cilvēka cieņu, iestājas par cilvēktiesībām, brīvību, vienlīdzību un solidaritāti. Solidaritāti Ukrainai tās cīņā par brīvību, demokrātiju un noteikumos balstītu starptautisko kārtību. 

Ārlietu jomā pēc 20 gadiem novērtējam iespējas, kuras Latvijai ir devusi iestāšanās Eiropas Savienībā. Dalība Eiropas Savienībā dod mums pieeju lielākajam pasaules tirdzniecības nolīgumu tīklam ar vairāk nekā 70 partneriem. Tā pamatā ir atvērta, brīva un godīga tirdzniecība. Uzņēmējiem ir jaunas eksporta, investīciju, kā arī izejvielu piekļuves iespējas. Savukārt patērētajiem pieejams visaptverošs preču un pakalpojumu klāsts. Mums ir arī aizsardzība pret negodīgu konkurenci.

Latvija no saņēmējvalsts kļuvusi par donorvalsti – pasaules drošībai un ilgtspējai. Attīstības sadarbības finansējums 20 gados pieaudzis līdz 131 miljonam eiro 2023. gadā. Latvija piedalās lielos ES finansētos attīstības sadarbības projektos un aktivitātēs. Ukraina ir bijusi galvenā prioritāte Latvijas attīstības sadarbībā, sniedzot tai vērtīgu pieredzi un zināšanas, kas tagad ļoti noder Ukrainas ceļā uz ES. Kopējais ES atbalsts Ukrainai sasniedz 144 miljardus eiro.

Ceļojot pasaulē, ārkārtas situācijās varam saņemt palīdzību citas ES dalībvalsts pārstāvniecībā valstī, kurā Latvijai nav savas pārstāvniecības. Ja nozaudēts personu apliecinošs dokuments, varam saņemt pagaidu ceļošanas dokumentu, jebkuras ES dalībvalsts pārstāvniecībā valstī, kurā Latvijai nav pārstāvniecības. 

Paužot savu pilsonisko pienākumu un izdarot politisko izvēli, varam piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās 8. jūnijā 50 vēlēšanu iecirkņos gan ES, gan ārpus tās.

Es esmu ES. Mēs esam Eiropa! #LV20ES

Eiropas dienai un Latvijas dalībai ES 20. gadskārtai veltīti pasākumi

Atzīmējot Eiropas dienu, Eiropas Savienības Informācijas punkti ar Ārlietu ministrijas atbalstu organizē radošus pasākumus visos Latvijas novados.

Daugavpilī notiek “Eiropas pagalma svētki 2024”, Dobelē izzinoša viktorīna, Jelgavā pamatskolas skolēniem rīkots pasākums “Ar grāmatu pa Eiropu”, Jūrmalā pasākums jauniešiem “Eiropas Savienība un Tu” un tikšanās ar Eiropas cilvēku Latvijā Ralfu Eilandu.

Limbažos tās ir apmācības par sociālo tīklu nozīmi, Ludzā intelektuāla spēle “Kas ir Eiropas Savienība”, Madonā pasākums “Eiropas ģimeņu sestdiena”, Rēzeknē diskusija 20 gadi Eiropas Savienībā – sasniegumi un nākotnes ieceres” un radošā darbnīca “Eiropas simbolika pašu rokām”, Smiltenē vārdu spēle “ES un ES – tie esam mēs”, Staicelē diskusija “No 500 izgāztuvēm līdz aprites ekonomikai jeb – ko 20 gadi Eiropas Savienībā mainījuši mūsu saimniekošanā”.

Talsos “Eiropas vērtības sarunā ar žurnālisti Inu Strazdiņu”, Tukumā zīmējumu konkurss un izstāde “Mans apsveikums Eiropas Savienībai 20. dzimšanas dienā!” un krustvārdu mīklu konkurss “Es - tukumnieks Eiropas Savienībā”, kā arī Valkā “Zini par Valkas novadā paveikto kopā ar ES!”

