Latvijas Republikas un Jaunzēlandes divpusējās attiecības

18.04.2018. 09:45

Latvijai ir draudzīgas attiecības ar Jaunzēlandi. Ņemot vērā lielo ģeogrāfisko attālumu un valstu prioritātes, divpusējā sadarbība līdz šim nav bijusi aktīva, tomēr gan Latvija, gan Jaunzēlande apzinās mazo valstu faktoru pasaules politikā.

Būtiska sadarbība ar Jaunzēlandi ir bijusi Pasaules Tirdzniecības organizācijas ietvaros, īpaši pirms Latvijas iestāšanās PTO 1999. gadā.

DIPLOMĀTISKO ATTIECĪBU VĒSTURE

Jaunzēlande atzina Latvijas neatkarību 1991. gada 28. augustā. Diplomātiskās attiecības starp abām valstīm tika nodibinātas 1991. gada 19. decembrī.

No 1992. gada janvāra līdz 2000. gada oktobrim Jaunzēlandes vēstnieki rezidēja Maskavā. No 2000. gada oktobra līdz 2005. gadam Latvijā akreditētie Jaunzēlandes vēstnieki rezidēja Hāgā (Nīderlandē), pēc tam Varšavā (Polijā) un Berlīnē (Vācijā).

Kopš 2017. gada 10. oktobra Jaunzēlandes vēstniece Latvijā ir Mērija Patrīcija Tērstone (Mary Patricia Thurston) ar rezidenci Varšavā.

Kopš 2017. gada 21. novembra Latvijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Jaunzēlandē ir Dace Treija-Masī ar rezidenci Tokijā.

Latvijai Jaunzēlandē ir divi goda konsuli – Džons Milfords (John Milford) Velingtonā un Dermots Ross (Dermot Ross) Oklendā. 

Šobrīd Jaunzēlandē dzīvo apmēram 200 latviešu, visvairāk Kraistčerčā un Oklendā. Latviešu centros un organizācijās noris ļoti aktīva dzīve dažādās kultūras jomās. Latviešu Apvienība Austrālijā un Jaunzēlandē (LAAJ) apvieno 74 organizācijas un draudzes. LAAJ Priekšsēdis un PBLA valdes loceklis kopš 2012. gada ir Pēteris Strazds.