Plašāk par Eiropas dienas pasākumiem gan Rīgā, gan citur Latvijā: Eiropas diena 2024 – Eiropas Komisija (europa.eu)

Gaidāmie pasākumi

 • Helsinkos, Somijā, līdz 13. maijam iespējams skatīt foto ceļojumu “ES Lielais sprādziens 2004” ar fotogrāfijām no 2004. gada 1. maija, kad Latvija pievienojās ES.
 • Briselē, Beļģijā, Latvijas Mākslas akadēmijas studentu darbi izstādīti īpašā izstādē Latvijas pastāvīgās pārstāvniecības ES telpās. Izstādi būs iespējams apskatīt līdz novembrim ar iepriekšēju pieteikšanos.
 • Malmē, Zviedrijā, tieši Eiropas dienā 9. maijā dziedātājs Dons pārstāvēs Latviju Eirovīzijas konkursā.
 • Luksemburgā 9. maijā Latvijas vēstniecības pārstāvji ar īpašu stendu piedalīsies ikgadējā Eiropas dienas pasākumā “Eiropas ciemats”.
 • 11. maijā Latvijas vēstniecība Gruzijā nodrošinās Latvijas stendu Eiropas dienu svinībās Tbilisi. Arī Tokijā, Japānā, notiks “Eiropas ciemats”. Savukārt Vašingtonā, ASV, Latvijas vēstniecība ASV sadarbībā ar LIAA un Latvijas uzņēmējiem ASV piedalīsies “ES Atvērto durvju dienā 2024”.
 • Budapeštā, Ungārijā, 12. maijā Latvijas vēstniecība ar īpašu stendu piedalīsies Latvijas starptautiskās atpazīstamības veicināšanai Eiropas dienas festivālā.
 • No 12. līdz 16. maijam Abu Dabī, Apvienotajos Arābu Emirātos, gaidāms Eiropas Filmu festivāls. Latvijas filma “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” tiks demonstrēta 14. maijā.
 • 15. maijā trīs Baltijas valstu vēstniecības Varšavā, Polijā, rīko Baltic Grill&Chill ar mērķi paplašināt Baltijas valstu un Polijas uzņēmēju sadarbību. Savukārt Erevānā, Armēnijā, vēstniecība atbalstīs Armēnijas EuroClub rīkoto semināru par ES jautājumiem un aktualitātēm.
 • Astanā, Kazahstānā, 22. maijā notiks svinīgs koncerts, atzīmējot Latvijas un citu 2004. gadā uzņemto valstu 20. gadskārtu Eiropas Savienībā.
 • 26. maijā Budapeštā, Ungārijā, vēstniecība piedalīsies Starptautiskā bērnu drošības dienesta rīkotā “Nāciju bulvārī”.
 • Kazahstānā 1. jūnijā Astanas Centrālajā parkā notiks īpašs Eiropas dienas pasākums, kā arī forums AgriFood ar mērķi reklamēt ES produktus.
 • Vēstniecība Grieķijā kopā ar pārējām deviņām valstīm, kuras pievienojās ES 2004. gadā, piedalīsies mākslas projektā. Jūnija sākumā Nikosijas vecpilsētā Kiprā tiks apgleznotas sienas, atainojot katras valsts dejotājus.

Notikušie pasākumi

Ar Latvijas vēstniecību dalību un atbalstu svinīgi pasākumi jau notikuši Austrijas, Azerbaidžānas, Beļģijas, Čehijas, Dienvidkorejas, Horvātijas, Itālijas, Īrijas, Japānas, Kanādas, Kipras, Krievijas, Nīderlandes, Somijas, Spānijas un Zviedrijas galvaspilsētās. Savukārt Vācijā pasākumi notikuši gan Berlīnē, gan Hamburgā. Austrijas laikrakstā Die Presse publicēts kopīgs Baltijas valstu vēstnieku raksts par mūsdienu Igauniju, Latviju un Lietuvu.

Plašāk par Eiropas dienas pasākumiem ārvalstīs (angļu valodā): Europe Day 2024 (europa.eu)

Iespējas, kuras Latvijai ir devusi iestāšanās Eiropas Savienībā