NOZĪMĪGĀKĀS TIKŠANĀS UN VIZĪTES

2017. gada 21. novembris Latvijas vēstnieces Daces Treijas-Masī akreditācijas vizīte Jaunzēlandē
2017. gada 9.-11. oktobris Jaunzēlandes vēstnieces Latvijā Mērijas Patrīcijas Tērstones (Mary Patricia Thurston)  akreditācijas vizīte
2016. gada 15.- 16. marts Jaunzēlandes vēstniecības vadītāja vietnieces Džanas Beilijas (Jan Bailey) vizīte Rīgā
2015. gada 10.- 14. decembris Latvijas vēstnieka Andra Teikmaņa vizīte Jaunzēlandē
2015. gada 16.- 17. jūnijs Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča vizīte Jaunzēlandē
2015.gada 25.-27.marts Latvijas vēstnieka Andra Teikmaņa darba vizīte Jaunzēlandē
2015.gada 19.-20.marts Jaunzēlandes ĀM tirdzniecības politikas direktora Martina Hārvija (Martin Harvey) un Imigrācijas departamenta pārstāvja Meta Hoskina (Matt Hoskinvizītes Rīgā
2014.gada 10.oktobris Jaunzēlandes ĀM Eiropas direkcijas vadītāja Īana Aleksandra Hila (Ian Alexander Hill) darba vizīte Latvijā
2014.gada 6.oktobris Jaunzēlandes vēstnieka Pītera Rodnija Herisa (Peter Rodney Harris) akreditācijas vizīte Latvijā
2014.gada 5.jūnijs Jaunzēlandes misijas Latvijā vadītāja vietnieces Janas Beilijas (Jan Bailey) vizīte Latvijā
2013.gada 12.decembris Latvijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka Andra Teikmaņa akreditācijas vizīte Jaunzēlandē, kuras ietvaros ar Jaunzēlandes ģenerālgubernatoru Džeriju Mateparae (Jerry Mateparae) tika pārrunātas iespējas aktivizēt gan politisko, gan ekonomisko dialogu starp abām valstīm
2012.gada 1.-3.novembris Latvijas un Jaunzēlandes politiskās konsultācijas. Latvijas delegāciju vada Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Teikmanis
2011.gada 10. maijs notika Jaunzēlandes ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka Pītera Raidera (Peter Rider) akreditācijas vizīte Latvijā, kuras ietvaros toreizējais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers un Pīters Raiders pārrunāja Latvijas un Jaunzēlandes, kā arī Eiropas Savienības un Jaunzēlandes sadarbības jautājumus, Latvijas iedzīvotāju dalību darba un mācību apmaiņas programmās Jaunzēlandē
2008. gada 9. – 10. septembris notika Jaunzēlandes vēstnieces Penelopes Džeinas Ridingsas (Penelope Jane Ridings) akreditācijas vizīte Latvijā
2008. gada 9. - 13. aprīlis notika vēstnieka Induļa Bērziņa darba vizīte Jaunzēlandē, kuras ietvaros vēstnieks tikās ar Jaunzēlandes Ārlietu un tirdzniecības departamenta pārstāvjiem, kā arī ar ES pārstāvniecības Jaunzēlandē vadītāju un diplomātiskā korpusa vecāko
2008. gada 7. – 8. aprīlis notika Jaunzēlandes vēstnieka Filipa Grifitsa (Philip Griffiths) atvadu vizīte Latvijā
2008. gada 18. janvāris notika Jaunzēlandes vēstnieka Filipa Grifitsa (Philip Griffiths) darba vizīte Latvijā
2008. gada 12. decembris notika Latvijas un Jaunzēlandes politiskās konsultācijas Rīgā. Konsultācijas vadīja 2. Divpusējo attiecību departamenta direktore Signe Jansone un Jaunzēlandes Ārlietu ministrijas Eiropas lietu departamenta direktors Džordžs Troups (George Troup)
2007. gada 18. – 25. maijs notika Latvijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka Induļa Bērziņa akreditācijas vizīte Jaunzēlandē
2006. gada 18. – 20. novembris Jaunzēlandes vēstnieka Filipa Grifitsa (Philip Griffiths) darba vizīte Latvijā
2006. gada 28. augusts – 3. septembris notika pirmās Latvijas Ārlietu ministrijas politiskās konsultācijas Austrālijā un Jaunzēlandē. Konsultācijas vadīja Valsts sekretārs Normans Penke
2004. gada. 14. septembris Jaunzēlandes ārlietu un tirdzniecības ministra Fila Gofa vizīte Latvijā
2004. gada 21.- 23. aprīlis Jaunzēlandes parlamenta Pārstāvju palātas spīkera Džonatana Hanta (Jonathan Hunt) un Jaunzēlandes parlamenta pārstāvju vizīte Latvijā.

PARLAMENTĀRĀ SADARBĪBA

2011. gada 10. maijā Saeimas priekšsēdētājas biedrs Andrejs Klementjevs, tiekoties ar Jaunzēlandes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Pīteru Raideru (Peter Rider), pārrunāja ciešākas parlamentārās sadarbības iespējas

2007. gada 11. – 14. augustā norisinājās Saeimas priekšsēdētāja Induļa Emša un Austrālijas un Jaunzēlandes deputātu sadarbības grupas pārstāvju vizīte Jaunzēlandē.

2007. gada 18. janvārī 9. Saeimā tika izveidota Latvijas - Austrālijas un Jaunzēlandes parlamentu sadarbības grupa, par kuras priekšsēdētāju tika iecelta Ērika Zommere (Tautas partija - TP), par vietnieku - Vents Armands Krauklis (TP).

2004. gada 21.-23. aprīlī Latvijā oficiālā vizītē uzturējās Jaunzēlandes parlamenta Pārstāvju palātas spīkers Džontatans Hants (Jonathan Hunt) un parlamentārieši Deivids Pārkers (David Parker), Pols Hatčisons (Paul Hutchison), Sjū Bredforde (Sue Bradford) un Murejs Smits (Murray Smith).

 

SADARBĪBA KULTŪRAS UN IZGLĪTĪBAS JOMĀ

2010. gada 9. jūnijs - Latviešu izcelsmes fotogrāfam Andrim Apsem Jaunzēlandē piešķirts Atzinības ordenis par izcilu ieguldījumu fotomākslā.

2010. gada 14. – 30. aprīlis – Latvijas Ārzemju mākslas muzeja Velvju zālē bija skatāmi labi pazīstamā Jaunzēlandes ainavu fotogrāfa Krega Pottona (Craig Potton) darbi.

2008. gada 22. augusts - Ventspils integrācijas centrā "Atvērtās durvis" viesojās Jaunzēlandes rokgrupa „RedRain". Grupas mērķis bija tuvāk iepazīt integrācijas centra rokgrupu "The ResQ", kā arī noskaidrot nākotnes iespējas pasaules tūres laikā koncertēt Ventspilī.

2007. gada 14. – 22. septembris - Jaunzēlandes dokumentālo filmu festivālā piedalījās režisores Ināras Kolmanes filma "Mans vīrs Andrejs Saharovs".

SADARBĪBA ZINĀTNES JOMĀ

2006. gada 9. jūnijā konferences "Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas iekļaujošai sabiedrībai" ietvaros Rīgā viesojās Jaunzēlandes ekspremjeru Maikls Mūrs. Ar kuru tikās Īpašu uzdevumu ministre elektroniskās pārvaldes lietās I. Gudele. Tikšanās laikā puses apsprieda iespējas, kā attīstīt informācijas sabiedrības veidošanos un kā šajā procesā var palīdzēt starptautiskas organizācijas.

SADARBĪBA ZEMKOPĪBAS JOMĀ

2007. gada 27.novembrī, lai pārrunātu iespējamo sadarbību zemkopības jomā, Latvijā darba vizītē bija ieradies Jaunzēlandes Ārlietu un tirdzniecības ministrijas īpašais sūtnis lauksaimniecības jautājumos Elisters Polsons (Alistair Polson, Special Agricultural Trade Envoy). Īpašo sūtni pavadīja Jaunzēlandes vēstnieks Latvijā Filips Grifitss.

DARBA BRĪVDIENU SHĒMA (WORKING HOLIDAY SCHEME)

Kopš 2009. gada 4. marta ir spēkā Latvijas Republikas valdības un Jaunzēlandes valdības līgums par Darba brīvdienu shēmu (Working Holiday Scheme).

Līguma mērķis ir sekmēt jauniešu mobilitāti un apmaiņu, sadarbību un partnerību starp Latviju un Jaunzēlandi, kā arī attīstīt iespējas abu valstu jauniešiem mācīties, strādāt vai iegūt praktisko pieredzi un pilnveidot citas valsts valodas un kultūras zināšanas. Līgums paredz vienkāršot administratīvās procedūras, lai jaunie pilsoņi varētu uzturēties otrā valstī. Tas dod valstīm iespēju izdot jauniešiem dokumentu, kas atļauj uzturēties tās teritorijā. Latvijā šis dokuments ir Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) izdots lēmums, bet Jaunzēlandē - īslaicīga vīza.

Saskaņā ar izmaiņām Jaunzēlandes Imigrācijas likumā Latvijas Republikas pilsoņu pasu turētāji no 2010. gada 1. novembra Jaunzēlandē var ieceļot bez vīzas, uzturoties valstī ar tūrisma mērķi uz laiku līdz trīs mēnešiem. Šādos gadījumos vīza tiks izsniegta uz robežas.

Sīkāka informācija ceļotājiem no Latvijas: http://www.immigration.govt.nz/migrant/stream/work/workingholiday/latviawhs.htm

NODERĪGA INFORMĀCIJA

Latvijas vēstniecība Jaunzēlandē (atrašanās vieta - Tokija, Japāna): http://www.am.gov.lv/japan

Jaunzēlandes vēstniecība Latvijā (atrašanās vieta - Varšava): https://www.mfat.govt.nz/en/countries-and-regions/europe/poland/new-zealand-embassy/

Latviešu apvienība Austrālijā un Jaunzēlandē: http://www.laaj.org.au/

Jaunzēlandes Ārlietu ministrija: http://mfat.govt.nz/